• سلام دوستان کام به کام از اولین روز ماه مبارک رمضان دوباره شروع به فعالیت کرده است امید واریم که هیچ وقت دیگه این فعالیت قطع نشود و همیشه مستمر باشد با امید روزای بهتر

ثبت بید قرمز در گینس : ایران , محلات

yasi

عضو
[h=1]صادرات 200 میلیون شاخه بید قرمز از محلات به خارج از کشور
[/h]مدیر جهاد کشاورزی شهرستان محلات از صادرات بیش از 200 میلیون شاخه بید قرمز تزئینی از محلات به خارج کشور در سال گذشته خبر داد.

به گزارش صبح محلات، صفری مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان محلات با اعلام این خبر گفت: ارزش صادرات این محصول بیش از ۲ میلیون دلار بوده است و در غالب شاخه بید قرمز و درخچه های تزیینی به کشور ژاپن و سایر کشور ها صورت گرفته است.

وی در ادامه گفت: شهرستان محلات به علت دارا بودن آب و هوایی بکر و کوهستانی مکانی بی نظیر برای تولید این نوع از درختچه ها ست و در حال حاظر بیش از 100 هکتار اراضی شهرستان محلات در روستای بزیجان به تولید این محصول اختصاص یافته است.

صفری همچنین افزود: بید قرمز محصول بی نظیر محلات است و این گیاه به عنوان یک برند دردنیا شناخته شده است و طرح صادرات این محصول، طرحی ابتکاری است و در سال 1385 در کتاب گینس به ثبت جهانی رسیده است این درحالی ست که تا قبل از آن بید قرمز به منظور تولید انرژی و گرم سوزانده می شد که در این طرح شاخه های بید تفکیک و دسته بندی می شود و با بسته بندی مناسب جهت صادر شدن آماده می شود.

وی در پایان افزود: بید قرمز تزیینی در محلات از نوع سالیکیس بوده و توسط 90 کارگر زن و مرد در کارگاه بسته بندی و در کنار سایر محصولات صادراتی این شهرستان به سایر کشور ها ارسال میشود.
sobhemahallat.ir
 

yasi

عضو
[h=1] برداشت 140 میلیون شاخه درختچه بید قرمز صادراتی در محلات شروع شد
[/h]

[h=3] خمین - ایرنا - مدیر جهاد کشاورزی شهرستان محلات گفت: برداشت بیش از 140 میلیون شاخه درختچه بید قرمز زینتی برای مصارف صادرات، از 70 هکتار از مزارع این شهرستان آغاز شد.[/h]


'علیرضا وکیل زاده' روزدوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: بیش از 95درصد این محصول، سالانه به کشورهای ژاپن ،تایلند ،چین و امارات صادر می شود.

وی بیان کرد: درختچه بید قرمز محلات از نوع سیلیکس است که ازطریق گمرک اراک در بسته های 70 شاخه ای در حدود دومیلیون بسته صادر می شود.

وی تصریح کرد: تا سال 1379 بید قرمز در محلات برای گرمازایی سوزانده می شد که با تفکیک و دسته بندی مناسب، زمینه صادرات آن به خارج از کشور در سال 81 آغاز شد و در سال 1385 در کتاب گینس به ثبت جهانی رسید.

مدیر جهاد کشاورزی محلات گفت: کیفیت بید قرمز این منطقه به دلیل شرایط اقلیمی مناسب دربازار این محصول در دنیا بی نظیر است و بید قرمز محلات به عنوان یک برند دردنیا شناخته شده است .

وکیل زاده با بیان اینکه یکصد خانوارشهرستان به طور دائم به تولید این نوع درخچه زینتی در محلات مشغول هشتند ، ادامه داد : تولید این محصول در هر هکتار برای سه نفر اشتغال ایجاد کرده است .

به گفته مدیر جهاد کشاورزی محلات، سال گذشته 200 میلیون شاخه بید قرمز تزئینی از نوع سالیکیس به ارزش دو و نیم میلیون دلار به خارج از کشور صادر شد.

شهرستان محلات از توابع استان مرکزی، از قطب های اصلی تولید و پرورش انواع گل و گیاهان زینتی است که از نظر تنوع تولید رتبه نخست و از نظر میزان تولید رتبه دوم کشور را به خود اختصاص داده است.

سالانه بیش از 170 میلیون شاخه گل در محلات تولید و شش میلیون شاخه انواع گل به خارج کشور صادر می شود.


 
بالا