رفتن به مطلب

روبات كارمند در اداره توزیع برق


SHPRK

ارسال های توصیه شده

این روبات كه ملقب به Ti است به گونه*ای طراحی شده كه در هر سال می*تواند 2 مرتبه مسیری 80 كیلومتری را روی خطوط انتقال بپیماید.

 

سرعت این روبات تا 9 كیلومتر برساعت هم می*رسد و قادر به جمع*آوری اطلاعاتی است كه در شرایط اضطراری به متخصصان نگهداری خطوط كمك می*كند تا به سرعت وارد عمل شوند.

نمونه اولیه این روبات كه توسط مهندسان در مركز توسعه و تحقیقات برق انستیتو شارلوت آمریكا طراحی شده سال گذشته در یك حلقه آزمایشی انتقال برق در آزمایشگاه اپری لنوكس(EPRI) تحت آزمایش*های مختلفی قرار گرفت.

سازندگان این روبات هم*اكنون در حال انجام آزمایش*های نهایی روی روبات بوده و امیدوارند آن را به اولین نمونه تجاری جهت فروش گسترده در بازار جهانی تبدیل سازند.

اندرو فلیپ، مدیر انتقال این ایستگاه برق فرعی آزمایشی می*گوید كه این روبات با طول دو متر و وزن 65 كیلو به طرز چشمگیری هزینه*های بازرسی، تعمیر و نگهداری خطوط انتقال برق ـ كه در حال حاضر توسط نیروهای خدماتی در روی زمین یا روی دكل*های بسیار بلند یا مناطق بسیار دورافتاده انجام می*شود ـ* را كاهش می*دهد.

معمولا برای چنین كارهایی از نیروی خدماتی ماهر یا هلیكوپتر برای ارتفاعات استفاده می*شود، اما اكنون به لطف تكنولوژی، ابزارهای به كارگرفته شده در این بخش بسیار كوچك*تر و هزینه*های نهایی ارزانتر می*شود.

راه طولانی

این روبات روی غلتك*های متصل به یك سیم پشتیبان كه در بالای خطوط اصلی انتقال نصب شده حركت می*كند. اساسا روبات به گونه*ای طراحی**شده كه نیروی لازم برای حركتش توسط پنل*های خورشیدی تامین می*شود. علاوه بر این برای شارژ باتری*های روبات از جریان القایی ایجاد شده در سیم پشتیبان استفاده می*شود.

فلیپ معتقد است این یك راه*حل بسیار ساده برای تامین انرژی روبات است. با این حال محققان برای تكمیل این روبات باید مانع بزرگی را از سر راه بردارند و آن حركت روبات در اطراف سازه*ها یا توپ*های فلزی بزرگی است كه برای نشانه*گذاری خطوط و نقطه*دار*كردن از آنها استفاده می*شود.

برای غلبه بر این مشكل یك مسیر فرعی طراحی شده است. این مسیر، یك حلقه سیم (یك مسیر دایره*ای*شكل سیمی*) در اطراف مانع است.

متخصصان در آزمایشگاه لنوكس یك خط انتقال برق با تقاطع*های زیاد، شیب*های مختلف و مسیرهای تركیبی در اندازه*ای كوچك و آزمایشگاهی ساختند و نمونه اولیه این روبات توانست به تنهایی و بدون كمك اپراتور مسیر را با موفقیت كامل بپیماید.

هنگامی *كه روبات مسیر فرعی را تشخیص می*داد خودش را از سیم پشتیبان جدا كرده و به مسیر حلقوی متصل می*كرد و به این وسیله مانع را دور می*زد.

پس از گذشتن از مانع و به محض حس*كردن سیم پشتیبان مجددا خود را از مسیر فرعی جدا كرده و به سیم پشتیبان متصل می*شد.

موسسه EPRI در حال حاضر و به منظور استفاده از این روبات جدید با شركت برق و قدرت امریگا (AEP) كه در حال طراحی خطوط انتقال جدیدی برای سال 2014 است، كار می*كند.

فلیپ معتقد است كه در مورد خطوط انتقال بك فیت (BACK FIT) سناریوی این كار اندكی فرق دارد و خدمه نگهداری باید برای هر مانع یك مسیر فرعی (بای*پس) نصب كنند.

حسگرهای متفاوت

استفاده از تكنولوژی GPS به Ti اجازه می*دهد كه مشكلات موجود در طول خط را به*دقت ردیابی و شناسایی كند.

متخصصان EPRI بر این باورند كه استفاده از حسگرهای RF (فركانس رادیویی) در نواحی كه فشارهای محیطی وجود داشته یا مناطق خطرناك می*تواند كمك بیشتری به روبات بكند.

به عنوان مثال با استفاده از حسگرهای ارتعاشی در مناطقی كه باد با سرعت بالایی در جریان است یا حسگرهای نشت جریان در مناطق ساحلی برای تشخیص آلودگی نمك یا قوس*ها و برآمدگی*هایی كه ناشی از شكستن عایق سیم*هاست، موضوع به پرسنل نگهداری اطلاع داده شده و آنها گروهی را برای بازرسی بیشتر به منطقه اعزام می*كنند.

چنین حسگرهایی می*توانند به صورت پیوسته اطلاعات را جمع*آوری كرده و هنگام نزدیك*شدن روبات خزنده برایش ارسال كرده و سپس روبات این اطلاعات را به نزدیك*ترین به گروه خدمه نگهداری انتقال دهد.

تصویربرداری

علاوه بر اینها روبات خزنده دارای دوربین*های كیفیت بالایی با طیف مادون قرمز و مجهز به سیستم پیشرفته پردازش تصویر برای بازرسی شرایط مختلف خطوط انتقال است.

روبات قادر است فاصله درختان، اجسام *هادی و دیگر اشیا را به منظور رعایت حریم مناسب و قانونی تا خطوط بسنجد.

همچنین می*تواند با مقایسه تصاویر قبلی و جدید اجزای خاص خطوط انتقال، احتمال فاسدشدن آنها را تشخیص دهد. این روبات، حسگرهای دیگری هم برای تشخیص نویز الكترومغناطیس در امتداد خط دارد.

فلیپ و همكارانش هم*اكنون در حال كار روی روباتی هستند كه قادر به بازرسی وضعیت عایق*ها در خطوط انتقال باشد.

این روبات خزنده می*تواند سرانجام جایگزین روش*های سنتی دسترسی كارگران به عایق*های خطوط انتقال به وسیله* هات استیك (چوب بلند عایقی كه از جنس فایبرگلاس بوده و بسته به ابزاری كه به انتهای آن متصل می*شود برای تست میزان ولتاژ یا وضعیت اتصالات به كار می*رود) شود.

نزدیكی بیشتر روبات به تجهیزات خطوط انتقال باعث می*شود كه وارسی عایق*ها با دقت بیشتری انجام شده و همچنین پیاده*سازی تكنولوژی*های بازرسی اتصال عایق*ها روی خطوط بسیار قوی با ولتاژی معادل 345 كیلووات و بیشتر آسان*تر انجام شود.

به*كارگیری این روبات می*تواند علاوه بر حذف خطرجانی ناشی از نزدیك شدن به جریان الكتریكی ولتاژ بالا و سقوط از ارتفاع، هزینه*های عملیاتی*كردن و نگهداری خطوط انتقال برق فشار قوی را كاهش دهد و به این ترتیب علاوه بر كاهش هزینه*ها باعث افزایش سلامت سرمایه*های انسانی شود.

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

بایگانی شده

این موضوع بایگانی و قفل شده و دیگر امکان ارسال پاسخ نیست.

×
×
  • اضافه کردن...