رفتن به مطلب
کام به کام

پست های پیشنهاد شده

ارسال شده در (ویرایش شده)

1565043-300x132.jpg

 

 

 

اشتباه بزرگ نام قرص نهادن بر این سم آفات کشاورزی است . سم برنج قرص نیست بلکه سم است . در کشورهایی مثل هند، سریلانکا و حتی ایران که بافت کشاورزی داشتهاند از این قرص برای خودکشی استفاده میشده است ، اما اکنون به دلیل ناآگاهی نوجوانان و جوانان استفاده مهلکی از آن می شود که موجب مرگ دردناک همراه با زجر و عذاب آنان می گردد و آن اشتباه گرفتن این قرص با داروهای نشاط آور است . قرص برنج هیچگونه علایم نشاط انگیز یا توهمزایی ایجاد نمیکند، انرژیزا هم نیست و قرصی بسیار خطرناک است که نه تنها موجب مرگی همراه با زجر بسیار زیاد می شود بلکه بوی نفرتانگیز نیز دارد. پژوهشگران می گویند به دلیل عوارض بسیار زیاد این سم ، حتی برای مردن نیز راه مناسبی نیست .

 

مسمومیت با قرص برنج خطرات غیرقابل جبران و حتی مرگ را به همراه دارد و تاکنون پادزهر مناسبی برای آن شناخته نشده است. مسمومیت با قرص برنج در سال های اخیر به عنوان یک عامل مهم مسمومیت های شدید و منجر به فوت ، بخصوص در کشور ایران محسوب میگردد . آمارهای منتشر شده، حکایت از مشاهده ۱۲۴ مورد مسمومیت با قرص برنج در سال ۸۴ دارد .

 

 

قرص برنج ترکیب خطرناکی از فسفیدهاست که برای جلوگیری از آفتزدگی برنج انبار شده مصرف میشود. این سم کشنده، سلولهای شریانهای کوچک انتهای بافت قلب و همچنین بافت ریه را بیش از هر نقطه دیگر تحت تاثیر قرار میدهد. تخریب این سلولها باعث نشت مایع به فضای خارج عروق میشود و ضربان نامنظم قلب (آریتمی قلبی) و اِدم ریوی را در پی دارد .

 

 

به علت سمی بودن بیش از حد این قرص، مصرف یک چهارم این قرص موجب مسمومیت شدید و استفاده از نصف این قرص سبب مرگ انسان می-شود .

 

 

درگزارشی از هندوستان میزان مرگ و میر ناشی از مسمومیت با فسفینها از جمله آلومینیوم فسفاید ( فسفید آلو مینیوم یا قرص برنج) ۴۹ درصد گزارش شده است . البته مقدار مصرف شده این سم در افراد گزارش نشده است .

 

 

البته اگر تخلیه معده ظرف یک ساعت پس از مصرف این قرص مهلک شروع شود، شانس حیات وجود دارد، در غیر این صورت حتی نصف قرص هم کشنده خواهد بود.

 

مرگ در ساعات اولیه به خاطر افت فشار و در ساعات بعدی درنتیجه نارساییهای کلیه و کبد رخ میدهد.

 

 

این قرص بیشتر در نواحی شمالی کشور ایران به منظور حفظ و نگهداری برنج در انبارها و جلوگیری از تخریب آنها توسط حشرات و همچنین دفع آفات سایر غلات انبار شده استفاده میشود. اما سوال مهم این است که سمی که اصولا باید فقط در دسترس کشاورزان و تاجران برنج باشد، چرا در عطاریها عرضه میشود؟

 

 

قرص برنج چیست ؟

 

قرض برنج ترکیب خطرناکی از فسفیدهاست که جهت جلوگیری از آفت زدگی برنج انبار شده , مصرف می گردد . فسفیدها همچنین جهت دفع آفات سایر غلات انبار شده و جلوگیری از کپک زدگی و جونده کش و غیر نیز مصرف می گردد .

 

با تماس این ماده با رطوبت با اسید , گاز خطرناک فسفین آزاد می گردد که علت اصلی توکسیسیتی این ماده است و هر چه این ترکیبات تازه تر باشد گاز بیشتری آزاد کرده و خطر ناک تر هستند .

 

اثرات تماس با قرص برنج :

 

تماس انسان با قرص برنج می تواند عوارض شدید و کشنده ای در بر داشته باشد .

 

بر اساس گزارشات , فسفیدها ( فسفید آلومینیوم … ) باعث تحریک شدید دستگاه گوارش , اختلالات قلبی عروقی , هیپوتاسیون , شوک , آرتیمی , نارسایی قلبی , ادم ریوی , اسیدوز متابولیک , آسیب کبدی و کلیوی , ترومبوسیتوپنی و نشنج نهایتا کما و مرگ تا ۷۲ ساعت بعد از مصرف می گردد .

 

عوارض گوارشی ۵ الی ۱۰ دقیقه پس از مصرف حادث شده و سپس سایر علائم ظاهر می گردد تسریع در درمان حتی در بیماران به ظاهربی علامت اهمیت بارزی در بهبود بیماران دارد .

 

 

مکانیزم اثر :

 

مکانیزم احتمالی اثر این مواد ( فسفین ) بلوک سیتوکروم اکسیداز و مهار فسفوریلاسیون اکسیداتیو و در نتیجه مرگ سلولی است . بنابراین دستگاههایی که به مقدار اکسیژن بیشتری نیازدارند نسبت به این سم حساس تر و آسیب پذیر تر باشند این ارگانها عبارتند از :مغز , قلب و کبد و کلیه

 

عوارض ناشی از مصرف قرص برنج یا فسفین :

 

عوارض حاد : استنشاق فسفین باعث ایجاد سردرد , گیجی , خستگی سرفه همراه با خلط ( سبز رنگ ) , اختلال در حرکت , صحبت کردن , تهوع و استفراغ , درد معده اسهال , سردرد و…

 

 

مصرف خوراکی : تهوع , درد معده , استفراغ , اسهال , تنگی نفس , احساس سرما , عطش , سر درد , تشنج و کما می باشد مرگ بعد از ۴ روز یا حداکثر ۲ هفته با نارسایی قلبی حادث می گردد .

 

استنشاق مزمن : کاهش اشتها , کاهش وزن , آنمی , شکستگی خود بخود استخوان , دندان درد و تورم ونکروز فک

 

دوز سمی : با مصرف ۴/۱ قرص سمیت ایجاد می گردد .

 

در بزرگسالان خوردن این ماده یکی از علل خودکشی می باشد برای مثال شایعترین عامل خودکشی در هند خوردن یا استنشاق اتفاقی این ماده سمی می باشد ( مصرف حتی ۵/۱ گرم از این قرص باعث مرگ می شود ).

 

درمان

 

اقدامات اولیه : بعد از مشاهده علائم , بیمار را به هوای آزاد برده و در صورت هوشیاری و در صورت مصرف خوراکی , با ایجاد تهوع سعی در خارج کردن ماده سمی از معده می نماییم .

 

 

الف : درمان علامتی : البته باید متذکر شویم درمان علامتی بوده بطور مثال : در صورت خورده شدن ماده سمی ( فسفیدآلومینیوم ) : ایجاد تهوع فوری در بیماران ( لاواژ ) و بعد از آن شستشوی معده با ۲ الی ۴ لیتر آب : تجویز ذغال فعال , اقدامات حمایتی و نگهدارنده که بر اساس شرایط بیمار متفاوت است .

درمان ادم دریه : مصرف اکسیژن

ب : درمان اختصاصی

 

درمان اختصاصی سولفات منیریم وریدی می باشد .

 

نکته :

در خصوص استفاده از قرص برنج و مسمومیت ناشی از فسفین (PH3 ) چندین نگرش و فرضیه وجود دارد که در تیم های تخصصی و کارشناسای همچنان در حال بررسی موضوع هستند .

 

اولین فرضیه :

 

مصرف قرص برنج ( فسفیدالومینیوم ) صرفا ً جهت خودکشی

 

دومین فرضیه : مصرف اشتباه قرص برنج به جای قرصهای روانگردان ( اکستازی ) بدلیل شباهت ظاهری این دو قرص به یکدیگر .

