رفتن به مطلب

مهاجرت به آلمان - از ویزا تا به دست آوردن تابعیت آلمان


کام به کام

ارسال های توصیه شده

 • بنیان گذار

آلمان با 82 میلیون نفر جمعیت و چهارمین اقتصاد بزرگ جهان پس از آمریکا دومین کشور محبوب "مهاجرت" محسوب می شود.

 

 

همه ساله صدها هزار مهاجر از سراسر جهان خانه جدید خود را در آلمان پیدا می کنند و بیش از 100 هزار تبعه خارجی که در آلمان زندگی می کنند از طریق طبیعی شدن تابعیت آلمان را به دست می آورند.

 

 

امروز ، از هر 8 آلمانی یک نفر در خارج از آلمان متولد شده است ، در حالی که یکی از پنج نفری که در آلمان زندگی می کنند حداقل دارای ریشه های جزئی خارجی است.

 

 

یعنی 16.5 میلیون نفر از ساکنان آلمان دارای پیشینه مهاجرتی هستند (یعنی آنها یا مهاجران سابق یا بیگانگان متولد آلمان هستند ، یا یک والد مهاجر یا خارجی دارند). حدود نیمی از افراد با سابقه مهاجرتی که در آلمان زندگی می کنند دارای گذرنامه آلمانی هستند.

 

 

 

 

 

اهداف مهاجرت به آلمان

 

 

میلیون ها نفر به ویژه در کشورهای فقیر جهان سومی وجود دارند که آرزو می کنند دائماً به آلمان بروند. برخی موفق خواهند شد روزی رویای خود را تحقق بخشند اما بسیاری از آنها چنین نخواهند کرد.

 

 

اگرچه آلمان جزو کشورهایی است که بیشتر در معرض مهاجرت قرار دارد ، اما باید معیارهای خاصی را رعایت کرد.

 

 

یعنی می توان دومین مقصد مهاجرتی بزرگ در جهان انتخاب کرد. از این رو ، برای دریافت عنوان اقامت در آلمان ، یک شخص باید یک پرونده جدی داشته باشد - مگر اینکه یکی از شهروندان کشور EU / EFTA باشد.

 

 

برای ارزیابی شانس خود باید بدانید که از چه کسی استقبال می شود و چه کسی کمتر است. این لیست از متداول ترین اهداف برای مهاجرت به آلمان باید در این زمینه به شما کمک کند:

 

 

 • تحصیل و آموزش حرفه ای

 • کارورزی و تحقیق (تحت عنوان مهاجرت "دانشمند")

 • اشتغال (به عنوان "حرفه ای بسیار ماهر") و خود اشتغالی

 • اتحاد خانواده

 • به دنبال پناهندگی سیاسی

بیشتر مهاجران برای تحصیل یا کار به آلمان می آیند و یا به عنوان پناهجویانی که به دنبال پناهندگی سیاسی هستند در حالی که بسیاری نیز از طریق اتحاد خانواده به آنجا می آیند.

 

 

آلمان قوانین مهاجرت خود را در سال 2005 آرامش بخشید و متخصصان بسیار ماهر را از سراسر جهان جذب کرد تا شکاف های موجود در بازار کار خود را پر کند.

 

 

با این حال ، برای کار غیر ماهرانه این درب تاکنون بسته مانده است. یک استثناء شهروندان یک کشور دیگر اتحادیه اروپا یا EFTA (معمولاً به عنوان منطقه اقتصادی اروپا شناخته می شوند که شامل همه کشورهای عضو اتحادیه اروپا بعلاوه نروژ ، ایسلند ، لیختن اشتاین و سوئیس) می شوند که ، گرچه از نظر فنی مهاجران خارجی هستند ، اما هنگام خرید باید به عنوان شهروندان آلمانی رفتار کنند.

 

 

املاک ، به دنبال اشتغال یا تحصیلات عالی در آلمان. به منظور اقامت ، تحصیل یا کار در آلمان ، کلیه اتباع خارجی دیگر به عنوان یک اقامتگاه ویژه احتیاج دارند.

 

 

بنابراین ، قبل از آماده شدن مقالات خود و هزینه کردن در هزینه ترجمه و وکلای مهاجرت ، در نظر بگیرید که آیا شما در هر یک از دسته های مهاجرت فوق الذکر قرار دارید.

