رفتن به مطلب

۵ نکته مهم که والدین نوجوانان باید بدانند


fafa063

ارسال های توصیه شده

alt=نکات تربیتی نوجوانانhttps://bambinowood.com/wp-content/uploads/2021/01/07_10_mental_health_anpt-e1611126601174.jpg[/img]

۵ نکته مهم که والدین نوجوانان باید بدانند

 

دوران نوجوانی یکی از مهمترین مراحل در زندگی هر فرد است و موفقیت در عبور از این مرحله می‌تواند نقش تعیین کننده‌ای در ویژگی‌های شخصیتی و سلامت روان وی در دوران بزرگسالی داشته باشد. هر چقدر والدین درک و آگاهی بیشتری از این دوران و چالش‌های مربوط به آن داشته باشند، بهتر می‌توانند بستر مناسب برای رشد و شکل‌گیری شخصیت نوجوان خود را آماده کنند. روند سریع رشد و تغییرات جسمی و فکری در این دوره چالش‌هایی را به همراه خواهد داشت و آگاهی از این تغییرات می‌تواند والدین را برای مواجهه با آن‌ها بسیار آماده‌تر کند. در ادامه این مقاله ۵ مورد از چالش‌های دوره نوجوانی و مشکلات آن را با هم بررسی می‌کنیم و نگاهی می‌کنیم به اینکه نوجوانان در دوران بلوغ از نظر ذهنی و جسمی چه تغییراتی خواهند داشت.

 

 

alt=تربیت نوجوانانhttps://bambinowood.com/wp-content/uploads/2021/01/filhos-como-abordar-assuntos-delicados-2-e1611127266256.jpg[/img]

 

 

۱. تغییرات رفتاری و خلق و خو

 

نوجوانان در این دوران تغییرات جسمانی و هورمونی عمده‌ای را تجربه می‌کند که منجر به نوساناتی در خلق و خوی آن‌ها می‌شود. ثبات در دوره نوجوانی کاهش شدیدی پیدا می‌کند به طوری که گاهی نوجوان رفتارهای کودکانه از خود بروز می‌دهد و گاهی مانند یک فرد بزرگسال فکر و رفتار می‌کند. ممکن است زمانی که بسیار شاد و پر تلاش است، با کوچک‌ترین اتفاق به هم بریزد و در ناراحتی و افسردگی فرو برود و یا دچار اضطراب شود.

 

اضطراب در بین نوجوانان امری معمول و بسیار رایج است که جای نگرانی برای والدین ندارد اما باید به آن توجه داشته باشند و به نوجوان خود کمک کنند تا آن را مدیریت کند. تغییرات جسمانی، فشار مدرسه و دوران تحصیلی، آغاز ورود به زندگی اجتماعی، فشار دوستان و همسالان برای تجربه کردن کارهای جدید و … از جمله مواردی هستند که باعث ایجاد این استرس در نوجوانان می‌شوند. تغییر مداوم احساسات، افزایش تحریک پذیری، خشم و عصبانیت، کاهش تمرکز و بی‌قراری از جمله نشانه‌های اضطراب در نوجوانان است و ممکن است به غیر از این نشانه‌ها بچه‌ها رفتارهایی مانند جدا شدن از گروه‌های دوستی، دوری کردن از تعاملات اجتماعی، علاقه نشان ندادن به فعالیت‌های جانبی و غیر درسی و … از خود نشان دهند. در این مواقع اتاق نوجوان به محلی برای گذراندن اوقات او تبدیل می‌شود و ترجیح می‌دهد زمان بیشتری را در تنهایی باشند.

 

همچنین ارتباط نوجوان و فضای مجازی شکل جدیدی به خود می‌گیرد و مدت زمان وقت گذراندن او در این فضا بیشتر می شود. اکثر این چالش‌ها با اقدامات حمایتی خانواده‌ها می‌توانند بر طرف شوند. تشویق بچه‌ها به انجام کارهای مورد علاقه‌، تماشای فیلم، بازی کردن، ورزش و انجام کارهای هنری از جمله کارهایی هستندکه به آن‌ها کمک می‌کند بر استرس خود فایق آیند و به یک نوجوان افسرده تبدیل نشوند. والدین باید دقت داشته باشند که سرزنش کردن، تهدید و تنبیه نه تنها کمکی به وضعیت فرزند آن‌ها نمی‌کند بلکه باعث آشفته‌تر شدن او می‌شود. این موضوع در مورد یک نوجوان بیش فعال جدی‌تر است و والدین این افراد باید دقت بیشتری در پرهیز از این رفتارها داشته باشند. تمرکز بر نقاط قوت و تقویت روحیه مثبت اندیشی از جمله کارهای هستند که می‌توانند در کاهش اضطراب موثر واقع شوند. همچنین والدین با گوش کردن به صحبت‌های آن‌ها درباره مسائل، مشکلات و عوامل ایجاد استرس می‎توانند به آن‌‌ها کمک کنند.

 

 

alt=افسردگی نوجوانانhttps://bambinowood.com/wp-content/uploads/2021/01/xG7ysBL-e1611127285836.jpg[/img]

 

 

۲. استقلال فردی

 

دردوره نوجوانی فرد به مرور از دوره کودکی خارج می‌شود و با نقش‌ها و مسئولیت‌های جدیدی در خانواده و جامعه روبه رو می‌شود. در واقع فرد نوجوان از وابستگی کودکانه به سمت استقلال پیش میرود. در این دوره آن‌ها می‌خواهند در محیط خانواده و مدرسه استقلال بیش‌تری داشته باشند، بتوانند برای خودشان تصمیم‌گیری کنند و دیگران روی انها تسلط نداشته باشند. این خواسته نوجوانان اغلب با عدم پذیرش توسط والدین مواجه شده و منجر به ایجاد یک دوگانگی می‌شود.