 

سومین فرضیه : وجود ناخالصی در قرصهای اکستازی که در پروسه سنتز این قرصها ایجاد می گردد که یکی از این ناخالصی ها سم فسفین می باشد ( در تولید قرص اکستازی از ماده پایه ( آمفتامین ) فسفر قرمز مصرف شده که فسفین یکی از مواد باقی مانده از این واکنش می باشد .

 

اسامی مشابه:

 

فسفید آلومینیوم , هیدروژن فسفید ( فسفروس تری هیدرید , فسفرتید هیدروژن )

 

فسفید آلومینیوم : در مجاورت رطوبت و آب به فسفید هیدروژن تبدیل می گردد.

 

خصوصیات فیزیکی : گازی بدون رنگ , قابل اشتغال , بوی شبیه به ماهی گندیده , حلالیت مناسب در آب و الکل به صورت قرص یا پودر در بازار یافت می شود .

 

سمیت : گازی با سمیت بالا که بر سیستم گوارشی و سیستم اعصاب اثر می گذارد .

 

فسفین بعنوان یک حشره کش برای جلوگیری از آلودگی غلات , خوراک دام , تنباکو استفاده می گردد که به صورت قرصهای فسفید ( فسفید روی , فسفید کلسیم و فسفید آلومینیوم ) که موسوم به قرص برنج می باشد موجود است .

 

این ماده سمی به راحتی جذب گوارشی گشته و بعد از حل شدن در مایعات بدن , به صورت ماده سمی فسفین در می آید سایر متابولیت ها عبارتند از فسفریک اسید , فسفات , که از طریق ریه رفع می گردند .

نکته قابل توجه این است که فسفین در بافتهای بدن مجتمع نمی یابد .

 

دوره ای سمی

 

مدت : مقدار دوز خوراکی ۴۱mg/kg باعث ایجاد سمیت قوی و مرگ حیوان می گردد .

انسان : از طریق استنشاق :

مقدار۹٫۸mg/m3 فسفین : ایجاد عوارض خطرناک بعد از چند ساعت

مقدار۲۸۰mg/m3 فسفین : ایجاد عوارض خطرناک بعد از یک ساعت

مقدار۵۶۰mg/m3 فسفین : مرگ مصرف کننده در ۶۰ دقیقه اول

گزارشات رسیده بیانگر مطلب بود که در ۵۶% موارد مسمومیت با این ماده مقدار ۱۴-۷ ۳ cm mg/ در هوا دوز کشنده می باشد و

با توجه به مطالب بیان شده می توان نتیجه گرفت اثر بر سلامتی وابسته به دوزماده سمی می باشد .

از طریق گوارشی : خوردن ۵/۱ گرم آلومینیوم فسفید باعث مرگ انسان می شود.

پاتولوژی فسفین :

پاتولوژی فسفین شامل جلوگیری از فرآیند اکسیداز در سیتوکروم بوده که این امر باعث افزایش رادیکالهای آزاد و آسیب بافتی می گردد .

با توجه به این مطلب ارگانهایی که به مقدار اکسیژن بیشتری نیاز دارند نسبت به این سم حساس تر و آسیب پذیر تر می باشند این ارگانها عبارتند از مغز , کلیه , قلب و کبد .

استنشاق این ماده باعث بروز نارسایی ریوی , سرفه شدید همراه با خلط سبز رنگ , سرد رد , تنگی نفس , گیجی , خواب آلودگی , گشادی قلب , تشنج و کوما خواهد گردید.

عوارض جانبی :

به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز ، عوارض جانبی از ساعات اولیه بعد از استنشاق فسفین نمایان می گردد طبق مطالعات انجام شده در ۹۲ درصد مصرف کننده آلومینیوم فسفید , ۶۶ مورد مرگ (۷۲% ) مشاهده گردید که ۶۰ نفر در ساعات اولیه بعد از مصرف این ماده فوت شده اند .

عوارض مزمن عبارتند از از انمی , برونشیت , اختلال گوارشی , نارسایی ریه عدم تعادل در تکلم و حرکت ,

عوارض جانبی :

الف . قلبی عروقی : تا کی کاردی ، افت فشار خون , عدم فعالیت ماهیچه قلب , نارسایی احتمالی قلب و شوک که از عوارض کشنده ناشی از مصرف فسفین می باشد .

A ) اختلالات هدایتی در قلب : دیس ریتمی , تپش قلب :

دیس ریتمی : مشکلات در سیستم هدایت الکترولیتی قلب که از عوارض معمولی ناشی شده از مسمومیت با فسفین می باشد مطالعات انجام شده در ۴۱۸ نفر مصرف کننده فسفید الومینیوم نشان داد که ۲/۳۸ % آنها دچار مشکل فوق گشته اند ( سال ۱۹۹۱ میلادی )

تپش قلب : در تحقیق دیگری که انجام گردید ۵۴% از موارد بررسی شده دچار این مشکل گردیده اند ( تاکی کاردی )

درمان : مصرف سولفات منیزیم وریدی

B) افت فشار خون : کاهش فشار خون در ۳۵% موارد مسمومیت با الومینیوم فسفید مشاهده شده است .

ب ) ریوی : تحریک غشا موکوسی دهان , گلو , مجاری تنفسی که باعث تنگی نفس , تنفس ضعیف و سطحی , سرفه و در نهایت ادم ریه

A ) dyspnea : علائم دیس پنی شامل سرفه در اثر خلط سبز رنگ که ۱/۲ درصد از مسمومین دچار این عارضه گشته اند .

B ) آسیب ریوی حاد : آسیب ریه با استنشاق گاز فسفین ایجاد می گردد که با ادم ریه همراه است که ۸% از مسمومین دچار این عارضه گشته اند .

تمام افراد متوفی در اثر مسمومیت با گاز فسفین دچار ادم ریه شده اند .

ج ) گوارشی : تهوع , استفراغ , درد معده , اسهال

A : تهوع : تهوع و استفراغ بعد از مصرف خوراکی فسفید آلومینیوم ایجاد می شود . تمام افراد که این

ماده را مصرف کرده اند دچار عارضه فوق شده اند .

B : درد معده : ۶۰ % از مسمومین با این سم دچار درد معده شده اند .

C : اسهال : در ۶۰ % موارد مشاهده شده است .

 

د : نو رولوژیک : گیجی , سر درد و خستگی , خواب آلودگی ـ دلشوره و اضطراب و تشنج و کوما و مرگ

 

A : مقادیر زیادی از سم فسفین باعث ایجاد علائمی از قبیل : سردرد , گیجی , ضعف و خستگی , خواب آلودگی , احتلال حرکتی وتکلم اختلال دربینایی می گردد .

 

B : حملات ناگهانی : حملات شبیه صرع و تشنج که منتهی به کما و مرگ می گردد .تمام موارد مسموم شده با فسفین با ایجاد نشنج به بیمارستان منقل شده اند و

C : اضطراب و تشویش : ۷۹ % از مسمومین دچار اضطراب و دلشوره بوده اند .

هـ کبدی . یرقان , زردی و آسیب کبدی بسیار قابل توجه است .

خوردن مقادیر زیاد سم فسفین یا فسفید آلومینیوم باعث ایجاد یرقان و افزایش سطح سرمی ترانس آمیلاز می گردد . ۳۰ % افرادی که با فسفید آلومینیویم مسموم شده اند دچار یرقان گردیده و ۲۰% از آنهادچارافزایش غلظت سرمی ترانس آمیناز می گردند ۸% از مسمومین افزایش بیلی روبین داشته اند .

و کلیه :

A ) فعالیت غیر نرمال کلیه و دفع پروتئین : با آسیب کلیه , دفع پروتئین ایجاد می گردد .

B ) نارسایی حاد کلیه :۴۰ % از مسمومین دچار نارسایی حاد کلیه شده اند .

ز : اسیدوز :

اسیدوز متابولیک و تنفسی : ۳۲ % از مسمومین دچار اسیدوز متابولیک شده و همین امر باعث کاهش ثانویه فشار خون می گردد .

