رفتن به مطلب

عضو جدیدی در بدن انسان کشف شد !


SHPRK

ارسال های توصیه شده

http://khabarkhooneh.com/Binary/UploadedFiles/2013-06-15/avfcwyhasa_9.jpg

 

به گزارش دکتر من: محققان دانشگاه ناتینگهام بخش جدیدی را در چشم انسان کشف کرده*اند که اگرچه تنها 15 میکرون ضخامت دارد، اما کشف آن باعث می*شود تا جراحی چشم آسان*تر و امن*تر شود.

جدیدترین بخش اضافه شده به آناتومی بدن انسان تنها 15 میکرون ضخامت دارد، اما کشف آن باعث می*شود تا جراحی چشم آسان*تر و امن*تر شود. دکتر هارمیندر دوا، استاد دانشگاه ناتینگهام اخیرا لایه جدیدی در قرنیه چشم انسان کشف کرده است و آن را لایه دوا (Dua's Layer) نامیده است.

لایه دوا پشت قرنیه قرار می*گیرد، که پیش از این گمان می*شد تنها دارای 5 لایه است. دوا و همکارانش با تزریق هوا به درون قرینه چشم*های اهدایی و اسکن هر لایه با میکروسکوپ الکترونی این عضو جدید بدن انسان را کشف کرده*اند.

این محققان عقیده دارند که بروز پارگی در این لایه جدید مسئول ایجاد بیماری آب*آوری قرنیه است؛ اختلالی که منجر به جمع شدن مایع در قرنیهچشم می*شود. به گفته دوا، افزایش دانش پزشکان درباره این لایه جدید می*تواند برای بیمارانی که تحت عمل پیوند قرنیه و کاشت قرنیه قرار می*گیرند، دستاوردهای مهمی داشته باشد.

پرفسور دوا می*گوید: «این کشف مهمی است که باعث می*شود مجبور شویم کتاب*های درسی چشم پزشکی را از نو بازنویسی کنیم. از نقطه نظر کلینیکی، بیماری*های زیادی وجود دارند که پشت قرینه را تحت تاثیر قرار می*دهند؛ و متخصصان بالینی سراسر دنیا از ین پس می*کوشند تا آنها را به وجود، غیبت یا پارگی لایه جدید نسبت دهند.»

نتیجه این مطالعه در شماره اخیر مجله Ophthalmology به چاپ رسیده است.

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

بایگانی شده

این موضوع بایگانی و قفل شده و دیگر امکان ارسال پاسخ نیست.

×
×
  • اضافه کردن...