رفتن به مطلب

روبات 4 پای توشیبا به بازرسی نیروگاه*های اتمی آسیب دیده ژاپن می*رود


SHPRK

ارسال های توصیه شده

همان*طور که می*دانید در پی زلزله بزرگ و سونامی متعاقب آن در سال گذشته، برخی از نیروگاه*های اتمی ژاپن دچار مشکل شدند که از آن جمله می*توان به نیروگاه دایچی در فوکوشیما اشاره کرد. بازدید از این نیروگاه به خاطر خطرات ناشی از تشعشعات و سایر موارد، برای انسان امکان پذیر نیست. ولی توشیبا با معرفی این روبات 4 پا، این امکان را فراهم آورده.

 

جالب اینجا است که در دل این روبات، یک روبات کوچکتر قرار گرفته که از چرخ برای حرکت استفاده می*کند و با وجود آن، مناطقی که دسترسی به آنها سخت است نیز می*توانند مورد بازرسی قرار گیرند. روبات 4 پا قادر به پایین رفتن از پله، سطوح نا هموار و موانع کم ارتفاع نیز هست.

 

در پی سونامی ناشی از زلزله 11 مارس 2011، نیروگاه دایچی فوکوشیما به شدت صدمه دید که در پی آن مهندسین تخلیه شدند ولی هنوز بخش هایی از نیروگاه حاوی سوخت اتمی مصرف نشده است که تشعشعات رادیویی کشنده آن مانع از بازرسی شده*اند. بنابراین روبات هایی مجهز به دوربین و تشعشع سنج باید به محل اعزام شوند.

 

روبات بزرگ توشیبا 65 کیلو وزن و 106 سانتی*متر ارتفاع دارد و با یک بار شارژ می*تواند 2 ساعت به جستجو بپردازد. البته سرعت راه رفتن آن تنها 1 کیلیومتر در ساعت است. روبات کوچکتر نیز 2 کیلوگرم وزن و 1 ساعت عمر باتری دارد. هر دو نیز از طریق شبکه بی*سیم هدایت می*شوند.

 

البته این روبات*ها چندان پیشرفته نیستند زیرا برای عملیات در محیط های داخلی طراحی شده*اند ولی توشیبا می*گوید که به مجهز ساختن آنها با ویژگی*هایی نظیر ضد آب بودن، محافظت در برابر تشعشع، و دستورات کنترلی پیشرفته تر ادامه می*دهد تا در چنین شرایطی به جای انسان به کار گرفته شوند. در محیطهایی نیز که تشعشعات کمتر است، می*توان از لباس*های روباتیک مانند عکس زیر استفاده کرد.

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

بایگانی شده

این موضوع بایگانی و قفل شده و دیگر امکان ارسال پاسخ نیست.

×
×
  • اضافه کردن...