ح : هماتولوژی : از عوارض نادر می باشد که شامل همولیزومت هموگلوبینمیا می باشد .

A : همولیز : مسمومین بالا ۲۸ سال بعد از ۲۴ ساعت دچار استفراغ شدید درد و گوارشی اسیدوزمتابولیک , کاهش ثانویه فشار خون می گردد . که حاکی از همولیز است علائم همولیز عبارتند از : یرقان , افزایش سطح سرمی بیلی روبین , کم خونی , افزایش هموگلوبین خون و هموسید ری در ادرار

B : مت هموگلوبینمیا : با مصرف ۶ گرم آلومینیوم فسفید ایجاد شده علائم , استفراغ شدید و غیر قابل کنترل , درد معده , کاهش فشار خون , خواب آلودگی , همولیز , دیرسیون بافت قطب که ۲۴ ساعت بعد از مسمومیت ایجاد شده , ۱۷ % دچار عارضه فوق گشته اند ( بعنوان فاکتوری جهت تشخیص با فسفین می توان در نظر گرفت ) .

ط . پوستی : تعریق , زردی , سیانوز , پوست

A ) تعریق ۸۲ % مسمومین دچار تعریق مفرط می گردد .

B ) : سیانوز ۳۷% دچار عارضه فوق می گردد .

سایر عوارض :

کاهش قند خون: قند خون بشدت پایین آمده ۳۰واحد بعد از ۱۱ روز در بیمار مشاهده شده است .

کاهش پتاسیم : ۳۶% مسمومین دچار هیپوکالمی شده اند .

کاهش یا افزایش منیریم : کاهش منیزیم گاهاً ایجاد شده اما در ۸۵ % از مسمومین افزایش مسمومین دیده شده است .

تناسلی : هنوز مشخص نگردیده است .

کارسینوژن : در انسان باعث افزایش تورمورها لنفوم می گردد .

درمان

بعد از مشاهده اولین علائم که شامل تهوع : استفراغ , درد شکم, تنگی نفس می باشدمسموم را به هوای آزاد برده و در صحت هوشیار بودن و مصرف خوراکی با ایجاد تهوع سعی در خارج کردن ماده سمی می نمائیم و بعد از آن شستن معده بیمار با ۲ الی ۴ لیتر آب , دادن زغال فعال می باشد .

در مورد افرادی که دچار تنگی نفس شده اند باید اکسیژن رسانی صورت گیرد . در صورت مشاهده تا کی کاردی تزریق منیریم سولفات وریدی به مسموم ,مصرف داروی Trimetazidin ۲۰mg ( باعث افزایش اکسیژن رسانی به بافت قلب می گردد ) ۲ بار در روز باعث کاهش دیس ریتمی قلب می گردد سایر درمانها بسته به علائم مشاهده شده در مسموم صورت می گیرد.

بهبودی و زنده ماندن بیمار برای ۴ روز به درمان به موقع بیمار بر می گردد . با این وجود زندن ماندن بسیار و سلامت او وابسته به میزان آسیب کلیه و کبد می باشد که در اصل وابسته به میزان سم مصرف شده است .

تست آزمایشگاهی :

متاسفانه در ساعات اولیه امکان تشخیص سریع سم در بدن وجود ندارد و صرفاً با مشاهده با علائم

می توان میزان مسمومیت را تخمین زد . بعد از ۲۴ ساعت با اندازه گیری مت هموگلوبین , مسمومیت با فسفید آلومینیوم تائید می گردد .

پاسخ به پرسش های اساسی در رابطه با قرض برنج :

آیا «قرص برنج» همان اکستازی است؟

حدود یک-سال پیش به دنبال مسمومیت چهار —- دانش آموز در اثر مصرف قرص برنج و اضافه شدن قربانیان دیگر به این مجموعه، جمله غلطی بر زبان-ها جاری شد که به دنبال خود اتفاق تلخی را رقم زد. این جمله که سهوا بیان شد این بود «قرص برنج همان اکستازی است که به تازگی و با نام جدید قرص برنج به ایران وارد شده است».

این جمله آغازی بود بر افزایش قربانیان ناشی از این قرص مهلک که با تصور واهی ایجاد لحظاتی توهم زا از آن استفاده می-کردند، اما واقعیت بسیار متفاوت و دردناک است.

واکنش این قرص در بدن چگونه است؟

به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز ، در تماس این ماده با رطوبت و یا اسید معده، -ماده سمی و خطرناکی به نام «فسفین» آزاد می-شود که علت اصلی سمیت مهلک این ماده است و هرچه این ترکیبات تازه-تر باشد گاز بیشتری آزاد کرده و خطرناک تر خواهد بود.

مکانیزم احتمالی اثر این ماده، مهار چرخه سیتوکروم اکسیداز (تنفس سلولی) و در نتیجه مرگ سلولی است. بنابراین دستگاه-هایی نظیر مغز، قلب، کبد و کلیه که به مقدار اکسیژن بیشتری نیاز دارند نسبت به این سم حساس-تر و آسیب پذیرتر هستند.

عوارض قرص برنج چست؟

مصرف قرص برنج می-تواند عوارض شدید و کشنده-ای در بر داشته باشد. بر اساس نتایج بدست آمده از بررسی مسمومین با این قرص، فسفیدها به ویژه فسفید آلومینیوم باعث تحریک شدید دستگاه گوارش، -اختلالات قلبی عروقی، کاهش فشار خون، شوک، آرتیمی، نارسایی قلبی، ادم ریوی، اسیدوز متابولیک، آسیب کبدی و کلیوی، کاهش پلاکت خون، تشنج و نهایتا کما و مرگ تا ۷۲ ساعت پس از مصرف می-شود.

چگونگی شروع عوارض و نوع عوارض :

عوارض گوارشی معمولا ۵ تا ۱۰ دقیقه پس از مصرف ایجاد شده و سپس سایر علائم ظاهر می شود. عوارض حاد ناشی از مصرف این قرض که معمولا دقایقی پس از استنشاق گاز فسفین ظاهر شده می-تواند شامل سردرد، گیجی و خواب آلودگی شدید، خستگی، سرفه شدید همراه با خلط س بز رنگ، اختلال در حرکت و تکلم، تنگی نفس، تهوع و استفراغ، درد معده و اسهال باشد.

مسمومیت ناشی از خوردن این قرص با چه علایمی بروزمی کند؟

مسمومیت ناشی از خوردن قرص برنج عموما شامل تهوع و استفراغ، درد معده، اسهال، تنگی نفس،- احساس سرما، عطش فراوان، سردرد، تشنج و کما است. مرگ بین ۳۰ تا ۶۰ درصد موارد مسمومیت معمولا در ساعات اولیه و حداکثر تا ۷۲ ساعت بعد روی می-دهد.

قرص برنج در چه صورتی مرگ را به دنبال دارد؟

علائم ناشی از استنشاق مزمن آن به صورت کاهش اشتها، کاهش وزن، -کم خونی، شکستگی خود به خود استخوان است، مرگ به دنبال مصرف نیمی از قرص و یا ۱/۵ گرم می-تواند ایجاد شود.

عوارض قلبی عروقی قرص برنج :

عوارض جانبی ناشی از مصرف قرض برنج را در سیستم قلبی عروقی، تپش قلب، اختلالات هدایتی قلب، افت فشار خون، عدم فعالیت ماهیچه قلب، نارسایی احتمالی قلب و شوک که از عوارض کشنده ناشی از مصرف فسفین است.

عوارض تنفسی قرص برنج :

این قرص در دستگاه تنفسی نیز به تنگی نفس، تنفس ضعیف و سطحی، سرفه شدید سبزرنگ منجر می شود

عوارض گوارشی قرص برنج :

با آسیب به دستگاه گوارش فرد دچار تهوع، استفراغ، درد معده و اسهال شده می شود

عوارض عصبی قرص برنج :

اختلال در دستگاه عصبی به صورت گیجی، سردرد و خستگی، خواب آلودگی، دل-شوره و اضطراب، تشنج،- کما و مرگ منجر شده و در کبد زردی و در کلیه نارسایی حاد بروز می کند.