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

 • بنیان گذار

شرایط عمومی مهاجرت به آلمان

 

 

این که آیا شما به دنبال اطلاعاتی در مورد مهاجرت به آلمان یا صرفاً در مورد انتقال به آلمان برای مدت معینی هستید ، ما شما را کاملاً تحت پوشش قرار داده ایم. این راهنما تهیه شده است تا کلیه گزینه های مهاجرت و شرایط لازم را برای هر کسی از هرجای دنیا که مایل به انتقال به آلمان است ارائه دهد. در اینجا می توانید اطلاعات اصلی را در مورد کلیه مباحث مربوطه از تأمین ویزای ورود اولیه و عنوان اقامت تا تمدید اجازه اقامت و نهایتا تابعیت دریافت کنید.

 

 

به عنوان یک قاعده کلی ، افرادی که مایل به مهاجرت به آلمان هستند (غیر از پناهندگان و شهروندان اتحادیه اروپا و EFTA ، یعنی اتباع EEA) باید سابقه کیفری کاملی داشته باشند ، بیمه نامه درمانی آنها باید آلمان را تحت پوشش خود قرار دهد و آنها باید در وضعیت مالی خوبی برای تأمین امنیت قرار گیرند. عنوان اقامت اولیه. یعنی آنها باید به مقامات مهاجرت آلمانی ثابت کنند که می توانند از نظر مالی برای مدت اقامت خود حمایت کنند. علاوه بر این ، بسته به هدف از اقامت مورد نظر خود در آلمان ، نامزدها باید سطح خاصی از مهارت را به زبان آلمانی نشان دهند.

 

 

 

 

 

ورود به آلمان

 

 

اتباع کشورهای ثالث (یعنی اتباع غیر EEA) برای اقامت بیش از سه ماه ، تحصیل یا کار در آلمان به داشتن یک عنوان اقامت نیاز دارند. بسیاری از آنها برای ورود به آلمان به ویزا نیز احتیاج دارند. آنها باید در نزدیکترین سفارت آلمان یا کنسولگری آلمان درخواست ویزا دهند. شما می توانید تمام اطلاعات لازم در مورد نوع ویزا ، شرایط و مراحل درخواست و همچنین اطلاعات تماس نزدیکترین کنسولگری یا سفارت را از وزارت امور خارجه فدرال دریافت کنید.

 

 

 

 

 

 • ویزا شینگن و ویزای تجاری

به طور کلی ویزای توریستی یا ویزای کاری به صاحبخانه اجازه می دهد تا در مدت شش ماه حداکثر 90 روز در آلمان بماند (و همچنین در سایر کشورها در منطقه شنگن). با این حال ، این اجازه نمی دهد که دارنده در طول مدت اقامت کار خود را انجام دهد. افرادی که به دلایل شخصی یا حرفه ای به طور مرتب به آلمان سفر می کنند ، می توانند برای ویزای شینگن چندگانه نیز اقدام کنند.

 

 

اتباع برخی از کشورها (به عنوان مثال استرالیا ، کانادا ، اسرائیل ، ژاپن ، کره ، نیوزلند و ایالات متحده آمریکا) برای ویزای کوتاهتر از 90 روز به ویزای ورود نیاز ندارند ، در حالی که ممکن است این زمان را برای شکار شغلی یا درخواست پذیرش استفاده کنند. به دانشگاه. در صورت احراز شرایط خاص ، می توانند در حالی که هنوز در آلمان هستند اجازه اقامت مربوطه را صادر كنند.

 

 

 • ویزای تحصیلی آلمان

کسانی که مایل به تحصیل در آلمان هستند باید برای ویزای تحصیلی (در صورت قبولی در دانشگاه پذیرفته شوند) یا ویزای متقاضی تحصیل را درخواست کنند. متقاضیان ویزا باید ثابت کنند که می توانند خود را از نظر مالی برای مدت اقامت خود پشتیبانی کنند. پس از ثبت نام در دانشگاه ، این نوع ویزا برای اهداف تحصیلی به اجازه اقامت تبدیل می شود. دانشجویان خارجی کشورهای غیر EEA مجاز به کار 120 روزه کامل یا 240 روزه نیم سال در سال هستند.