همچنین والدین هم باید دقت داشته باشند که انتظاراتشان از نوجوان باید متناسب با توانایی‌های او باشد؛ داشتن توقعات بیش از اندازه به دلیل عدم آمادگی او برای پذیرش مسئولیت‌های بزرگ، استرس شدیدی در او به وجود خواهد آورد. در این مواقع خانواده باید شرایط لازم برای مسئولیت پذیری و استقلال بیش‌تر را برای او به وجود بیاورد.

 

 

 

۳. انتخاب دوستان و ارتباطات

 

یکی از نگرانی‌‌‌های والدین در مورد دوستانی است که نوجوان انتخاب می‌‌کند. در دوران نوجوانی، بچه‌ها بیشتر به ارتباط با دوستان و همسالان خود گرایش دارند و کمتر از قبل به ارتباط با خانواده ابراز علاقه می کنند. بنابراین لازم است که در مرحله اول والدین نظارت کافی بر دوستان فرزندشان و فعالیت‌های آن‌ها داشته باشند تا او به اشتباه با فردی نامناسب ارتباط برقرار نکند چون اگر چنین اتفاقی بیفتد به هم زدن این دوستی کار بسیار سختی است، زیرا ممکن است او به راحتی حرف شما را قبول نکند و شما هم قرار نیست برای این کار به زور متوسل شوید. بهتر است دلایل خود را به شکلی منطقی برای او توضیح دهید تا متوجه شود که شما با چه قسمتی از ویژگی‌های آن فرد مخالف هستید. با این کار ضمن متوجه ساختن او در مورد نکات منفی رفتاری به او نشان می‌دهید که قضاوت شما در مورد ویژگی‌های منفی شخصیت افراد است و برخورد سلیقه‌ای خود را اعمال نمی‌کنید.

 

 

 

۴. بحران هویت فردی

 

یکی از چالش‌های نوجوانان در این دوره مهم زندگی رو به رو شدن با بحران هویت فردی است. در این دوره آن‌ها با سوالاتی در مورد شخصیت خودشان و مفهوم چیستی زندگی مواجه می‌شوند و سوالاتی پیرامون هدف آن‌ها از زندگی و مسیر رسیدن به این اهداف برای آن‌ها ایجاد می‌شود. در این زمان است که اهمیت وجود دوستان و الگوهای مناسب در کنار بچه‌ها نمود بیشتری پیدا می‌کند. نوجوانان در این موقعیت ضمن الگوبرداری از والدین و بزرگسالان در زمینه‌های مختلف، خود را با دوستان و همسالانشان نیز مقایسه می‌کنند و به اهداف آن‌ها نیز فکر می‌کنند. در این مرحله هر چقدر که ارزش‌های خانواده با ارزش‌های الگوها و دوستان او بیشتر همخوانی داشته باشد، گذر از این بحران آسانتر خواهد شد.

 

 

alt=پس انداز کردن بچه‌ ها و نوجوانانhttps://bambinowood.com/wp-content/uploads/2021/01/gen-z-money-01-e1611127300200.jpg[/img]

 

 

۵. استقلال مالی

 

در دوره نوجوانی بچه‌ها کم کم شروع به درک اهمیت پول و استقلال مالی ‌می‌کنند، نیازهای اقتصادی آن‌ها شکل جدیدی به خود می‌گیرد و همزمان با روند رشد آن‌ها میزان نیاز آن‌ها نیز افزایش پیدا می‌کند. یکی از روش‌هایی که کمک می‌کند بچه‌ها ضمن افزایش استقلال مالی، توانایی مدیریت پول را در خود افزایش دهند این است که والدین به جای دادن پول تو جیبی به صورت روزانه، مقداری پول را به صورت هفتگی یا ماهیانه به آن‌ها بدهند تا بتوانند با برنامه‌ریزی آن را خرج کنند. همچنین اگر شرایط کار کردن در شرایط مناسب برای آن‌ها فراهم باشد و به امور درسی آن‌ها لطمه نزند، می‌توانند تجربه کار کردن و دریافت دستمزد در ازای متحمل شدن زحمت برای آن را بدست بیاورند.

 

 

با اینکه این دوره به علت تغییرات زیادی که برای نوجوانان به همراه می‌آورد، چالش‌های زیادی را ایجاد می‌کند اما با مدیریت کردن، مشاوره و همیاری والدین می‌تواند بدون آسیب طی شود. اهمیت درک و همدلی والدین در این دوره بسیار زیاد است و نقش بسیار تعیین کننده‌ای در گذر از این مرحله و هدایت مسیر آینده زندگی کودک دارد. بهتر است قبل از رسیدن سن کودک به دوره نوجوانی، والدین مطالعات زیادی در این مورد داشته باشند تا بتوانند با آگاهی بیشتری به فرزند خود کمک کنند و امنیت بیشتری برای سلامتی شخصیتی او به وجود آورند.

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

بایگانی شده

این موضوع بایگانی و قفل شده و دیگر امکان ارسال پاسخ نیست.

×
×
  • اضافه کردن...