اقدامات اولیه در مواجهه با مسمومیت با قرص برنج :

باید پس از مشاهده اولین علائم که شامل تهوع، استفراغ، درد شکم و تنگی نفس است، مسموم را به هوای آزاد برده و در صورت هوشیاری و مصرف خوراکی، با ایجاد تهوع سعی در خارج کردن ماده سمی از معده کرده کرد و فرد را سریعا به مراکز درمانی رساند .

اقدامات در بیمارستان :

شستشوی معده اولین اقدام است . بعد از شستن معده بیمار با ۲ تا ۴ لیتر آب، به دادن زغال فعال (شارکول) اقدام -کنیم. همچنین در مورد افرادی که دچار تنگی نفس شده-اند، باید اکسیژن رسانی صورت گیرد؛ زیرا بهبودی و زنده ماندن بیمار به درمان به موقع و نیز میزان آسیب کلیه و کبد مرتبط بوده که وابسته به میزان سم مصرف شده می-باشد.

درمان اختصاصی :

درمان اختصاصی بیماری تزریق سولفات منیزیم وریدی است.

 

منبع پزشکان بدون مرز

ویرایش شده در توسط yasi
 • Like 2

به اشتراک گذاری این ارسال


لینک به ارسال
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

[h=1] قرص های سیر و یا نمک جایگزین مناسبی برای قرص برنج

[/h] [h=3] تهران- ایرنا- مسئول ستاد مرکزی و اطلاع رسانی دارو و سموم سازمان غذا و دارو گفت: مردم می توانند به جای استفاده از قرص برنج از قرص های سیر یا نمک که در داروخانه ها موجود است و یا خود سیر یا نمک برای نگه داری و ماندگاری برنج و حبوبات استفاده کنند.[/h]

81386765-6077195.jpg

 

 

 

به گزارش ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی سازمان غذا و دارو ، « طلعت قانع » همچنین از مردم درخواست کرد برای نگهداری از برنج های مصرفی خود نیز از مواد شیمیایی استفاده نکنند چراکه ممکن است این مواد اشتباها توسط بچه ها یا برای خودکشی افراد افسرده و مستعد مصرف شود که موارد مرگ هم از آن گزارش شده است.

 

وی تصریح کرد: ورود قرص های برنج حدود چهارسال پیش به کشور ممنوع شد و فقط این محصول در ابعاد بزرگ جهت استفاده در سیلوها وارد می شود ولی با این وجود متاسفانه قرص برنج هنوز هم به صورت قاچاق وارد کشورمی شود.

 

قانع با بیان اینکه قرص برنج دوسال است که به عنوان کالای قاچاق به هموطنان معرفی می شود گفت: متاسفانه قبلا این محصول در داروخانه ها و عطاری ها به راحتی در دسترس مردم قرار می گرفت ولی هم اکنون سازمان غذا و دارو استفاده از این محصول را ممنوع کرده و اعلام کرده در صورت مشاهده با متخلفان برخورد قانونی می کند.

 

مسئول ستاد مرکزی و اطلاع رسانی دارو و سموم سازمان غذا و دارو گفت: متاسفانه بخاطر فرهنگ نگهداری برنج درمنازل هموطنان از این ماده شیمیایی (قرص برنج) استفاده می کنند که وزارت بهداشت به هیچ وجه استفاده از این ماده سمی را توصیه نمی کند چراکه در برخی موارد دیده شده این ماده شیمیایی را در محیط های در بسته مثل آشپزخانه نگه داری کرده اند که متصاعد شدن گاز آن موجب مرگ شده است.

 

قانع در ادامه به مسمومیت دارویی اشاره کرد و گفت: بیشترین مسمومیت ها با مواد دارویی است چراکه بسیاری از این داروها به راحتی و یا بصورت ناخواسته در دسترس کودکان قرار دارد.

 

وی اظهار داشت: موارد دیگری که باعث مسمومیت دارویی می شود این است که در برخی موارد نیز دیده شده بزرگسالان داروهای اشتباهی و یا با دوزهای زیاد مصرف می کنند و دیگر اینکه مسمومیت های عمدی به منظور خودکشی صورت می گیرد.

 

قانع با بیان اینکه مسمومیت با داروها بسیار وسیع است ادامه داد: مسمومیت با مواد غذایی ، مسمومیت با گاز مونوکسید کربن از دیگر موارد مسمومیت های شایع در بین هموطنان است.

 

مسئول ستاد مرکزی و اطلاع رسانی دارو و سموم سازمان غذا و دارو گفت: به عنوان مثال در فصل سرما بسیاری از هموطنان قبل از سوار شدن ماشین خود را در پارکینگ روشن می کنند و همین امر موجب متصاعد شدن گاز مونوکسید کربن و مرگ فرد می شود که پزشکی قانونی نیزعلت فوت این افراد را تائید می کند.

 

قانع در ادامه حالتهای مسمومیت را اینگونه تشریح کرد که وقتی یک ماده خارجی گیاهی ، طبیعی و یا شیمیایی وارد بدن و یا با آن تماس پیدا می کند درکارکرد طبیعی بدن اختلال ایجاد می کند که به عنوان مثال هنگام تماس بعضی مواد شیمیایی یا گیاهان سمی با پوست با موارد قرمزی، سوزش یا آلرژی و زخمهای پوستی خودش را نشان می دهد که می تواند به صورت عارضه گوارشی مثل تهوع و استفراغ یا خونریزی گوارشی باشد و یا حالت خواب آلودگی ایجاد کند.

به اشتراک گذاری این ارسال


لینک به ارسال
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

قرص برنج كه اسم علمي آن «قرص فسفيد آلومينيوم» و اسم فرنگي آن «سلفوس» است، مادهاي است با تركيب فسفيد كه بهصورت قرصهاي 3گرمي، به رنگ خاكستري تيره در بستههاي استوانهاي، به ميزان 10 قرص در هر بسته عرضه شده و با قيمتي نازل فروخته ميشود.

 

اين قرص خاصيت تصعيد (تبديل جامد به بخار) دارد و در اثر اين تصعيد، گاز فسفين يا ph3 آزاد ميكند و گاز آزاد شده سبب ميشود لارو يا حشرات در دانههاي غلات بهويژه غلات انبار شده از بين برود. هر قرص برنج در مجاورت با رطوبت برنج حدود 400 ppm ا (part per milion) گاز فسفين آزاد ميكند.

 

اگر در فضاي مناسبي حدود5 -3 ppm فسفين آزاد شود قابل استشمام خواهد بود كه بويي بسيار نامطبوع همچون ماهي گنديده دارد. اگر ميزان گاز متصاعد شده به حدود 50

تا 100 ppm برسد استشمام آن هم خطرآفرين ميشود.

 

وقتي انسان اين قرص را ميخورد در محيط معده كه رطوبت و اسيد معده وجود دارد، قرص به سرعت تصعيد شده و گاز فسفين آزاد ميكند كه از طريق سلولها جذب ميشود و به سلولهاي قلبي، ريوي و انتهاي عروق سرخرگي( سرخرگهاي ريز) آسيب وارد ميكند و به سرعت انسان را دچار اختلالات كبدي، كليوي، تنفسي، شوك، نارسايي قلبي و افت شديد فشار و كما ميكند.

 

اگر تخليه معده ظرف يك ساعت پس از مصرف اين قرص مهلك شروع شود، شانس حيات وجود دارد، در غير اين صورت حتي نصف قرص هم كشنده خواهد بود. مرگ در ساعات اوليه به خاطر افت فشار و در ساعات بعدي درنتيجه نارساييهاي كليه و كبد رخ ميدهد. اين قرص هيچ فايدهاي جز كنترل حشرات و از بين بردن آنها ندارد و هيچگونه علائم نشاطانگيز يا توهمزايي ايجاد نميكند و انرژي زا هم نيست، بلكه قرصي بسيار كشنده با بوي نفرتانگيز است كه ظرف چند ساعت پس از مصرف ميتواند انسان را از پا درآورد.

