رفتن به مطلب

بهترین دوران شناخت جنس مخالف چه سنی است؟


ارسال های توصیه شده

به شرط این*که خانواده آمادگی و بلوغ فکری لازم را برای شنیدن رازهای نوجوانش داشته باشد؛ نوجوانان و جوانان هم در صورت مواجه شدن با مشکلات هوشمندانه عمل می کنند.

“زهره رحیمی” روانشناس عنوان کرد: تمایل به ارتباط با جنس مخالف یک نیاز طبیعی است؛ باید نیاز به این گونه ارتباطات با خانواده*ها در میان گذاشته شود. تمایل به ایجاد روابط دوستی یک نوع هنجار است اما بدون مدیریت صحیح، می تواند به صورت یک ناهنجاری بروز کند.

این روانشناس یادآور شد: نیاز به جنس مخالف در بیشتر افراد یک پدیده ذاتی تلقی می*شود اما باید نوجوانان و جوانان در ایجاد این ارتباطات دقت کافی داشته باشند.

رحیمی بیان کرد: وجود صمیمیت در بین خانواده*ها بسیار مهم است و در صورتی که اعضای خانواده با یکدیگر صمیمی باشند روابط دوستی اعضا، کنترل و مدیریت می*شود و مشکلات بعدی این*گونه روابط به حداقل خود می رسد در حالی که بسیاری از جوانان ارتباطات دوستی خود را از خانواده پنهان می*کنند. این امر می*تواند به واکنش*های خانواده یا ویژگی*های خود این جوانان مربوط باشد.

وی اظهار کرد: در حال حاضر دختران و پسران نوجوان به دلیل آماده نبودن بستر خانواده، هنگام دوستی با جنس مخالف وقایع را از خانواده خود پنهان می کنند و در زمان برخورد با مشکلات پیش آمده از دوستان هم سن خود به عنوان مشاور استفاده می کنند که این امر می تواند موجب بروز مشکل شود چرا که دوستان هم سن و سال نوجوان، معمولا نمی*توانند مشاور خوبی باشند.

این منخصص روانشناسی عنوان کرد: شناخت افراد از یکدیگر در زندگی مشترک یکی از امور مهمی است که در زندگی*های سنتی هیچ گونه جایگاهی ندارد چرا که دوران نامزدی که دوران شناخت طرف مقابل است بسیار کوتاه مدت بوده و دوران عقد نیز به دلیل مراسم و پیچیدگی*های آداب و رسومش فرایند شناخت افراد از یکدیگر را مختل می*کند در حالی که بسیاری از زن و شوهرها در زندگی مشترک به دلیل عدم شناخت از اخلاق و رفتار یکدیگر دچار مشکل بزرگی می*شوند.

وی افزود: بهترین دوران شناخت جنس مخالف از یکدیگر بین سنین نوجوانی تا ۲۵ سالگی است. در جامعه ما پسران در ارتباطات دوستی بیشتر به دنبال رفع نیازهای جنسی بوده در حالی که دختران به دنبال ارضای احساسات و عواطف خود هستند که این تفاوت گاهی طرفین را وادار به بروز رفتارهایی می کند که هیچ تمایل درونی به آن ندارند و در نتیجه قادر نخواهند بود با تبعاتش مواجه شوند.

وی بیان کرد: دختران به دلیل نیاز عاطفی به پسران ممکن است تن به درخواست*هایی از قبیل از دست دادن بکارت خود از سوی پسران بدهند که پس از گذشت زمان، زندگی آنها را بسیار تحت تاثیر قرار دهد.

وی همچنین معتفد است: در بسیاری از این موارد پس از به هم خوردن رابطه، دختران به شدت دچار عوارض روانی افسردگی، کاهش عزت نفس، بی اعتمادی به روابط و افت تحصیلی می شوند و گاهی به کارهایی بسیار جبران ناپذیر مانند خودکشی اقدام می*کنند. برخی با تن دادن به ازدواج*های اجباری حاصل این روابط، یک عمر را در تردید و بی میلی سپری خواهند کرد.

این روانشناس تاکید کرد: والدین باید میزان توانایی ابراز احساسات و اندیشه*های درونی را در بستر خانواده بسنجند، همچنین این بستر را برای برون ریزی*های هرچه بیشتر اعضا فراهم کنند و توانایی خود را فارغ از نگاه*های احساسی یا سنتی یا اقتدارگرایانه بالا ببرند و به فرزندانشان اجازه بیان نیازهای طبیعی*شان را بدهند.

رحیمی عنوان کرد: خانواده*ها می*توانند یک روز مشخص را به عنوان روز درد و دل برای ابراز احساسات، خواسته*ها و عواطف یکدیگر تعیین کنند و در این روز تمام اعضای خانواده ناگفته*های یک هفته خود را نزد یکدیگر اعتراف کنند.

وی تاکید کرد: در صورتی که نوجوانان و جوانان، نیاز خود را به خانواده*ها مطرح کنند بسیاری از مشکلات، بهتر مدیریت خواهد شد به شرط این*که خانواده آمادگی و بلوغ فکری لازم برای شنیدن رازهای نوجوانش را داشته باشد؛ این مهم موجب می*شود نوجوانان و جوانان در صورت مواجه شدن با این مسایل، هوشمندانه عمل کنند.

رحیمی یادآورشد: برای اصلاح این امور نیاز به یک فرهنگ سازی است؛ این نوع فرهنگ سازی زمان بر بوده و باید تمامی افراد در راستای تغییر نگرش*ها قدم بردارند. نیاز به خوردن و خوابیدن یک نیاز طبیعی است و بیان این گونه نیازها در جامعه ما هیچ گونه مساله ای ندارد اما باید از خود بپرسیم چرا نیاز طبیعی جنسی اینطور نیست و گفتگوی شفاف در این زمینه تقبیح شده است در حالی که این مطرح نکردن*ها موجب ایجاد مشکلاتی در جامعه می*شود که اثرات منفی و مخرب تری را به همراه خواهد داشت.

رحیمی گفت: نادیده گرفتن امیال احساسی و جنسی می*تواند در جامعه، افرادی با روحیه پنهان و فریب کار به بار آورد؛ برخی افراد به جای مواجهه با واقعیات زندگی بشری در پی پوشاندن آن هستند و به جای حل مسئله به پاک کردن صورت مسئله می*پردازند.

این روانشناس عنوان کرد: باید تمامی افراد جامعه آگاه باشند چرا که راه حل رفع نیازها نسبت به گذشته متفاوت شده است و نگاه به بشر به عنوان موجودی دارای کرامت، مشی ما را در تمامی جهان دستخوش تغییر قرار داده است و برخی از پاسخ های قدیمی و متعصبانه دیگر جوابگوی نیاز امروزی نیستند.

وی گفت: تمامی افراد جامعه باید خود را برای نگرش*های صحیح و به جا آماده کنند و فضایی مشارکتی و صمیمانه را برای یکدیگر فراهم سازند.

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

بایگانی شده

این موضوع بایگانی و قفل شده و دیگر امکان ارسال پاسخ نیست.

×
×
  • اضافه کردن...