آیا مایلید یک حساب کاربری در انجمن کام ب کام ایجاد کنید ؟ ثـبـت نـام
نمایش نتایج: از 1 به 2 از 2

موضوع: سبزی کاری

 1. #1

  dorsa آنلاین نیست.
  عضو کام به کام
  سبزی کاری سبزی کاری سبزی کاری سبزی کاری سبزی کاری
  این یک متن هست که برای شما به نمایش در می آید

  سیم کارت آنتی ویروس مرورگر
  تاریخ عضویت
  2013 Jun
  نوشته ها
  9
  محل سکونت
  ahvaz

  سبزی کاری


  آماده كردن زمين براي سبزي كاري


  زميني كه قرار است درآن سبزي كاري شود بايد آفتاب گير باشد طوري كه حداقل شش ساعت در روز آفتاب مستقيم به آن بتابد سبزي كاري در زمين هاي گود درست نيست زيرا به دليل رطوبت زياد براي پرورش قارچ هاي زيان آور پوسيدگي ريشه ها و پيدا شدن آفت هاي مختلف مناسب خواهد بود خاك بايد سبك باشد و هوا بتواند در آن نفوذ كند زيرا بذر سبزي در خاك هاي سخت كه هوا ندارند رشد نمي كند.

  چنان چه بعد از آب ياري آب خيلي دير در زمين نفوذ كند و يا پس از خشك شدن سطح خاك سله ببيند و شكاف هايي روي سطح خاك به وجود آورد دليل بر آن است كه رس خاك زياد است و بايد خاك ماسه اي به مقدار مساوي با آن مخلوط كرد و مقداري خاك برگ پوسيده و كودهاي گياهي به آن افزود ( دو بيل به ازاي يك متر مربع زمين زراعي)

  شخم زدن مناسب زمين
  عمق خاك زمين سبزي كاري بايد مناسب باشد و براي زياد كردن عمق خاك بايد آن را به صورت عميق شخم زد . البته اگر ضخامت خاك كم باشد بايد از شخم عميق پرهيز شود. خاكي را كه قبلاً در آن كشت شده است بايد حدود 50 تا 60 سانتي متر زير و رو كرد و به آن كود فراوان داد و در صورت لزوم مقداري كود سرك هم به آن اضافه كرد. اما در زمين هايي كه قبلاً زراعت شده، براي آماده نمودن زمين فقط 20 تا 30 سانتي متر از خاك را بر گرداند تا خاك داراي خلل و فرج شده و باكتري هاي هوازي خاك بتواند مواد آلي را به تركيب هايي مثل تركيب هاي نيتراته تبديل كنند تا گياه بتواند ان ها را جذب كند لازم به ياد آوري است كه زمين را بايد موقعي شخم زد كه نه خيلي مرطوب باشد و نه خيلي خشك، به گونه اي كه بيل به خاك نچسبد ( به اين حالت در اصطلاح كلو رو شدن شدن زمين مي گويند.)

  نرم كردن كلوخ ها و تسطيح زمين

  در اثر شخم و به ويژه در زمين هاي رسي ، قطعه هاي كلوخ ايجاد مي شود كه بايد اين قطعه ها را خرد و نرم تا زمين يكنواخت و همواري به دست آيد اين كار بهتر است به وسيله پشت بيل و يا شن كش انجام شود. پس از انجام اين كار، اغلب پستي و بلندي هاي كوچكي در سطح زمين باغچه به وجود مي آيد كه مانع جريان آب در شيار ها مي شود. بنا براين صاف كردن اين پستي و بلندي ها لازم است .

  كود دادن

  سبزي ها مانند ساير گياهان به مواد غذايي احتياج دارند كه قسمت عمده آن را به وسيله ريشه خود از زمين جذب مي كنند تا بتوانند خوب رشد كنند براي سبزي كاري مي توان دو نوع كود به كار برد يكي كودهاي طبيعي مانند كود گاوي و گوسفندي و ديگري كود شيميايي . نكته بسيار مهم براي استفاده از كودهاي حيواني اين است كه اين كودها بايد پيش از استفاده كاملاً پوسيده شده باشند . بنا براين بايد حداقل سه يا چهار ماه قبل از كاشت بذر با خاك مخلوط شوند. در مورد كود هاي شيميايي كودهاي فسفاته ( كود سياه ) را مي توان قبل از شخم زدن روي زمين پاشيد ولي در مورد كود اوره ( كود سفيد ) بايد آن را به طور سرك در دو يا چند نوبت ( قسمتي هم زمان با كاشت بذر و قسمتي ديگر بعد از سبز شدن گياه و همراه با آب ياري ) به زمين داد.