 

رئيس بخش كودكان مركز مسمومين لقمان، راه پيشگيري از مرگ و مير ناشي از مسموميت با قرص برنج «فسفيت آلومينيوم» را، جمع شدن اين قرصها از بازار عنوان كرد. دكتر آذر فلاح در گفتوگو با ايسنا گفت: قرص برنج با تركيب فسفيت آلومينيوم كه قرصهايي بزرگ و خاكستري رنگ هستند، كشنده است چنانكه يك عدد از آن ميتواند يك فرد بالغ را بكشد و در كودكان حتي استنشاق آن كشنده است.

 

وي با بيان اينكه خوشبختانه ميزان اين قرص در سالهاي اخير در كشور كمتر شده است، راه پيشگيري از مسموميت با قرص برنج را جمعآوري آن از بازار و نيز داروخانهها عنوان كرد و گفت: در حال حاضر قرصهاي برنج با تركيبات ديگر در بازار وجود دارد.

 

وي درخصوص كشنده بودن اين ماده گفت شاهد مرگ خانوادهاي بوده است كه اين قرص را روي برنج خود گذاشته و همه با هم فوت كرده بودند! رئيس بخش كودكان مركز مسمومين لقمان، مسموميت با اين قرص را يكي از مسموميتهاي بسيار خطرناك عنوان كرد؛ بهطوري كه هنگامي كه بيمار به پزشك مراجعه ميكند، كار چنداني نميتوان براي او انجام داد.

 

اين متخصص كودكان با بيان اينكه استفاده از قرص برنج گياهي بدون اشكال است، گفت: قرص برنج را در انبارهاي بزرگ و در ظرف سر بستهاي چون قوطي كبريت قرار ميدهند تا افراد به آن دسترسي نداشته باشند. وي ادامه داد: افراد بايد از خريد اين قرصها خودداري كنند. دكتر فلاح درباره ميزان كشندگي اين قرص گفت: شايعترين روش خودكشي در هندوستان، مصرف اين قرص است.

 

وي با بيان اينكه كودكاني كه اين قرص را مصرف ميكنند هيچ كدام زنده نميمانند، گفت: در مركز لقمان تنها 2 مورد از كودكاني كه اين قرص را مصرف كرده بودند، نجات يافتند، زيرا 2سال از زمان خريد قرص گذشته و اثرش را از دست داده بود

به اشتراک گذاری این ارسال


لینک به ارسال
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

این قرص ظرف مدت ۳ تا چهار ساعت سیستم تنفسی و قلب را دچار اختلال کرده و فرد بر اثر مرگی دردناک خواهد مرد.

 

 

۱۳۹ نفر در استان تهران از فروردین تا پایان آبان ماه امسال براثر مسمومیت قرص برنج جان خود را از دست دادند.

 

 

به گزارش ایرنا از اداره کل پزشکی قانونی استان تهران، در مدت مشابه سال گذشته میزان مرگ براثر مسمومیت با قرص برنج ۱۶۴ مورد اعلام شده بود که این رقم نشان دهنده کاهش ۱۵٫۲ درصدی این نوع مرگ در سال جاری است.

 

 

۸۰ نفر از کل متوفیان براثر مسمومیت با قرص برنج در هشت ماهه امسال مرد و ۵۹ نفر نیز زن بوده اند.

 

 

همچنین در آبان ماه امسال نیز تعداد موارد مرگ براثر مسمومیت با قرص برنج با ۸۱ درصد کاهش نسبت به مدت مشابه سال قبل ۳ نفر اعلام شده است.

 

 

آلومینیوم فسفاد که از آن برای ضد عفونی نمودن و جلوگیری از آفت ضدگی غلاتی چون برنج مورد استفاده قرار میگیرد،به نام های تجاری مختلفی همچون کوئیک فوس (Quickphos) و سلفوس (Celphos) وجود دارد که در ایران به نام قرص برنج مشهور است.

 

 

این قرص ظرف مدت ۳ تا چهار ساعت سیستم تنفسی و قلب را دچار اختلال کرده و فرد بر اثر مرگی دردناک خواهد مرد. در صورتی که فرد قرص برنج را بخورد یا بوی آن را استشمام کند دچار مسمومست خواهد شد که اگر سم از بدن وی خارج نشود موجب مرگ وی خواهد شد.

 

 

دلایل اصلی مسمومیت با قرص برنج، مصرف اشتباه قرص موجود در برنج، مصرف قرص های قلابی توهم زا که دارای ترکیبات قرص برنج و یا خود قرص برنج هستند و همچنین مصرف جهت خودکشی عنوان شده است.

 

 

 

 

منبع: عصر ایران

به اشتراک گذاری این ارسال


لینک به ارسال
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

[h=2]بو کردن قرص برنج مرگ آور است

[/h]

به گزارش لقمه اعلام آمارهای مختلف از قربانیان این ماده خطرناک و سمی که یا برای خودکشی مورد استفاده قرار می گیرد و یا برای ایجاد توهم کاذب، باعث تاسف و تاثر بسیاری از مردم می شود اما آنچه مهم به نظر می رسد کسب آگاهی از اثرات کشنده این قرص مرگبار است.براساس آمارهای اعلام شده میزان مرگ و میرهای ناشی از سوء مصرف قرص برنج که در سال ۸۷، ۲۱۴ نفر در کل کشور بود در سال ۸۸، به ۲۲۸ نفر، در سال ۸۹، ۴۰۶ نفر و در سال ۹۰ به رقم ۴۶۳ نفر رسید که از میان آنان (آخرین آمار) ۲۵۹ نفر مرد و ۲۰۴ نفر زن بودند.

دکتر «فراز مجاب» عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و متخصص داروسازی گیاهی در این باره گفت: نه تنها مصرف قرص برنج کشنده است، بلکه چشیدن و استنشاق آن نیز منجر به مرگ می شود.

وی افزود: قرص برنج دارای ساختار شیمیایی به نام «فسفید آلومینیوم» است که خاصیت حشره کشی دارد و در کشاورزی و انبار غلات برای از بین بردن جونده ها استفاده می شود.

این متخصص داروسازی گیاهی اضافه کرد: در حال حاضر این قرص از خارج کشور به صورت قاچاق وارد ایران می شود، البته در گذشته به طور رسمی وارد بازار می شد اما به دلیل مسمومیت های بسیاری که با مصرف این قرص گزارش شد، از بازار جمع آوری شد.

مجاب ادامه داد: قاچاق این ماده سبب شده تا قرص های برنج وارداتی قوی تر و کشنده تر باشد، این مواد در قالب بسته های ۱۰ تایی و با وزن های سه گرمی به رنگ خاکستری تیره عرضه می شود.

این عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: این قرص در مکان هایی که رطوبت وجود داشته باشد، تجزیه می شود و از آن گازی به نام «فسفین» تولید می شود که بسیار خطرناک است و باعث کشته شدن جونده ها می شود.

مجاب تاکید کرد: ازسوی دیگر این گاز روی تنفس سلولی اثر گذاشته و آن را از کار می اندازد و در نهایت منجر به مرگ سلولی می شود. این گاز در سلول هایی که به اکسیژن بیشتری نیاز دارند مثل قلب، مغز، کلیه و کبد، اثرات کشندگی بیشتری دارد.

این متخصص داروسازی گیاهی اضافه کرد: مصرف این قرص منجر به ایجاد بوی نامطبوعی می شود و از آنجا که محیط معده مرطوب است گاز حاصل از تجزیه این قرص در معده آزاد و جذب سلول ها شده و به سمت سلول های قلبی پیش می رود و تنفس فرد را دچار مشکل می کند.

مجاب گفت: این قرص، ماده ای بسیار خطرناک و کشنده است به گونه ای که مصرف نصف آن در ظرف چند ساعت انسان را از پای درمی آورد و به صورت نادر پیش می آید که فردی نجات یابد.

وی اضافه کرد: متاسفانه در گذشته مرگ و میر ناشی از مصرف این قرص در کشورمان زیاد بود و هنوز هم زیاد است.

