رفتن به مطلب

بخش اول- کامپیوتر چیست؟


کام به کام

ارسال های توصیه شده

  • بنیان گذار

بخش اول- کامپیوتر چیست؟

کامپیوتر ابزاری الکترونیکی برای کار با اطلاعات یا دیتاست. کامپیوتر قادر به دخیره، بازیابی و پردازش داده هاست. با استفاده از کامپیوتر میتوانید سندی را تایپ کنید، ایمیلی را ارسال کنید یا در اینترنت جستجو کنید. هم چنین کامپیوتر برای کار با صفحه گسترده*ها، حسابداری، مدیریت پایگاه داده، ارایه نمایش، بازی و غیره نیز استفاده می شود.

 

بخش*های اصلی کامپیوتر

همه انواع کامپیوتر از دو بخش اصلی تشکیل می شوند:

سخت افزار، شامل بخشهای فیزیکی کامپیوتر است مانند مانیتور یا صفحه کلید.

نرم افزار، شامل مجموعه ای از دستورالعمل ها که به سخت افزار می گوید چه باید بکند. نرم افزار راهنمایی برای سخت افزار است که چگونگی انجام هر کاری را به آن می گوید.برخی مثالها از نرم افزار شامل جستجوگرهای وب، بازیها و پردازشگرهای کلمه مانند مایکروسافت ورد است.

هر چیزی که برای کامپیوترتان خریداری می کنید می تواند در یکی از دسته های سخت افزار یا نرم افزار قرار گیرد.

 

http://www.dapa.ir/files/images/HardWare/AmoozeshComputer/Bakhsh1/MotherBoard.png

مادربورد(سخت افزار)

 

 

http://www.dapa.ir/files/images/HardWare/AmoozeshComputer/Bakhsh1/Microsoftword.png

مایکروسافت ورد(نرم افزار)

اولین کامپیوتر الکترونیکی به نام ENIAC (Electronic Numerical Integrator and Computer) در سال 1946 تولید شد. این کامپیوتر فضایی به مساحت 1800 فیت مربع را ااشغال می کرد و 30 تن وزن داشت.

 

انواع مختلف کامپیوتر

با شنیدن نام کامپیوتر اغلب افراد به یک کامپیوتر شخصی مانند کامپیوتر رومیزی یا لپ تاپ فکر می*کنند. اما کامپیوترها در شکل*ها و اندازه*های متفاوت وجود دارشته و کاربردهای زیادی در زندگی روزانه ما دارند . وقتی با استفاده از دستگاه ATM پول برداشت می*کنید، هنگام خرید از سوپر مارکت وسایل خریداری شده را اسکن می*کنید، از یک ماشین حساب استفاده می*کنید در حال استفاده از نوعی کامپیوتر هستید.

 

کامپیوترهای رومیزی

کامپیوترهای رومیزی در محل کار، خانه، مدرسه یا کتابخانه استفاده می*شوند. در اندازه*های کوچک، متوسط و بزرگ وجود دارند و معمولا بر روی میز قرار داده می*شوند. با اضافه کردن http://www.dapa.ir/files/images/HardWare/AmoozeshComputer/Bakhsh1/PC.pngمانیتور، ماوس و کیبورد این کامپیوتر شکل عادی همان کامپیوترهای رومیزی را می*شناسید به خود می*گیرد.

از مزایای کامپیوترهای رومیزی آن است که ارتقا، توسعه و اضافه کردن قسمت*های جدید به آنها ساده است. مزیت دیگر اینگونه کامپیوترها قیمت آنهاست. با مقایسه یک کامپیوتر رومیزی با یک لپ تاپ با ویژگی*های مشابه در خواهید یافت که کامپیوترهای رومیزی ارزانتر هستند.

در برخی از کامپیوترهای رومیزی برای صرفه جویی در اندازه، کامپیوتر و مانیتور به صورت بخشی واحد تولید می*شوند.

 

کامپیوتر لپ تاپ

لپ تاپ*ها کامپیوترهایی هستند که با باتری یا آدابتورهای AC کار می*کنند و قابلیت حمل و نقل بیشتری نسبت به کامپیوترهای رومیزی دارند.http://www.dapa.ir/files/images/HardWare/AmoozeshComputer/Bakhsh1/Laptop.png

از آنجا که لپ*تاپ*ها کوچکتر از کامپیوترهای رومیزی هستند دسترسی به اجزای داخلی آنها دشوارتر است. به همین دلیل به اندازه کامپیوترهای رومیزی قابلیت ارتقا ندارند. اما همواره امکان اضافه کردن RAM و درایو سخت بزرگتر در لپ تاپ*ها وجود دارد.

به دلیل اندازه آن گاهی یک لپ* تاپ* با عنوان کامپیوتر نوت بوک (دفترچه) نامیده می*شود.

