رفتن به مطلب

مقابله با قاچاق سمندر لرستانی در ایام نوروز


yasi

ارسال های توصیه شده

یکشنبه 10 اسفند 1393

 

 

[h=3] [/h] http://images.hamshahrionline.ir/images/2015/3/position36/15-3-1-93717lk6yuxl8.jpg

 

مدیر کل حفاظت محیط زیست استان لرستان با اشاره به اهمیت حفاظت از سمندر کوهستانی لرستان گفت: با هرگونه قاچاق سمندر لرستانی در ایام نوروز برخورد میشود.

 

به گزارش ایرنا، مهرداد فتحی با اشاره به این که سمندر کوهستانی لرستان گونه آندمیک (بومی) این استان است افزود: سمندر از جمله دوزیستان کمیاب و ارزشمند است که در سالهای اخیر با توجه به افزایش عوامل تهدیدکننده طبیعی و انسانی همچون خشکسالی و خرید و فروش توسط افراد فرصتطلب و سودجو در ایام قبل از نوروز در بازارهای داخل و خارج از کشور، شرایط زیستی و جمعیتی آن را به شدت تحت تاثیر قرار داده است.

 

وی تصریح کرد: این گونه از سوی اتحادیه جهانی حفاظت از محیط زیست (IUCN) در فهرست قرمز و کنوانسیون حمایت از گونههای نادر و کمیاب جهان (CITES) در ضمیمه 1 که تجارت و خرید و فروش را ممنوع می کند، قرار گرفته است.

 

فتحی با تاکید بر این که این اداره کل در راستای جلوگیری از قاچاق این گونه تدابیری اتخاذ کرده است، گفت: با توجه به کوهستانی بودن زیستگاهها و برخی مشکلات اجرایی امر حفاظت، گاهی مواردی چند از این گونه در بازارهای فروش آبزیان تزیینی و آکواریومهای نگهداری ماهیان ایام نوروزی در سراسر کشور مشاهده شده است.

 

مدیر کل حفاظت محیط زیست استان لرستان از شهروندان خواست تا در صورت مشاهده هر گونه تخلف در این زمینه با شماره 1540 که به صورت شبانهروزی پاسخگوی مسایل محیط زیستی است، تماس بگیرند.

 

سمندر کوهستانی لرستان (سمندر خالدار قیصری، قمصری، خالدار امپراتور) با نام علمی Neurergus kaiseri گونهای سمندر رنگی است که در جنوب رشته کوههای زاگرس در نزدیکی شهبازان لرستان زندگی میکند.

 

سمندر کوهستانی لرستان دارای بدنی به طول ۱۴ سانتیمتر و پوست آن در قسمت پشت قهوهای رنگ با خالها یا نوارهایی زرد یا نارنجی بوده که ظاهری زیبا به این دوزیست بومی ایران بخشیده است.

 

سمندر کوهستانی لرستان نخستین بار در سال ۱۹۳۸ از شمال منطقه شهبازان استان لرستان یافت شد. این گونه به عنوان یک گونه بومی منحصرا در مرزهای جنوبی استان لرستان در بخش پاپی و شمال استان خوزستان یافت میشود.

 

سمندر لرستانی از حشرهها، تخم و لارو آنها، کرم خاکی و بند پایان کوچک تغذیه میکند.

 

تخمین زده میشود که کل جمعیت بالغ سمندر کوهستانی لرستان کمتر از ۱۰۰۰ عدد باشد، رنگبندی متفاوت و زیبایی این جانور سبب شده تا سودجویان به منظور فروش آن با قیمتی بالا در بازارهای آسیایی و اروپایی اقدام به شکار بیرویه این دوزیست کنند و آن را در خطر انقراض جدی قرار دهند.

 

مردم محلی نیز که آن را به جای سمندر، "مارمولک رنگی" مینامند سالانه تعداد زیادی از آنها را برای فروش در جشنهای سال نو شکار میکنند.

 

تغییر اقلیم و بروز خشکسالی در منطقه نیز در کنار عوامل انسانی یاد شده سبب شده است تا اندک جمعیت باقیمانده از سمندرهای کوهستانی لرستان به سن تولید مثل نرسیده و تعدادشان در طبیعت روزبه روز کاهش یابد.

 

 

 

همشهری آنلاین

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

بایگانی شده

این موضوع بایگانی و قفل شده و دیگر امکان ارسال پاسخ نیست.

×
×
  • اضافه کردن...