به گفته مجاب، سردرد، احساس سوزش، ناراحتی گوارش و درد معده، حالت تهوع شدید، تشنگی و خستگی مفرط، گیجی، سرفه و اختلالات حرکتی از علایم ظاهری و افت فشار خون، بی نظمی ضربان قلب، اختلالات تنفسی، کبدی و کلیوی از علایم بالینی مصرف این قرص است که در نهایت منجر به مرگ مصرف کننده آن می شود.

وی اظهار داشت: چنانچه مسمومین این قرص به موقع به مراکز درمانی منتقل شوند شاید بتوان در موارد نادر از مرگ آنان جلوگیری کرد اما معمولا فرصتی برای نجات نیست و افراد مسموم فوت می کنند.

مجاب، درباره درمان سریع ناشی از مصرف این قرص گفت: استفاده از ذغال فعال (ذغال سیاه) که به صورت قرص برای درمان مواردی مثل مصرف قرص برنج، تولید شده می تواند کمک کننده باشد زیرا مصرف ذغال فعال باعث می شود تا سم ناشی از مصرف این قرص به مقدار زیادی جذب ذغال شود.

وی ادامه داد: این دارو بیشتر در بیمارستان های مسمومین تجویز و باعث شست و شوی سریع معده می شود اما ناراحتی تنفسی را باید با استفاده از اکسیژن بهبود بخشید. مجاب گفت: در برخی موارد از داروی بی کربنات سدیم نیز برای بهبود مصرف کننده قرص برنج استفاده می شود.

این استاد دانشگاه گفت: متاسفانه شایع شده که این قرص خاصیت توهم زایی دارد و برخی افراد از این قرص به عنوان قرص های موسوم به «اکس» استفاده می کنند که تصورات باطل این دسته از افراد منجر به مرگ آنها شده است.

مجاب با بیان اینکه استنشاق این قرص توسط برخی اطفال منجر به مرگ آنها شده است، گفت: استنشاق و حتی چشیدن این قرص کشنده است و باید از دسترس اطفال دور نگه داشته شود.

وی تاکید کرد: در برخی افراد علایم ظاهری ناشی از مصرف این قرص بروز نمی کند بنابراین مصرف این قرص در برخی از افراد بدون علایم ظاهری است.

مجاب به والدین توصیه کرد از نگهداری این ماده سمی در منزل خودداری کنند و مواظب باشند تا فرزندان آنها بخصوص اطفال از چشیدن و استنشاق آن خودداری کنند.

 

 

 

 

نقل از :کیهان

به اشتراک گذاری این ارسال


لینک به ارسال
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

توضیحاتی در مورد قرص برنج

مسمومیت با آلومینیوم فسفید (AAIPP) معضلی بزرگ در شبه قاره هندوستان است. آلومینیوم فسفید (AIP) که از آن برای ضدعفونی و حفاظت از دانههای غلاتی همچون برنج استفاده میشود (با نامهای تجاریای همچون کویکفوس (QuickPhos)، سلفوس (Celphos) و در ایران با نام قرص برنج میتوان آنرا یافت) سمی بسیار مهلک است بهویژه هنگامی که آنرا از ظرف تازه باز شده آن مصرف کنند. مرگ آن بر اثر شوک عمیق، آماس قلب و از کار افتادن بعضی عناصر داخلی بدن است. دوز مرگآور آن بین ۰٫۱۵ و ۰٫۵ گرم (برابر ۰٫۰۰۵۳ و ۰٫۰۱۸ اونس) است.بیشترین دلیل مرگ در خودکشی در شمال هند را مسمومیت بر اثر آلومینیوم فسفید (قرص برنج) گزارش کردهاند

مرگ با قرص برنج

طبق دستهبندی انواع مرگ به دو دسته کلی: سوماتیک و سلولی مرگ با قرص های برنج از نوع مرگ سلولی است؛ و این بدان معنی است که در این مرگ هر یک از بافتها و سلولها که عناصر تشکیل دهنده جسم میباشند میمیرند. در این حالت تمام نسوج و سلولهای بدن مردهاند و دارای عملکرد، فعالیت متابولیکی و تنفس هوازی نمیباشند. بر خلاف مرگ سوماتیک که در آن توقف کامل و بدون بازگشت اعمال اعضای حیاتی بدن شامل مغز، قلب و…. رخ میدهد که حیات در جسم متوقف میشود، ولی در عناصر تشکیل دهنده جسم مثل بافت و سلولها ادامه دارد. مرگ مغزی از نوع مرگ سوماتیک است

 

تاثیر قرص برنج در بدن چیست

این ماده سمی به راحتی جذب دستگاههای گوارش شده و بعد از حل شدن در مایعات بدن و رطوبت معده باعث تولید گاز خطرناک فسفین میشود. هرچه این ترکیبات تازهتر باشد گاز بیشتری آزاد کرده و خطرناکتر هستند، به طوری که این ماده با ساخت پروتئین تداخل دارد و مانع سنتر پروتئین میشود. سپس فسفین با بلوک کردن سیتوکروم اکسیداز و مهار فسفوریسیون اکسیداتیو باعث افزایش رادیکالهای آزاد و سپس مرگ سلولی میشود و در نتیجه دستگاههایی از بدن که به مقدار بیشتری اکسیژن نیاز دارند نسبت به این سم حساستر و آسیبپذیرتر هستند. مسمومیت با قرص های برنج یکی از مرگآورترین مسمومیتهایی است که مرگ حتمی را به دنبال دارد و تاکنون راهکاری برای نجات جان بیماران یافت نشده است. سم قرص های برنج سمی است که بر روی سلولهای بدن تاثیر بدی دارد و تنفس سلولی را از بین میبرد و باعث آسیب جدی به اعضا و ارگانهای حساس بدن مانند کلیهها و قلب میشود. مرگ بر اثر مصرف قرص های برنج مرگی دردناک است و فرد عطش زیادی دارد و در این مرگ فرد تا زنده است، هوشیار و بیدار بوده و سوزش شدیدی در بدن خود احساس میکند. این قرص ظرف سه تا چهار ساعت سیستم تنفسی و قلب را دچار مشکل میکند و فرد در اثر مرگی زجرآور خواهد مرد. در صورتی که فرد قرص های برنج را بخورد یا بوی آن را استشمام کند دچار مسمومیت خواهد شد که در صورتی که سم از بدن وی خارج نشود مرگ در پی خواهد داشت. علامتهای بالینی فرد دچار خستگی و کمبود اکسیژن است، به طوری که بدنش رو به کبودی رفته و دچار خفگی سلولی خواهد شد. این روند روندی غیرقابل برگشت بوده و مسمومیت با قرص های برنج برابر با مرگ است. این قرص به دلیل داشتن ترکیب خطرناکی از فسفیدها در صورت مصرف خوراکی یا بوییدن، توسط انسان موجب ایجاد عوارض حاد گوناگون و در نهایت مرگ سریع و زجرآور میشود. به همین دلیل امروزه یکی از عوامل خودکشی خوردن این قرص است. بر اساس آمارهای گزارش شده از پزشک قانونی تهران در سال ۱۳۹۲ جلالی ۶۶۱ نفر بر اثر مسمومیت با قرص های برنج جان خود را از دست دادهاند. بر اساس گزارشها به سه دلیل افراد ممکن است از این قرص استفاده کنند: * مصرف اشتباه قرص موجود در برنج که در ایران باعث مرگ دستهجمعی چندین خانواده شدهاست. * مصرف قرصهای قلابی توهمزا که دارای ترکیبات قرص های برنج هستند یا خود قرص های برنج هستند. * مصرف جهت خودکشی سریع، که کارشناسان معتقدند مرگ صورت گرفته با این قرص سریع، دردآور است. با توجه به پیشرفتهای حاصله جایگزینهای کم خطر و مناسبی برای دفع آفات برنج وجود دارد و میتوان از برنج تراریخته استفاده کرد. از سال ۱۳۹۲ در ایران فروش این قرص در عطاریها ممنوع شد و واردات قانونی آن متوقف گردید

خودکشی با قرص برنج

مشابهت های ظاهری قرص های برنج با قرص های توهم زای روان گردان، افراد سودجو را بر آن داشته که این قرص ها را با عنوان قرص توهم زا به فروش برسانند. در مواردی مصرف این قرص به صورت تعمدی و با هدف خودکشی شکل می گیرد.مصرف خوراکی قرص های برنج در کمتر از 6 ساعت موجب مرگ مصرف کننده می شود.

