• سلام دوستان کام به کام از اولین روز ماه مبارک رمضان دوباره شروع به فعالیت کرده است امید واریم که هیچ وقت دیگه این فعالیت قطع نشود و همیشه مستمر باشد با امید روزای بهتر

پيش بيني سکته دوم

yasi

عضو
[h=1]
[/h]

محققان وسيله جديدي ابداع کرده اند که بهتر مي تواند پيشبيني کند آيا شخصي 90 روز پس از سکته اول ممکن است دچار سکته دوم شود يا خير؟اين وسيله يک کشف مهم به حساب مي آيد، چون مطالعات نشان داده کساني که مدت کوتاهي پس از سکته اول دچار حمله قلبي دوم مي شوند، بيش از ديگران در معرض خطر مرگ يا معلوليت هاي سخت جسمي قرار دارند.به گزارش کام بکام به نقل از جام جم: اين وسيله از سوي محققان بيمارستان عمومي ماساچوست و دانشکده پزشکي هاروارد توليد شده است و به پزشکان کمک مي کند تا بفهمند چه افرادي در معرض خطر بالاي سکته دوم قرار دارند و به ارزيابي فوري براساس اطلاعات موجود در معاينات قبلي نياز است.


در اين مطالعه، محققان اطلاعات مربوط به 1458 نفر را که دچار حمله قلبي ناشي از کم خوني شده و طي 72 ساعت به بيمارستان مراجعه کرده بودند مورد بررسي قرار دادند.
شرکت کنندگان در اين آزمايش سوابق پزشکي و اسکن هاي مغزي انجام شده را به محققان ارائه کردند.
پس از 3 ماه پيگيري دائم احوال 806 شرکت کننده، 60 حمله قلبي اتفاق افتاد. از اين 60 حمله 30 حمله قلبي 14 روز پس از حمله اول رخ داد.
مطالعات نشان داد خطر حمله قلبي مجدد طي 14 روز 2.6 درصد و در طول 90 روز 6 درصد است. محققان ابزار جديدي به نام 90 RRE ساختند که با نگاه به فاکتورهاي خطرساز مانند سابقه سکته خفيف يا TIA ، سن و نوع سکته اول شخص، همراه با اطلاعات به دست آمده از اسکن هاي مغزي، احتمال خطر بروز حمله قلبي دوم طي 90 روز را ارزيابي مي کرد.

هر چه نمره به دست آمده زياد باشد، احتمال وقوع حمله دوم بيشتر است. احتمال سکته دوم طي 90 روز در افرادي که 3 يا 4 فاکتور خطرساز داشتند، 40 درصد بيش از افرادي است که هيچ گونه علامت خطري ندارند.
همچنين تحقيقات نشان داد بيش از 96 درصد بيماراني که دچار حمله قلبي دوم شده اند يک يا 2 فاکتور خطر در آن ها وجود داشته است.

در حال حاضر وسيله مناسبي براي پيش بيني خطر و عود حملات قلبي در کوتاه مدت وجود ندارد، پس، اين روش مي تواند براي جلوگيري از خطر حملات قلبي زودرس مفيد بوده و نتايج مناسبي به همراه داشته باشد.


به عنوان مثال افرادي که پيش بيني مي شود در معرض حمله قلبي مجدد قرار دارند، فورا به مراکز تخصصي اعزام شده و درمان هاي پيشگيرانه در خصوص آن ها انجام مي شود.

نکته جالب ديگر اين است که از روي عواملي مانند سيگار کشيدن، ديابت و فشارخون نمي توان سکته را در کوتاه مدت پيش بيني کرد، در حالي که در درازمدت قابل پيش بيني است.
دقت پيش بيني به وسيله اين روش هنوز نيازمند تاييد بيشتر قبل از استفاده عمومي است.

 
بالا