رفتن به مطلب

کالبد شناسی


SHPRK

ارسال های توصیه شده

کالبدشناسی (به انگلیسی: Anatomy)، شاخه*ای از زیست*شناسی است که به بررسی ساختار و شیوهٔ کار تن و بدن جانداران می*پردازد. زیر شاخه*های آن کالبدشناسی جانوری و کالبدشناسی گیاهی می*باشد. یک تعریف تقریباً کامل برای کالبدشناسی، شناسایی قسمت*های مختلف بدن و ارتباط ساختمانی آنها با همدیگر می*باشد.

بجز کالبدشناسی می*توان از کلمه تشریح نیز به عنوان یک معادل دیگر واژهٔ آناتومی نام برد

از شاخه*های بزرگ کالبدشناسی، کالبدشناسی سنجشی و کالبدشناسی انسان است. کالبدشناسی انسان، از دانش*های پایه*ای پزشکی می*باشد.

تقسیم بندی

 

تقسیم*بندی*های مختلفی برای کالبدشناسی وجود دارد که هر یک از دیدگاه خاصی ارائه می*شود. بطور مثال، می*توان به انواع کالبدشناسی از نظر نوع دید اشاره کرد. در این تقسیم*بندی که به دو بخش کالبدشناسی ماکروسکوپی و میکروسکوپی قابل ارائه*است، منظور اصلی در کاربرد یا عدم استفاده از وسایل کمکی در تشریح می*باشد. کالبدشناسی میکروسکوپی را می*توان به دو زیر شاخهٔ بافت*شناسی و جنین شناسی تقسیم نمود.

نوع دیگری از تقسیم بندی کالبدشناسی بر اساس عناصر تشریحی می*باشد که به زبان ساده، عناصر تشریحی را می*توان شامل استخوان، مفصل، ماهیچه (عضله)، و احشا در نظر گرفت. بدین ترتیب کالبدشناسی به چهار بخش استخوان شناسی، مفصل شناسی، ماهیچه*شناسی (عضله شناسی)و احشاشناسی تقسیم می*شود. مراد از احشا اعصاب مرکزی مغز و نخاع شوکی و اعصاب محیطی، قلب و رگهای خونی سرخرگ و سیاهرگ , دستگاه گوارش و دستگاه تنفس و دستگاه تناسلی-ادراری و دستگاه لنفاوی می باشند.

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

بایگانی شده

این موضوع بایگانی و قفل شده و دیگر امکان ارسال پاسخ نیست.

×
×
  • اضافه کردن...