علائم مسمومیت قرص برنج

بی اشتهایی، بی قراری، تحریک پذیری، دوبینی، تهوع، استقراغ، اختلال ضربان قلب و افت فشارخون از علایم مسمومیت بوده و اگر مصرف آن به صورت خوراکی بوده باشد مصرف کننده در کمتر از 6 ساعت فوت می کند. این کارشناس مسمومیت های دارویی افزود:در صورتی که مسمومیت با قرص های برنج بر اثر استشمام گاز حاصل از آن باشد، در کمتر از 24 ساعت و بر اثر نارسایی شدید کبدی و ایست قلبی موجب مرگ افراد خواهد شد. حنیفه با بیان این که متاسفانه هیچ راه درمانی و اورژانسی برای مصرف کننده قرص های برنج وجود ندارد، تصریح کرد:اگر گازهای حاصل از این قرص در هوا متصاعد شود باید سریعا درب و پنجره ها باز گذاشته شوند.

قرص برنج گیاهی

امیرحسین خسروی کارشناس طب سنتی نیز گفت:قرص برنج دو نوع است؛ نوع اول آن سم کشنده ای دارد که پس از قرار گرفتن در جریان هوا با اکسیژن ترکیب می شود و سم کشنده ای تولید می کند.نوع دیگری از قرص برنج گیاهی به صورت خوراکی در عطاری ها برای لاغری و کاهش وزن به فروش می رسد. وی با تاکید بر این که ما مصرف قرص برنج گیاهی را هم تایید و توصیه نمی کنیم، اظهار کرد:این قرص گیاهی با افزایش سوخت وساز بدن به لاغری افراد کمک می کند، اما در برابر آن عوارض طولانی مدت و جبران ناپذیری را به دنبال خواهد داشت.

قرص برنج در ایران

مشاور سم شناسی بالینی سازمان جهانی بهداشت گفت: هم اکنون قرص های برنج یا ‘فسفید آلومینیوم’ در مجموع کشورهای جهان تنها در سه کشور آسیایی به راحتی در دسترس مردم قرار دارد. دکتر مهدی بلالی این سه کشور را بنگلادش، هند و ایران ذکر و بیان کرد: این درحالی است که قرص برنج به دلیل مسمومیت بالا نباید در دسترس مردم قرار داشته باشد. پزشک فوق تخصص مسمومیتها گفت: فسفید آلومینیوم یا قرص برنج سمی بسیار مهلک و کشنده است. در واقع قرص برنج پادزهر ندارد لذا مسمومیت با آن اغلب منجر به مرگ می شود. وی افزود: در زمان جنگ به دلیل اینکه مردم برنج را در خانه هایشان انبار می کردند ‘فسفید آلومینیوم’ را برای جلوگیری از فساد در بخش انتهایی کیسه های برنج می گذاشتند مه از همان زمان به قرص برنج معروف شد. دکتر بلالی ادامه داد: یک عدد قرص برنج برای دوره زمانی یک و دو سال کافی است تا از فساد مقدار زیادی برنج پیشگیری کند. وی گفت: دسترسی به قرص برنج تنها باید در انحصار سیلوهای غلات، حبوبات و برنج باشد اما به رغم هشدارها برای محدود کردن دسترسی به قرص برنج، هم اکنون برنامه ریزی جامعی جهت کنترل اینگونه سموم در ایران نداریم. مشاور سم شناسی بالینی سازمان جهانی بهداشت افزود: مواد سمی قرص برنج با شسته شدن تصعید می شود و با پخته شدن هیچ آثاری از آن باقی نمی ماند. وی بیان کرد: در حالی که خوردن قرص برنج به دلیل سمیت بالای آن مرگ آور است اما این ماده سمی به راحتی در عطاریها و سایر مراکز به فروش می رسد. دکتر بلالی گفت: از سوی دیگر در حالی طی سالهای اخیر برای دفع ‘ساس’ به ویژه در اماکن عمومی و اقامتی استفاده از قرص برنج شیوع یافته که این نیز اقدام بسیار خطرناک است. آلومینیوم فسفید که از آن برای ضدعفونی و جلوگیری از آفت زدگی غلات استفاده می شود با نامهای تجاری مختلف همچون کوئیک فوس(Quickphos) و سلفوس'(Celphos) در ایران به نام قرص برنج مشهور است. بلعیدن و یا حتی استشمام بوی قرص برنج ظرف مدت سه تا چهار ساعت سیستم تنفسی و قلب را دچار اختلال کرده و فرد را در روندی دردناک به تدریج به کام مرگ می کشد.

دلایل مصرف قرص برنج

بر اساس گزارشها به سه دلیل افراد ممکن است از این قرص استفاده کنند مصرف اشتباه قرص موجود در برنج که در ایران باعث مرگ دستهجمعی چندین خانواده شدهاست. مصرف قرصهای قلابی توهمزا که دارای ترکیبات قرص برنج هستند یا خود قرص برنج هستند. مصرف جهت خودکشی سریع، که کارشناسان معتقدند مرگ صورت گرفته با این قرص سریع، دردآور است

مرگ حتمی با قرص برنج

دکتر غلامعلی جعفری– متخصص سم شناسی- در این باره به مهر گفت: سم قرص برنج سمی است که بر روی سلولها تاثیر بدی می گذارد و تنفس سلولی را از بین می برد و باعث آسیب جدی به اعضا و ارگانهای دیگر بدن مثل کلیه ها و قلب می شود. مرگ با قرص برنج مرگ بسیار دردناکی است و فرد عطش زیادی به آب دارد. در این مرگ فرد تا زمانی که زنده است هوشیار و بیدار بوده و سوزش بدی در بدن خود احساس می کند. بر اساس علامت های بالینی فرد دچار خستگی و کمبود اکسیژن می شود. بطوریکه بدنش رو به کبودی رفته و دچار خفگی سلولی خواهد شد. این روند روندی غیر قابل برگشت است و مسمومیت با قرص برنج برابر با مرگ است. وی در مورد زمان مسمومیت و مرگ بر اثر مصرف این قرص گفت: معمولا افراد زیر 24 ساعت فوت می کنند که زمان مرگ بستگی به ایرانی یا خارجی بودن قرص، تاریخ مصرف، میزان مقاومت فرد و تعداد آن دارد.

درمان مسمومیت با قرص برنج

بهترین راه این است که فردی که با قرص های برنج خودکشی کرده سریع به نزدیکترین بیمارستان منتقل شود. انتقال او به مطب و درمانگاه باعث وقت کشی خواهد شد. به فردی که قرص برنج خورده است به هیچ عنوان نباید مایعات داد زیرا ماهیت این قرص در معده ایجاد گاز است که این گاز به ریه ها راه یافته و در بین سلولها پخش می شود. خوردن آب این روند را تسریع می دهد. البته اگر خانواده ها در خانه ای جوش شیرین و یا پرمنگنات پتاسیم دارند، دادن آن به فرد مسموم تنها راه پیش درمانی است.

 

موارد استفاده از قرص برنج

آلومینیوم فسفاد که از آن برای ضد عفونی کردن و جلوگیری از آفت زدگی غلاتی چون برنج مورد استفاده قرار میگیرد، به نام های تجاری مختلفی همچون کوئیک فوس (Quickphos) و سلفوس (Celphos) وجود دارد که در ایران به نام قرص برنج مشهور است

قرص برنج

این قرص با اسم علمی قرص فسفید آلومینیوم مادهای است با ترکیب فسفید که بهصورت قرصهای ٣گرمی، ساختهشده است. این قرص خطرناک از نظر ظاهر شباهت زیادی به قرصهای روانگردان (اکستازی) دارد. اما شناخت ظاهری این نوع قرصها در جلوگیری از مصرف آن بسیار ضروری است. این قرص به رنگ خاکستری است و دربستههای 10 تایی فروخته میشود. قرصی که یک عدد آن قادر است هزاران شته را از بین ببرد حال با بدن یک انسان چه خواهد کرد. حتی مصرف یکششم این قرص نتایج غیرقابل جبرانی را در پی خواهد داشت.