 

 

 • ویزا برای آموزش در آلمان

افراد خارجی از کشورهای ثالث که مایل به گذراندن یک دوره آموزشی در آلمان هستند ، می توانند برای اخذ مدرک تحصیلی در مدارس برای دستیابی به یک مدرک حرفه ای یا به منظور آموزش های پایه و پیشرفته صنعتی ، درخواست اقامت کنند. این مجوزها معمولاً برای دوره های آموزشی اعطا می شود که کمبود نامزدهای مناسب از آلمان و دیگر کشورهای EEA وجود داشته باشد. متقاضیان باید ثابت کنند که از منابع مالی کافی برای حمایت از خود برای مدت دوره آموزشی خود (معمولاً دو سال) برخوردار هستند. به کارآموزان خارجی کشورهای غیر EEA مجاز است حداکثر 10 ساعت در هفته کار کنند. علاوه بر این ، کسانی که صلاحیت های حرفه ای آنها به طور کامل معادل مدارک آلمانی شناخته نمی شود ، می توانند در یک برنامه صلاحیت در آلمان شرکت کنند که به آنها در دستیابی به مهارتهای لازم کمک می کند. برای این منظور ، آنها به منظور شناسایی مدارک تحصیلی حرفه ای باید درخواست اقامت دهند.

 

 

 • ویزا و کار ویزای کار برای آلمان

افرادی که می خواهند به طور خاص برای شکار شغلی به آلمان بیایند و بیش از 90 روز بمانند ، می توانند برای ویزای ویژه ای بنام "ویزای کارجو" اقدام کنند. ویزای کارجو معمولاً فقط به فارغ التحصیلان مؤسسات آموزش عالی اعطا می شود که مدرک آنها در آلمان شناخته می شود. این ویزا به دارنده اجازه می دهد تا شش ماه در آلمان بماند ، اما ، مانند هر نوع ویزای دیگر بازدید کننده ، به آنها اجازه نمی دهد شغل دیگری را بدست آورند. هنگامی که آنها شغلی را پیدا کردند که مطابق با مدارک حرفه ای آنها باشد ، می توانند بدون مجبور به ترک آلمان ، مجوز اقامت برای اشتغال سودمند یا کارت آبی اتحادیه اروپا را درخواست کنند. به همین ترتیب ، آن دسته از اتباع خارجی باتجربه و خارجی از کشورهای ثالث که هنگام اقامت در خارج از کشور (به عنوان مثال ، خارج از آلمان) به آنها شغلی پیشنهاد داده شده اند ، نیاز به درخواست ویزای کار در نزدیکترین کنسولگری یا سفارت آلمان دارند و یک بار در آلمان نیز درخواست می کنند. اجازه اقامت برای اشتغال سودمند یا کارت آبی اتحادیه صادر می شود.

 

 

 • ویزای آلمان برای کارآموزی و تحقیق

دانشمندان با استعداد جوان از کشورهای غیر EEA ممکن است برای ویزای کارآموزی یا ویزا برای تحقیق اقدام کنند. در صورت تصویب ، مجوز اقامت مربوطه صادر می شود.

 

 

 • ویزا برای خود اشتغالی در آلمان

آزادکاران و افراد تجاری خارجی از کشورهای ثالث ممکن است درخواست ویزا دهند که به آنها امکان انجام تجارت در خاک آلمان را می دهد. پس از تصویب ، به منظور خود اشتغالی مجوز اقامت صادر می شود.

 

 

 • ویزا ون در الست

کارمندان غیر EEA شرکتهای اروپایی که از کشور دیگری در داخل EEA به آلمان منتقل شده اند دارای ویزای Van Der Elst هستند که به آنها امکان کار برای شرکت خود در آلمان را می دهد.

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

 • بنیان گذار

انواع مجوز اقامت آلمان

 

اجازه اقامت توسط دفتر بیگانه (اداره مهاجرت) اداره می شود و برای مدت مشخص (اجازه اقامت) یا مدت نامعلوم (اجازه تسویه حساب) اعطا می شود.

