رفتن به مطلب
برای استفاده از انجمن و عضـویت کلیک کنید.
COMBECOM
yasi

راه های مبارزه با جوش های دوران بلوغ

پست های پیشنهاد شده

[h=1]راه های مبارزه با جوش های دوران بلوغ

[/h]

 

 

زیاده از حد آکنه را دستکم نگیرید چراکه آکنه قادر است آثار ماندگاری روی پوست شما و سپس احساس شما نسبت بهخودتان بگذارد و باقی بماند. اگر هم در درمان آن کوتاهی شود نیز جوشگاههای (اِسکارها) همیشگی روی پوست باقی میگذارد. در حال حاضر برای رفع آکنه درمانهای متعددی وجود دارد که متخصصان پوست میتوانند گزینه مناسب را به شما معرفی کنند.

 

 

واقعیت این است که احتمالا در مورد دانستههای کنونی شما و آنچه در دوران نوجوانی از آکنهها و جوشها فرا گرفتهاید مطمئن نیستید و احتمالا همه آنها برای شما در هالهای از ابهام قرار دارد.

 

در این مطالب شما را با باورهای عمومی و حرف و حدیثهای رایج درباره آکنهها بیشتر آشنا میکنیم.

 

اگر دوران نوجوانی خود را با جوشها و آکنههای پوستی گذرانده باشید حتما بارها از سوی دیگران به شما توصیهها و پیشنهاداتی در مورد علت و چرایی و چگونگی برطرف کردن آنها شده است. مثلا اینکه زیاد چیپس میخوری! صورتت رو خوب نمیشوئی! کمتر شکلات بخور! و... اما واقعیت این است که احتمالا در مورد دانستههای کنونی شما و آنچه در دوران نوجوانی از آکنهها و جوشها فرا گرفتهاید مطمئن نیستید و احتمالا همه آنها برای شما در هالهای از ابهام قرار دارد. در این مطالب شما را با باورهای عمومی و حرف و حدیثهای رایج درباره آکنهها بیشتر آشنا میکنیم.

 

پنهان کردن مساوی است با بدتر شدن

اگر جوش میزنید آرایش نکنید

 

 

برخی از مواد آرایشی و آرایشها بهطور قطع در بدتر کردن وضع آکنهها تاثیر دارند بهویژه ضخامت فونداسیونهای مایع روی پوست که میتوانند موجب بسته شدن منافذ پوست شوند اما استفاده از کرم پودر خشک یا چرب سبکتر مثل کرم پودرهایی که از مواد معدنی ساخته میشوند تا این حد به بدتر شدن وضع جوشها دامن نمیزنند. شخصی که پوست صورتش جوش میزند قاعدتا دلش میخواهد هرطور شده روی آن را بپوشاند و هرچه کرم پودری که استفاده میکند ضخیمتر باشد برای این منظور بهتر است اما خودتان قضاوت کنید! کدام اینها بهتر است؟

 

 

هپلیها چه جور پوستی دارند؟

فقط به خاطر نشستن صورت

 

 

معمولا آکنه بهدلیل تمیزنبودن صورت ایجاد نمیشود مگر اینکه دیگر خیلی تنبل و آلوده و به قول معروف هپلی باشید.

مطالعات انجام شده نشان میدهند اگر صورت خود را 2 مرتبه در روز بشویید خیلی موثرتر از یکبار شستوشو است اما بیشتر از 2 بار شستوشوی صورت توصیه نمیشود زیرا باعث خشکی پوست میشود. پاک کنندهها فقط چند ثانیه روی پوست قرار میگیرند اما محصولاتی مثل رتینوئید که نیاز به شسته شدن ندارند، موثرترند.

 

مضطربها جوش میزنند

استرس از عوامل ایجاد آکنه است

 

 

این ادعا میتواند واقعی باشد اما تعیین میزان تاثیرگذاری آن و نسبت میان آنها کار سادهای نیست. دانشآموزان در طول امتحانات پایان ترم بیشتر جوش میزنند اما اطمینان از اینکه استرس باعث بروز این جوشها میشود یا نه کمی دشوار است. با وجود این افزایش آکنهها در بین دانشآموزانی که پوستشان جوش میزند در دوران پر تنش و استرسزای امتحانات بهطور یکسان شامل همه نمیشود، هنوز هم یافتههای کافی در مورد اینکه آیا هورمونهای استرس بروز آکنه را تشدید میکنند یا نه در دست نیست.

