ايران خودرو در شرايطي قرار است سال آينده مدلي جديد از سمند را رونمايي و عرضه کند که ظاهرا اين محصول تفاوت زيادي با سمندهاي فعلي داشته و از اساس، متفاوت است.اين سمند جديد که «nx7» نام دارد، از موتور ef7 بهره مي برد و ايران خودرو قرار است اين محصول را، هم به صورت پايه گازسوز و هم بنزين سوز توليد و عرضه کند. هرچند حجم موتور nx7، کمتر از سمندهاي فعلي بوده و 1700 سي سي است، اما ظاهرا توان اسب بخار آن تفاوتي با آنها ندارد.ايران خودرو حتي قرار است در آينده موتور توربوشارژ ef7 را نيز روي nx7 نصب کند که در اين صورت قدرت موتور آن به 150 اسب بخار خواهد رسيد.

اين موضوع البته در شرايطي است که به گفته ايران خودرويي ها، مصرف سوخت موتورهاي ef7 در مقايسه با موتورهاي tu5، کمي بيشتر بوده و به بالاي شش ليتر در سيکل اتوبان مي رسد.نکته بسيار مهم در مورد سمند nx7، قيمت اين خودرو است، به نحوي که بنا بر شنيده ها ايران خودرويي ها قصد دارند nx7 را با قيمتي حدود 21 ميليون تومان روانه بازار کنند.البته اين قيمت هنوز نهايي نشده و ممکن است در زمان عرضه nx7، تغيير کرده و بالا و پايين شود.اين در شرايطي است که به گفته معاون کيفيت ايران خودرو، nx7 به کلي با سمندهاي فعلي متفاوت است و تريم هاي داخلي و خارجي آن کاملا با سمندهاي حاضر اين شرکت فرق مي کند.سمند جديد طي شش ماه آينده رونمايي مي شود و احتمالا نيمه دوم سال 90 روانه بازار خواهد شد.هم اکنون، سمند به عنوان اولين محصول ملي صنعت خودرو ايران، در سه مدل lx، سورن و سرير به توليد مي رسد.
شما فکر ميکنيد اين محصول واقعا چيز متفاوتي خواهد بود؟ يا تنها يک سمند ديگر با چراغها و جلوپنجره متفاوت است؟ در حاليکه پلاتفرم اين خودرو هم همان پلاتفرم قديمي 405 مي باشد و از نظر فني نيز قرار نيست چيزي به آن افزوده شود. آيا شما 21 ميليون بابت آن مي دهيد؟