 

 

 • اجازه اقامت محدود برای اهداف خاصی از قبیل تحصیل ، کارآموزی ، آموزش حرفه ای ، اشتغال ، خود اشتغالی یا عضویت خانواده صادر می شود. بنابراین ، ما از یک اجازه اقامت به منظور تحصیل یا به منظور دستیابی به اشتغال سودمند و غیره صحبت می کنیم و غیره. اجازه اقامت محدود به طور خودکار دلالت بر این ندارد که دارنده مجاز به کار باشد و بسته به نوع اجازه اقامت ممکن است محدودیت هایی اعمال شود. .

 • اجازه اقامت نامحدود ، که به عنوان مجوز تسویه نیز شناخته می شود ، برای مدت نامحدود صادر می شود و فقط به اتباع خارجی که مدت مدیدی در آلمان زندگی می کنند ، اعطا می شود. دارندگان دسترسی نامحدود به بازار کار آلمان دارند.

 

 

تحصیل و آموزش حرفه ای در آلمان

 

مدارس متوسطه آلمان و به ویژه دانشگاه های آلمان برای دانشجویان از سراسر جهان برای دانشجویان باز است. فرصت های زیادی برای دانشجویان خارجی برای شرکت در دوره های فشرده زبان ، برنامه های تبادل دوره متوسطه ، دوره های آموزش حرفه ای ، برنامه های آموزشی درون شرکت ، برنامه های تبادل دانشگاه و دوره های دانشگاه برای دانشجویان بین المللی و همچنین برنامه های تحصیلی منظم دانشگاه وجود دارد.

 

خبر خوب این است که مدارس دولتی و دانشگاه های دولتی آلمان معمولاً هیچ شهریه ای را پرداخت نمی کنند. با این حال ، دانشجویان کشورهای ثالث (یعنی کشورهایی خارج از منطقه اقتصادی اروپا) برای اهداف تحصیلی نیاز به اجازه اقامت دارند ، در حالی که یکی از الزامات صدور این مجوز اثبات منابع مالی کافی است. پس از اتمام تحصیلات ، فارغ التحصیلان خارجی می توانند 18 ماه دیگر در آلمان بگردند و به دنبال شغل باشند. افرادی که شغل پیدا می کنند ، اجازه اقامت خود را برای اهداف تحصیلی به مجوز اقامت برای کار تبدیل می کنند. پس از دو سال اقامت و کار در آلمان ، آنها دارای حق اقامت دائم هستند که به عنوان اجازه تسویه حساب نیز شناخته می شود (در صورت تحقق برخی شرایط دیگر). برای اطلاعات بیشتر در مورد فرصتهای مهاجرتی در دسترس دانشجویان خارجی ، لطفاً به بخش "تحصیل در آلمان" مراجعه کنید.

 

 

 

اشتغال و خود اشتغالی در آلمان

 

شهروندان کشورهای EEA دسترسی نامحدود به بازار کار آلمان دارند. برای سایر اتباع ، دسترسی به بازار کار آلمان ساده تر نیست. آنها برای کار نیاز به اجازه اقامت دارند و شانس آنها برای تأمین این مجوز تا حد زیادی به مهارت و مهارت های حرفه ای آنها بستگی دارد. آلمان از بسیاری از نقاط جهان استقبال می کند تا کمبود نیروی کار را در بسیاری از مناطق پر کند. این افراد شامل متخصصان مراقبت های بهداشتی ، مهندسان برق و مکانیک ، متخصصان فناوری اطلاعات ، دانشمندان علوم طبیعی ، معلمان و برخی دیگر از متخصصان می باشد. با این حال ، اکثر فارغ التحصیلان علوم انسانی یا کارگران فاقد مهارت ، تأمین اجازه اقامت برای اهداف کاری را دشوار می کنند.

 

همچنین محدودیت هایی برای آن دسته از شهروندان کشورهای ثالث وجود دارد که مایل به شروع کار خود در آلمان هستند. به طور معمول ، سرمایه گذاری 250،000 یورو یا ایجاد پنج شغل در آلمان مورد نیاز است. علاوه بر این ، نامزدها باید ثابت کنند که محصولات یا خدماتشان به نفع اقتصاد آلمان است. در صورت موفقیت ، به آنها اجازه اقامت برای خود اشتغالی داده می شود.

 

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد فرصت های شغلی و شغلی در آلمان برای اتباع بیگانه و الزامات مربوطه ، لطفاً به بخش "کار در آلمان" مراجعه کنید.

