رفتن به مطلب

(تصویر) همسر محجبه معمار کشف حجاب


tj

ارسال های توصیه شده

مصطفی کمال پاشا معروف به آتاتورک در سال 1923 ترکیهٔ مدرن را بنیانگذاشت و خود تا زمان مرگش در سال 1938 به عنوان رئیسجمهور بر مسند قدرت بود.

 

آتاتورک که در طول دوران زمامداری خود سخت سیاستهای مدرنیزاسیون از جمله جدا کردن دین از سیاست، قانونی کردن حق رأی زنان و تغییر خط عربی به خط لاتین را دنبال میکرد خیلی زود با اعتراض روحانیون مواجه شد. در این میان سیاست کشف حجاب و ترویج پوشش اروپایی در میان ترکها بیش از هرچیز به نارضایتی روحانیون افزود؛ سیاستی که رضاشاه پهلوی، پادشاه وقت ایران نیز به پیروی از او دنبال کرد.

 

نکته جالب توجه اما آن است که با وجود وضع سیاست کشف حجاب همسر خود آتاتورک "لطیفه خانم" چندان پایبند به آن نبود و در کنار آتاتورک با حجاب در انظار ظاهر میشد.

 

عکس هایی که از سالهای زمامداری آتاتورک موجود است همگی همسر او را در ملاعام با حجاب نشان میدهند؛ گرچه در سالهای بعد عکس هایی بدون حجاب از او منتشر شد اما برخی معتقد اند این عکس ها مربوط به آلبوم شخصی او بوده و از سوی دولت لائیک ترکیه برای نادیده گرفتن حجاب لطیفه خانم منتشر شده است.

 

گفته میشود آتاتورک حجاب را در ترکیه قدغن کرد اما بر خلاف رضاشاه به تعقیب وحشیانه زنان با حجاب دست نزد و قانون کشف حجاب را بیشتر در آنکارا و استانبول که بخشی از ساکنانش غیر مسلمان و اروپایی بودند به مرحله اجرا گذاشت. عکس زیر یکی از اسنادی است که آتاتورک را در کنار همسر محجبهاش نشان میدهد. این عکس مربوط به سال 1932 یعنی 6 سال قبل از مرگ آتاتورک است.

 

http://faradeed.ir/files/fa/news/1393/12/12/2589_510.jpg

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

بایگانی شده

این موضوع بایگانی و قفل شده و دیگر امکان ارسال پاسخ نیست.

×
×
  • اضافه کردن...