داور بين*المللي فوتبال ايران پس از بازگشت از جام جهاني جوانان گفت: هدفم حضور در جام جهاني است و در اين*راه به تفکرات و نظرات منفي ديگران اهميت نمي*دهم و فقط روي کار خودم تمرکز مي*کنم.
فغاني: به تفکرات منفي اهميت نمي*دهم

عليرضا فغاني که به عنوان يکي از نمايندگان داوري آسيا در جام جهاني جوانان حضور داشت، پس از بازگشت از اين رقابت*ها گفت: در اين تورنمنت 52 بازي انجام شد که هر 23 تيم داوري تقريبا دو بازي را قضاوت کردند. بعد از بازي*هاي يک چهارم نهايي 11 تيم را به کشورهايشان برگرداندند و پس از نيمه نهايي هم فقط هشت تيم باقي مي*مانند. خدا را شکر تيم ما جزو هشت تيم باقيمانده در رقابت*ها بود که نشان مي*دهد از عملکرد ما رضايت داشته*اند. در بين داوراني که بازگردانده شدند داوران نامداري مانند نيکولا ريتزولي ايتاليايي و تيم داوري ترکيه حضور داشتند.

به گزارش ايسنا ، وي در ادامه گفت: در مرحله رده*بندي و فينال شانس قضاوت پيدا نکرديم و قضاوت فينال به روبرتو گارسيا از مکزيک رسيد که قبلا در المپيک و جام*جهاني نوجوانان حضور داشته و رده*بندي مسابقات نوجوانان جهان را سوت زده بود. ما در جام جهاني جوانان دو بازي را قضاوت کرديم که به خصوص در بازي دوم بين اسپانيا و مکزيک عملکرد رضايت*بخشي داشتيم. حالا هم بايد منتظر برنامه*هاي آتي باشيم.

داور باسابقه فوتبال ايران همچنين درباره رقابت*هاي بين*المللي پيش*رو گفت: در آينده نزديک رقابتهاي جام*جهاني نوجوانان در امارات را در پيش*رو داريم و اواخر سال جاري ميلادي هم جام باشگاه*هاي جهان در مراکش برگزار مي*شود. البته هر يک از 54 تيم کانديداي حضور در جام جهاني بايد در يک تورنمنت بين*المللي حاضر مي*شدند که ما تورنمنت خود را رفتيم و اگر در رقابت*هاي بعدي از ما دعوت نکنند مشکلي نيست. از حالا به بعد ما در بازي*هاي آسيايي زير ذره*بين فيفا و AFC هستيم.

فغاني در ادامه به صحبت*هاي مطرح شده در روزهاي اخير مبني بر تلاش تيم داوري بحريني براي انجام لابي* به پشتوانه رييس بحريني AFC و حضور در جام*جهاني گفت: کاري که از ما برمي*آيد اين است که وظايفي را برعهده ما مي*گذارند به نحو احسن انجام دهيم و به عملکرد ساير داوران اهميت نمي*دهيم. توکل ما بر خداست و روي کار خود تمرکز مي*کنيم. نمي*خواهم مسائلي را که در جام جهاني جوانان رخ داد باز کنم و بگويم که داوران چه اشتباه*هايي داشتند. فيفا به عملکرد داوران نگاه مي*کنند و مهم نيست که يک داور در کدام مرحله از چه تورنمنتي قضاوت کرده است.

وي افزود: برخي کارشناسان در ايران مدام مي*گويند که شانس من کم شده يا زياد شده و اين که کدام داور در چه مرحله*اي سوت زده است. اين حرفها اهميتي ندارد. اگر فينال جام جهاني جوانان را به من مي*دادند ولي عملکرد خوبي نداشتم، کارنامه خوبم در دو بازي قبل هم زير سوال مي*رفت. مهم نيست که داوران در چه مرحله*اي قضاوت مي*کنند بلکه عملکرد آنها اهميت دارد. اين که تيم ما جزو هشت تيم باقيمانده در جام*جهاني جوانان بود، نکته بسيار مهمي است. تيم داوري بحرين و استراليا قبل از مرحله نهايي به کشور خود بازگردانده شدند.

وي در ادامه با اشاره به مراسم انتخاب برترين*هاي فوتبال ايران در فصل گذشته، گفت: سال گذشته من، حسن کامراني*فر و رضا سخندان درگير برنامه*هاي فيفا و AFC و کلاسهاي بين*المللي بوديم و نتوانستيم خيلي در خدمت ليگ برتر باشيم و بار ليگ در فصل گذشته روي دوش سايرين بود. به همه داوران و کمک*داوران که فصل قبل زحمت کشيدند خسته نباشيد مي*گويم و به سعيد مظفري*زاده و بابک داوري که به نمايندگي از جامعه داوري به عنوان بهترين* داور و کمک داور ايران انتخاب شدند تبريک مي*گويم.

فغاني همچنين درباره اختلاف اين روزهاي کميته و دپارتمان داوري فدراسيون فوتبال اظهار کرد: من و دوستانم در جايگاهي نيستم که بگويم چه کسي رئيس باشد. هر کسي مسئوليت کميته و دپارتمان داوري را برعهده داشته باشد ما به وظيفه خود عمل مي*کنيم. تنها چيزي که مي*توانم بگويم اين است که تشکيلات فدراسيون فوتبال رئيس کميته و دپارتمان داوري را انتخاب مي*کند و اگر اختلافي بين افراد است بايد در فدراسيون حل شود و به روزنامه*ها و رسانه ها کشيده نشود. اين کار تمرکز داوران را به هم مي*زند.

داور بين*المللي فوتبال ايران در پايان اظهار کرد: از افرادي که درباره تيم ما نظر مثبت و افرادي نظر منفي مي*دهند تشکر مي کنم اما مي*گويم که به اين حرف*ها اهميت نمي*دهم و روي کار خود تمرکز مي*کنم. توکل ما بر خداست.