 

 

 

اتحاد مجدد خانواده در آلمان

 

اتباع کشورهای ثالث که می خواهند به همسر یا اعضای خانواده خود که در آلمان زندگی می کنند بپیوندند ، باید به منظور اتحاد خانواده در سفارت آلمان یا کنسولگری در کشور یا نزدیکترین کشور خود به کشور خود (برای آنها ویزای اتحاد خانواده داده شود) برای اقامت خود درخواست کنند. توسط سفارت). به طور معمول از آنها خواسته می شود دانش اساسی در مورد زبان آلمانی را نشان دهند. این امر در مورد کودکان بالای 16 سال نیز صدق می کند. البته استثنائاتی نیز وجود دارد. شهروندان استرالیا ، کانادا ، اسرائیل ، ژاپن ، کره ، نیوزلند و ایالات متحده از این قانون معاف هستند. به همین ترتیب ، همسران خارجی دارندگان کارت Blue اتحادیه اروپا نیازی به امتحان زبان ندارند. علاوه بر این ، اثبات مهارت زبان آلمانی را می توان برای فارغ التحصیلان دانشگاه و برای همسران متخصصان ، محققان و افراد شغلی خوداشتغالی در صورت ازدواج یا زندگی در یک مشارکت ثبت شده قبل از عزیمت به آلمان امتناع کرد. برای کسب اطلاعات در مورد امتحانات مورد استفاده برای ارزیابی مهارت های زبان اصلی (سطح A1) به منظور اتحاد خانواده ، لطفاً به بخش "امتحانات مهارت آلمانی" مراجعه کنید. هنگامی که در آلمان ، همسران خارجی و اعضای خانواده نیاز به ثبت نام در مقامات محلی (مرجع بیگانه و دفتر ثبت نام اقامت) دارند. سپس به آنها حق اشتغال سودمند می یابد.

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

 • بنیان گذار

پناهندگی سیاسی در آلمان

 

در سه سال گذشته ، بیش از 1.3 میلیون نفر (890 هزار نفر در سال 2015 ، 280 هزار نفر در سال 2016 و 187 هزار نفر در سال 2017) که بیشتر آنها از خاورمیانه و شمال آفریقا در آلمان پناه برده اند. طبق قانون پناهندگی آلمان ، پناهجویان خارجی که از کشور خود فرار می کنند از جنگ یا آزار و اذیت سیاسی (که تحت عنوان آزار و اذیت های مذهبی ، نژادی یا قومی یا تعقیب به دلیل اختلافات دیگر تعریف می شوند) می توانند در آلمان پناهندگی کنند. 223 هزار درخواست پناهندگی در سال 2017 در مقابل 746 هزار نفر در سال 2016 و 477 هزار نفر در سال 2015 دریافت شده است. حدود نیمی از درخواست های مربوط به پناهندگی مورد بررسی قرار گرفت.

 

درخواست های پناهندگی از طریق مراکز پذیرش پناهندگان ارسال می شود و توسط آژانس فدرال مهاجرت و پناهندگان (BAMF) اداره می شود. پس از دریافت درخواست ، اجازه اقامت موقت برای مدت مراحل پناهندگی صادر می شود. این اجازه اقامت اجازه پناهجویان را برای کار نمی دهد اما بعد از سه ماه می توانند درخواست مجوز کار کنند که به آنها امکان دسترسی ثانویه به بازار کار (یعنی اگر هیچ آلمانی از EEA برای دسترسی به موقعیت خاص در دسترس نباشد) می دهند. . اگرچه BAMF به دنبال کاهش زمان پردازش درخواست های پناهندگی است ، اما هنوز هم تقریباً نیم سال است.

 

به طور کلی ، به پناهجویان می توان وضعیت پناهندگی کامل (پناهندگی سیاسی) یا وضعیت حمایت از پناهندگان داده شد ، آنها می توانند از وضعیت حمایت فرعی برخوردار شوند و یا به آنها ممنوعیت اخراج اعطا می شود. کسانی که برنامه های خود را نفی می کنند ، مجبور به ترک آلمان می شوند یا ممکن است با اخراج روبرو شوند (مگر اینکه آنها به طور موقت از اعزام موسوم به "Duldung" دریافت کنند). با این حال ، ممکن است درخواست رد یک درخواست تجدید نظر شود.