نکاتی در مورد قرص برنج

برای جلوگیری از پیدا شدن حشرات در برنج و حبوبات ، آرد و… در انبار ها از این قرص ها استفاده میشود. استفاده از این قرص صرفا در صلاحیت تیم های کنترل و بهداشت مواد غذایی است و افراد عادی به هیچ عنوان نباید اقدام به این عمل نمایند. استفاده از این قرص ها به منظور مبارزه با آفات ، صرفا در انبار های مواد غذایی باید باشد و به هیچ عنوان استفاده خانگی از آن مجاز نیست. این قرص از خود گاز فسفید تولید میکند و باعث کشته شدن جونده ها میشود. قبل از به کار بردن در انبارها ، باید تمام در و پنجره ها بسته باشد و شکاف های انبار با نایلون گرفته شود. بعد از قرص گذاری نباید کسی در اتاق های اطراف انبار بخوابد. هنگام خارج کردن قرص ها از داخل محفظه باید از دستکش پلاستیکی استفاده کرد. اگر قرص داخل گونی حبوبات گذاشته می شود باید با کیسه نایلون کاملاً گونی را پوشاند و آن را خارج از اتاق و در هوای آزاد قرار داد. مسمومیت با این قرص هم از راه استنشاق، هم از راه تماس پوستی و هم به صورت خوراکی اتفاق میافتد.

به اشتراک گذاری این ارسال


لینک به ارسال
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

برای ارسال دیدگاه یک حساب کاربری ایجاد کنید یا وارد حساب خود شوید

برای اینکه بتوانید دیدگاهی ارسال کنید نیاز دارید که کاربر سایت شوید

ایجاد یک حساب کاربری

برای حساب کاربری جدید در سایت ما ثبت نام کنید. عضویت خیلی ساده است !

ثبت نام یک حساب کاربری جدید

ورود به حساب کاربری

دارای حساب کاربری هستید؟ از اینجا وارد شوید

ورود به حساب کاربری

 • پست ها

  • خیال کردم دارید خداحافظی می کنید  :))  از سیستم جدید خوشت میاد باش حال می کنی 😃
  • اقا سزار عزیز ممنون از تاپیک کجا ؟ تازه سایت داره دوباره زنده میشه و روحی میگیره  باش همیشه عزیز دل 
  • سلام الان که این متن را تایپ می کنم مورخه 10/06/1398ساعت 11:51am هست .اگر اشتباه نکنم از آخرین باری که به اینجا آمدم حدود 5 سال می گذرد.الان حس یک آدمی را دارم که یک آلبوم قدیمی را ورق میزنه.دوستان قدیمی ،متنها و مطالب قدیمی،کامنتهای قدیمی،تاریخ مراجعه های قدیمی.لحظات خوب و شاد قدیمی.یاد همگی بخیر دوست داشتم باز هم اون دورهمی ها بوداما حیف که همه ما به نوعی درگیر مشکلاتی شدیم و باسپری شدن زمان شرایطمون تغییر کرد.مشکلات ما را از همدیگه دور کرد و  تبدیل کرد به خاطرهخاطرات خوبی در کنار دوستان داشتم اگر بدی هم از ما دید خب حتما حقتون بوده ولی خب باید حلال کنیدو الاآره دیگههههه.خیلیخدا یار و نگهدارتون
  • افرادی که در عرصه ی ساخت و ساز مشغول به فعالیت هستند با پانل سه بعدی آشناییت دارند. پانل سه بعدی نیز جزء دیوارهای پیش ساخته می باشد. علاوه بر کاربردش این پانل ها را می توان برای کارهای تزئینی نیز مورد استفاده قرار داد. بسیاری از افراد از پانل سه بعدی برای سقف و دیوار منازل خود استفاده می کنند. سوالی که ممکن است برای مشتریان پیش آید این است که هدف استفاده از پانل سه بعدی چیست؟ این پانل ها از چه جنسی می باشند؟ جنس پانل سه بعدی معمولا از یونولیت نسوز و فوم می باشد. یونولیت مذکور در میان دو صفحه ی مشبک قرار می گیرد و خاصیت ضد آتش سوزی را نیز داراست. این پانل ها در انواع گوناگونی در بازار وجود دارند که طبق نیاز مشتریان به آن ها ارائه می گردد. پانل سه بعدی دیواری یکی از انواع این پانل ها است که کاربرد زیادی دارد. در این مقاله با تعریف دقیق پانل سه بعدی و مزایای آن آشنا خواهید شد. با ما همراه باشید. مزایای پنل سه بعدی: یکی از ویژگی های پانل سه بعدی ضد زلزله بودن آن است. این امر به علت پیوستگی موجود در دیوار و سقف می باشد. در این روش عملیات بتن ریزی از طریق دستگاه شات کریت انجام می شود. به علت عایق بودن در برابر سرما و گرما، هزینه ی خدمات جانبی تهویه در ساختمان ها کاهش می یابد. پانل سه بعدی به سرعت قابل نصب است. از ویژگی های دیگر این پانل ها می توان به مقاومت بالایشان در برابر آتش سوزی اشاره کرد. پانل سه بعدی هیچ گونه رطوبتی را به خود جذب نمی کند. این پانل ها در انواع باربر و غیر باربر قابل استفاده هستند. پانل دیواری باربر: به طور معمول در محوطه هایی که دارای اسکلت فلزی نمی باشند و همینطور در سوله ها از این پانل ها استفاده می شود. پانل دیواری غیر باربر: این پانل ها برای دیوارهای خارجی مورد استفاده قرار می گیرد. برخی از ساختمان هایی که از اسکلت فلزی یا بتنی برخوردار هستند نیز از پانل دیواری غیر باربر بهره می گیرند. شایان ذکر است که پانل های سه بعدی را باید بنا بر کاربردی که دارند، استفاده کرد. برای مثال برخی از پانل ها در جهت کارهای تزئینی و برخی دیگر برای ساخت دیوار کاربرد دارند. پانل های که در منازل نصب می شوند،بسیار متنوع بوده و دربرگیرنده ی هر نوع سلیقه ای می باشد. یکی از روش های مدرن برای دکوراسیون منازل استفاده از پانل سه بعدی می باشد. ابعاد پانل سه بعدی ابعاد استاندار پانل سه بعدی به شرح ذیل است: عرض پانل سه بعدی بربر با 1200 میلی متر است. طول پانل سه بعدی برابر با 6000 میلی متر است. وزن پانل سه بعدی برابر با kg/m2 6 می باشد. 40، 60، 80 و 100 ضخامت های لایه ی پلی استایرن می باشد. ابعاد شبکه های سیم مفتول پنجاه در پنجاه می باشد که قطر آن 8.2 میلی متر است. اعضای خرپایی قطری برابر با 5 میلی متر دارد. خرپاها در فاصله ی 100 میلی متری از هم قرار می گیرند. بتن شاتگریت ضخامتی بین 80-40 میلی متر دارد. شبکه ی مش ارتباطی با ضخامت بتن شاتگریت نداشته و در هر صورت در میان ضخامت ذکر شده قرار می گیرد. نتیجه گیری امروزه به دلیل گسترش فراوان پانل سه بعدی در صنعت ساخت و ساز، کیفیت در حال بهتر شدن است و هرچه که به جلو پیش می رویم، ساخت و ساز کشور از نظر کیفی بهتر و بهتر می شود. با توجه بر گسترش این فناوری می توان به راحتی این پانل ها را جایگزین روش های سنتی کرد. این کار اقتصادی تر بوده و از نیروی انسانی نیز به بهترین صورت استفاده خواهد شد.  
×
×
 • جدید...