امروزه در اکثر کشورهای اروپایی ساختمان*ها با استفاده از جدیدترین ساختارهای زیست*محیطی و مصالح ساختمانی سبز احداث می*شوند که نه تنها مصرف انرژی را به حداقل می*رساند، بلکه سبب کاهش هزینه*های ساخت و افزایش طول*عمر سازه خواهد شد.

گروه تکنولوژی*های سبز دانشگاه پلی*تکنیک بارسلونا برای نخستین بار بتن جدیدی را با عنوان «بتن بیولوژیکال» طراحی کرده که در احداث ساختمان*های سبز مورد استفاده قرار می*گیرد و می*توان دیواره*های عمودی سبز با پوشش انواع گیاهان را بر روی آن نصب کرد.

بتن بیولوژیکال جایگزین سیمان پورتلند می*شود و با ترکیب فسفات منیزیم خاصیت علاوه بر مقاومت بالا، به حفظ محیط زیست نیز کمک خواهد کرد. در واقع فسفات منیزیم خاصیت اسیدی مضر را از بتن گرفته و آن را با شرایط زیست*محیطی سازگار می*سازد.

کاربرد این نوع بتن به ویژه در مناطق مدیترانه*ای بسیار موثر است، چرا که از تولید باکتری و تجمع آلاینده*های رطوبت*زا جلوگیری می*کند. پارامترهایی که برای طراحی و تولید بتن بیولوژیکال به کار گرفته می*شود به لطافت، سبک وزنی و در عین حال مقاومت بدنه ساختمان کمک می*کند و رشد گیاهان سبز در دیواره*های عمودی ساختمان را دوبرابر افزایش می*دهد.

همچنین این بتن سازگار با محیط*زیست در ساخت پنل*های گیاهی نیز مورد استفاده قرار می*گیرد. این پنل*های دیواری در سه لایه طراحی می*شوند که لایه اول شامل ورقه ضدآب حرارتی است و چرخش آب درون دیواره را کنترل می*کند و به خروج و ورود آن نظم می*بخشد. لایه دوم مربوط به خروج آب آلوده به مخزن تصفیه و جذب مجدد آب پاک برای گیاهان زنده می*شود که در عین حال از فرار یا هدر رفتن آب جلوگیری می*کند.

لایه سوم را نیز بتن بیولوژیکال تشکیل می*دهد که حفظ ساختار داخلی دو لایه دیگر را تحت کنترل و نظارت قرار داده و از ورود مواد زائد به داخل آن*ها جلوگیری می*کند. تمامی این بخش*ها بدان معناست که با استفاده از این بتن، عملیات مکانیکی سخت در تشکیل بدنه خارجی ساختمان حذف می*شود و تکنیک*های سازگار با محیط*زیست جایگزین آن خواهد شد. ارگانیسم حرکت آب و جذب آب باران در لایه*های درونی بتن بیولوژیکال به اندازه*ای منظم انجام می*شود که هدر رفتن انرژی پاک و خالص به طور تقریبی به صفر می*رسد.

طرح ساخت پنل*های گیاهی با استفاده از بتن بیولوژیکال و احداث سازه از طریق این نوع بتن مورد استقبال کارشناسان و سازندگان اسپانیایی قرار گرفته است.

هم*اکنون توسعه*دهندگان فناوری*های سبز ساختمانی این کشور کاربرد بتن سبز بیولوژیکال را در دستور کار خود قرار داده و این طرح جدید را در پروژه**های شهری بارسلونا به اجرا درمی*آورند. همچنین می*توان بتن بیولوژیکال را در رنگ*ها و طرح*های فانتزی متنوع تولید کرد که در این*صورت استفاده از رنگ*های صنعتی مضر به حداقل می*رسد. الگوها و رنگ*های بدنه بتن بیولوژیکال به گونه*ای است که در شرایط گوناگون زیست*محیطی دچار کم*ترین تغییرات می*شوند و به هیچ عنوان در سطح آن*ها ترک یا شکاف به وجود نمی*آید.