 

 • حق استفاده از پناهندگی سیاسی و وضعیت حمایت از پناهندگان

به پناهجویانی که پناهندگی سیاسی یا وضعیت حمایت از پناهندگان را دریافت کرده اند ، اجازه اقامت سه ساله داده می شود که می تواند پس از سه سال به یک مجوز تسویه نامحدود تبدیل شود. بدین ترتیب پناهندگان شناخته شده دسترسی کاملی به بازار کار آلمان و سیستم رفاه اجتماعی دارند و از حق عضویت ممتاز خانواده برخوردار هستند.

 

 

 • حمایت از فرعی

به متقاضیانی که از وضعیت حمایت فرعی برخوردار شده اند ، اجازه اقامت یک ساله دریافت می شود که می تواند تا دو سال دیگر تمدید شود تا زمانی که شرایط در کشور خود جلوگیری از بازگشت ایمن کند. پناهندگان تحت حمایت فرعی دسترسی نامحدودی به بازار کار آلمان و سیستم رفاه اجتماعی بدست می آورند اما اتحاد مجدد خانواده ممتاز مجاز نیست. پس از یک دوره 5 ساله (که به موجب آن این دوره شامل زمان انتظار برای رسیدگی به درخواست پناهندگی نیز می باشد) آنها می توانند برای اجازه تسویه دائمی اقدام کنند.

 

 • ممنوعیت اخراج

اشخاصی که ممنوع الخروج به آنها اعطا شده اند ممکن است به کشور خود بازگردانده نشوند و بنابراین حداقل یک سال اجازه اقامت دریافت کنند. این اجازه اقامت چندین بار قابل تمدید است. این کار به آنها حق کار را می دهد اما ابتدا باید از مقامات محلی مهاجرت درخواست تأیید کنند. اتحاد خانواده مجاز نیست. درست مانند کسانی که از حمایت های فرعی هستند ، می توانند بعد از پنج سال زندگی مداوم در آلمان ، برای اجازه اقامت دائم اقدام کنند.

 

 • تحمل

متقاضیانی که درخواست پناهندگی خود را پذیرفته اند اما به طور موقت از تبعید معاف شده اند (به این زبان آلمانی "Duldung" گفته می شود) می توانند این معافیت را برای چندین سال به طور مکرر تمدید کرده و به این ترتیب بتوانند در کشور بمانند. با این حال ، افراد متوقف شده از اعزام به اداره مهاجرت محلی نیاز به تأیید مقام شغلی مهاجرت دارند و در چهار سال اول فقط دسترسی ثانویه به بازار کار کسب می کنند. در این میان آنها می توانند آموزش های حرفه ای را انجام دهند که شانس آنها در بازار کار را بهبود می بخشد. آنها پس از چهار سال اقامت در کشور ، دسترسی کاملاً نامحدودی به بازار کار آلمان کسب می کنند.

 

 

درهای زیادی برای کسانی که مایل به مهاجرت به آلمان هستند ، باز می شود ، به ویژه اگر جوان باشند و مدارک لازم را کسب کنند. این راهنما به طور خلاصه کلیه مباحث مربوط به مهاجرت به آلمان از ورود به آلمان تا اخذ تابعیت آلمان را در بر می گیرد. از آنجا که بیشتر مهاجران در ابتدا برای تحصیل یا کار به آلمان آمده اند ، شما باید بخش های دیگر این وب سایت را نیز بررسی کنید. به طور خاص ، شما باید فصلهایی را که در مورد فرصتهای تحصیل و کار در آلمان بحث می کند بخوانید تا اطلاعات مرتبط دیگری و مخاطبین مفیدی را پیدا کنید که به شما در غلبه بر موانع مهاجرت کمک می کند. به یاد داشته باشید ، آلمان دومین کشور دوستانه مهاجرت در جهان است ، بنابراین شانس شما خوب است.

ترجمه توسط آلمانی به فارسی از www.learngermanonline.net

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

 • 1 سال بعد...

بایگانی شده

این موضوع بایگانی و قفل شده و دیگر امکان ارسال پاسخ نیست.

×
×
 • اضافه کردن...