  در مجموع در سبزي كاري دادن كودهاي طبيعي مانند كود هاي حيواني يا آلي ضروري است و از بين كودهاي حيواني كود پوسيده گوسفندي كه مواد ازته آن براي سبزي ها مفيد است توصيه مي شود. كود حيواني علاوه بر تامين نيازمندي هاي غذايي گياهان ، خاك هاي زراعتي را از نظر خواصي فيزيكي و نفوذ پذيري اصلاح مي كند ولي اين كود كاملاً غني نيست و بايد كمبودهايش را با كود شيميايي جبران كرد.

  عمليات كاشت ، داشت و نشا كاري  كاشت سبزي

  بعد از آماده سازي زمين مي توان بذر را با دست پاشيد و روي آن را با يك لايه از خاك ( مخلوط ماسه و كود حيواني الك شده ) به عمق 1 تا 2 سانتي متر پوشاند. بهترين عمق براي كاشت بذر معمولاً 3 تا 4 برابر اندازه قطر بذر است و چنانچه بذري كم زير خاك برود خوب سبز نمي شود و با آب شسته مي شود و اگر زياد زير خاك برود مي پوسد و اصلاً سبز نمي شود. خاك روي بذر را بايد با دست يا پشت بيلچه كوبيد تا بذر به خاك بچسبد.

  قبل از كاشت بذر بايد خاك به اندازه كافي مرطوب باشد يعني به اصطلاح گاو رو باشد. بهترين روش براي كاشت بذرهاي سبزي در منزل روش كرتي است سبزي ها را در كرت ها به صورت رديفي مي كارند تا كود دادن به سرك و عمليات داشت آسان تر انجام شود . دور كرت را خاك مي ريزند و يك جوي فرعي براي آن در نظر مي گيرند كه اين جوي فرعي به جوي اصلي وصل مي شود فاصله خطوط كشت از يك ديگر و فاصله بوته ها بر روي خط هاي كشت، به نوع سبزي بستگي دارد.

  عمليات داشت سبزي
  آب ياري اول بلافاصله پس از كاشت سبزي ها صورت مي گير د. بهتر است اولين آب ياري با آب پاش انجام گيرد تا بذر هاي كاشته شده جابه جا نشوند آب ياري دوم 5 روز بعد و آب ياري هاي بعدي با توجه به وضعيت آب و هواي محيط توصيه مي شود طوري كه خاك هميشه حالت مرطوب داشته و خشك نباشد.

  پس از سبز شدن سبزي ها، دادن كود سر ك ، سله شكني و مبارزه با علف هاي هرز اهميت زياد دارد كود سرك به ميزان لازم و با توجه به بافت خاك بايد داده شود.

  نشا كاري سبزي ها

  سبزي ها از نظر كاشت به دو دسته تقسيم مي شوند يكي به صورت مستقيم ( مانند تره ، جعفري ، شويد، تربچه ) و ديگري به صورت نشا كاري ( مانند بادمجان، تره فرنگي ، فلفل دلمه ، كاهو ، كرفس، كلم پيچ ، گل كلم ، گوجه فرنگي ، پياز ، سير و... ) براي نشا كاري ابتدا بايد سبزي را به صورت خرانه كاشت و سپس آن را در زمين اصلي نشا كرد.

  آماده كردن خزانه
  براي اين كار زمين را خوب شخم مي زنند و سپس كود حيواني پوسيده به آن اضافه مي كنند . هنگام كاشت ابتدا زمين را آب ياري مي كنند و سپس بذر را مي كارند.

  آماده كردن زمين اصلي براي نشا كاري
  درپاييز بايد زمين را شخم عميق زد و به خاك كود كافي از انواع مختلف و مورد نياز زمين داد و پس از رسيدن آب و هواي مطلوب آن را تسطيح و براي نشا كاري آماده كرد
  یـقین داشـته بـاش روزی پروانه میشوی، بگذار روزگار هر چقدر میخواهد پـیله کند.

 2. 2 کاربر مقابل از dorsa عزیز به خاطر شروع کردن این موضوع مفید تشکر کرده اند .

  سبزی کاری BARAN77 (2013-07-26),سبزی کاری Combecom (2013-06-24)

 3. #2

  mahsa k آنلاین نیست.
  عضو کام به کام
  سبزی کاری سبزی کاری سبزی کاری سبزی کاری سبزی کاری
  حاله من خوبه ولی تو باور نکن!!!

  سیم کارت آنتی ویروس مرورگر
  تاریخ عضویت
  2013 Jun
  نوشته ها
  2,533
  محل سکونت
  تهران

  مرسی خانم!!!!:12:

 4. کاربر مقابل از mahsa k عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده است:

  سبزی کاری dorsa (2013-06-25)

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  

کام به کام وابسته به هیچ سازمان و موسسه ای نیست و هیچ گرایش سیاسی را نیز دنبال نمیکند کلیه محتوای سایت کام به کام توسط کاربران ایجاد می شود و مدیریت سایت هیچ مسئولیتی در قبال آنها ندارد