 

سرورها

سرور کامپیوتری است که اطلاعات را در اختیار سایر کامپیوترها در یک شبکه قرار می*دهد. بسیاری از کسب و کارها دارای فایل سرورهایی هستند که کارمندان می*توانند از آن برای ذخیره وhttp://www.dapa.ir/files/images/HardWare/AmoozeshComputer/Bakhsh1/ServerRoom.png به اشتراک گذاری فایلها استفاده کنند. یک سرور می تواند به اندازه یک کامپیوتر رومیزی یا بزرگتر باشد.

سرورها هم*چنین نقش مهمی در کار با اینترنت دارند. آنها محل ذخیره صفحات وب هستند. وقتی از جستجوگر خود برای کلیک بر روی یک لینک استفاده می*کنید در واقع سرور وب صفحه مورد درخواستتان را به شما تحویل می*دهد.

 

انواع دیگر کامپیوتر

ابزارهای زیادی امروزه تولید می*شوند که اساس آنها کامپیوتر است. هر چند ممکن است شما آنها را کامپیوتر در نظر نگیرید. مانند کامپیوترهای تبلت یا لوحی، تلفن*های موبایل، کنسول*های بازی و حتی تلویزیون*ها.

 

کامپیوترهای تبلت: تبلت دارای صفحه حساس به تماس برای تایپ و جستجو است و از آنجا که نیاز به ماوس و کیبورد ندارد از لپ تاپ هم قابل حمل تر است. iPad مثالی از یک کامپیوتر http://www.dapa.ir/files/images/HardWare/AmoozeshComputer/Bakhsh1/Tablet.pngتبلت است. تلفن*های موبایل: بسیاری از تلفن*های موبایل قادر به انجام بسیاری از کارهایی هستند که کامپیوترها انجام می*دهند، مانند جستجو در اینترنت یا بازی کردن این موبایل*ها معمولا گوشه*های اسمارت یا هوشمند نامیده می*شوند.

کنسول*های بازی: کنسول بازی نوع خاصی از از کامپیوتر است که برای بازی*های ویدئویی استفاده می*شود. هر چند این کنسول‎ها دارای همه ویژگی*های یک کامپیوتر نیستند اما بسیاری از کنسول*های جدید مانند نینتندو وی(Nintendo Wii) امکان انجام کارهایی غیر از بازی مانند جستجو در اینترنت را نیز فراهم می*آورند.

تلویزیون*ها: بسیاری از تلویزیون*ها در حال حاضر دارای اپلیکشن*ها (applications یا apps یا برنامه*های کاربردی) هستند که امکان دسترسی به انواع مختلف محتواهای آنلاین را فراهم می*آورند. برای مثال شما می*توانید اخبار فیس بوک خود را با استفاده از تلویزیونتان ببینید یا فیلم*های مورد درخواست خود را بر روی Netflix تماشا کنید.

Pc*ها و Mac*ها

کامپیوترهای شخصی به دو شکل PC و Mac وجود دارند. هر دو مدل کاملا کاربردی هستند امام حس و حال متفاوتی از یکدیگر دارند و به همین دلیل بسیاری از افراد یکی را بر دیگری ترجیح می*دهند.

 

 

PC: این نوع کامپیوتر با اولین IBM PC که در سال 1981 معرفی شد آغاز گشت. سایر کمپانی شروع به تولید کامپیوترهای مشابه IBM PC کردند که مختصرا PC نامیده می*شد. http://www.dapa.ir/files/images/HardWare/AmoozeshComputer/Bakhsh1/PC.pngامروزه این نوع کامپیوتر رایجترین نوع کامپیوتر شخصی است که معمولا شامل سیستم عامل مایکروسافت ویندوز هم می*باشد.

 

 

 

 

 

 

Mac: کامپیوتر مکینتاش در سال 1984 معرفی شد و برای اولین بار بیشترین کامپیوتر فروخته شده بود که دارای اینترفیس گرافیکی (Graphical User Interface یا GUI) کهhttp://www.dapa.ir/files/images/HardWare/AmoozeshComputer/Bakhsh1/Mac.png اصطلاحا گویی (gooey) نامیده می*شود، بود. همه Macها توسط یک شرکت تولید می*شوند که همان شرکت اپل (Apple Inc.) است و همه آنها از سیستم عامل Mac Os X استفاده می*کنند.

هر چند PC اشاره به IBM PC و کامپیوترهای سازگار با آن دارد اما می*تواند شامل هر کامپیوتر شخصی شامل Macها هم باشد.

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

بایگانی شده

این موضوع بایگانی و قفل شده و دیگر امکان ارسال پاسخ نیست.

×
×
  • اضافه کردن...