 

 

 

چی بخوریم، چی نخوریم؟

خورد ن شکلات و سود ا باعث ایجاد آکنه میشود

 

 

بحث در مورد رژیم غذایی مناسب برای پیشگیری از آکنه هنوز ادامه دارد البته این تصور که خوردن شکلات به میزان زیاد و کافئین باعث ایجاد جوش و آکنه میشود هنوز بر جای خود باقی است و بسیاری از پزشکان هم این موضوع را تایید میکنند. برخی مطالعات نشان میدهند محصولات لبنی به خاطر وجود هورمونها و باکتری در آنها روی ظهور آکنهها تاثیر گذارند اما نه در حدی که به خانم 30سالهای که شدیدا برای حفظ سلامت استخوانهایش به خوردن شیر نیاز دارد، توصیه کنیم خوردن آن را قطع کند.

 

جوش جوانی یا جوش پیری؟

پوست بزرگسالان جوش نمیزند

 

 

این ادعا صحیح نیست؛ بررسیهای مختلف نشان میدهد بسیاری از افراد بزرگسال تا سنین 30، 40 و 50 هم روی پوست خود شاهد آکنه هستند اما خب مسئله این است که آکنهای که در 46 سالگی روی پوست میزند از آکنه 16 سالگی متفاوت بهنظر میرسد. جوشهای این سن بیشتر شبیه برآمدگیهای سرخ رنگ در اطراف دهان و فک هستند، درحالیکه جوشهای دوران نوجوانی سر سیاه یا سر سفید بودند و روی تمام پیشانی، بینی و گونهها پخش میشدند اما خب شاید نکته اصلی این است که آکنه، آکنه است.

 

نترکانید

آیا ترکاندن جوشها و در آوردن محتوای جوشها صحیح است؟

 

 

این بدترین کاری است که میتوانید برای رفع یک جوش بکنید. خیلی از افراد عادت دارند ساعتها با جوش روی صورتشان بازی کنند تا با درآوردن چرک داخل آن آکنه برطرف شود. در این روش احتمال برجای ماندن رد جوش (اسکار) روی پوست بسیار زیاد است. اگر امشب قرار مهمی دارید و یک جوش بزرگ هم روی صورتتان جا خوش کرده است میتوانید از متخصص پوست بخواهید با یک تزریق جزئی باعث فروکش کردن جوش صورتتان شود. بهترین کار این است که خودتان به جوشها دست نزنید!

 

 

آفتاب یا ضد آفتاب؟

آیا استفاد ه از کرم ضدآفتاب وضع جوشها را بد تر میکند؟

 

خیر، این گفته همیشه درست نیست برای اینکه دچار مشکل نشوید فقط کافی است از کرم ضدآفتاب مناسب پوست خودتان استفاده کنید. کرمهای ضدآفتاب شیمیایی مثل هلیوپلکس با ایجاد واکنش شیمیایی اشعه ماورای بنفش خورشید را پراکنده کرده و باعث التهاب پوست میشوند. اگر مستعد آکنه هستید از کرم ضدآفتاب حاوی زینکاکسید استفاده کنید.

 

برخی مطالعات نشان میدهند محصولات لبنی به خاطر وجود هورمونها و باکتری در آنها روی ظهور آکنهها تاثیر گذارند اما نه در حدی که به خانم 30سالهای که شدیدا برای حفظ سلامت استخوانهایش به خوردن شیر نیاز دارد، توصیه کنیم خوردن آن را قطع کند

 

جایش میماند یا نه؟

آکنه یک مشکل سطحی است نه چیزی فراتر از آن

 

زیاده از حد آکنه را دستکم نگیرید چراکه آکنه قادر است آثار ماندگاری روی پوست شما و سپس احساس شما نسبت بهخودتان بگذارد و باقی بماند. اگر هم در درمان آن کوتاهی شود نیز جوشگاههای (اِسکارها) همیشگی روی پوست باقی میگذارد. در حال حاضر برای رفع آکنه درمانهای متعددی وجود دارد که متخصصان پوست میتوانند گزینه مناسب را به شما معرفی کنند.

 

 

عصرایران

به اشتراک گذاری این ارسال


لینک به ارسال
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

برای ارسال دیدگاه یک حساب کاربری ایجاد کنید یا وارد حساب خود شوید

برای اینکه بتوانید دیدگاهی ارسال کنید نیاز دارید که کاربر سایت شوید

ایجاد یک حساب کاربری

برای حساب کاربری جدید در سایت ما ثبت نام کنید. عضویت خیلی ساده است !

ثبت نام یک حساب کاربری جدید

ورود به حساب کاربری

دارای حساب کاربری هستید؟ از اینجا وارد شوید

ورود به حساب کاربری

×
×
  • جدید...