رفتن به مطلب

ارنستو رافائل گوارا دلاسرنا


ارسال های توصیه شده

  • بنیان گذار

ارنستو رافائل گوارا دلاسرنا (به اسپانیایی: Ernesto Rafael Guevara de la serna) (۱۴ ژوئن ۱۹۲۸، روساریو، استان سانتا فه - ۹ اکتبر ۱۹۶۷) که بیش*تر به*نام چه*گوارا یا ال*چه شناخته می*شود، پزشک، چریک، سیاست*مدار و انقلابی مارکسیست، درِ آرژانتین زاده شد.

 

گوارا یکی از اعضای جنبش ۲۶ ژوئیه فیدل کاسترو بود. این جنبش در سال ۱۹۵۹ قدرت را در کوبا به*دست آورد. چه*گوارا چندین پست مهم در دولت جدید کوبا از جمله سفیر، رییس بانک مرکزی و وزیر صنایع را بر عهده داشت و پس از آن با امید برانگیختن انقلاب در دیگر کشورها کوبا را ترک کرد. وی ابتدا در سال ۱۹۶۶ به جمهوری دموکراتیک کنگو رفت و سپس به بولیوی سفر کرد. در اوایل اکتبر ۱۹۶۷ چه*گوارا در بولیوی طی عملیاتی که توسط سازمان سیا طرح*ریزی شده بود دستگیر شد. برخی باور دارند که سیا ترجیح می*داد گوارا را برای بازجویی زنده در دست داشته باشد، اما در هر صورت او به*وسیلهٔ ارتش بولیوی در نزدیکی وایه*گرانده در مدرسه روستای لا ایگه را در سانتا کروز دلاسیه*را به دستور بارریه نتوس دیکتاتور نظامی کشته شد.

 

 

 

 

 

کنگو

 

در سال ۱۹۶۵ چه گوارا در یک اقدام مخاطره آمیز تصمیم به سفر به غرب آفریقا گرفت تا معلومات و تجربیات خویش را به عنوان یک رهبر پارتیزان به شورشی که آن روزها در کنگو جریان داشت عرضه کند. باتوجه به رییس جمهور الجزایر احمد بن بلا؛ چه گوارا فکر می*کرد که آفریقا یک حلقه ضعیف نظام امپریالیسمی است که توانایی یک انقلاب بزرگ را در خود دارد. رییس جمهور مصر جمال عبدالناصر که به خاطر ملاقاتش با چه گوارا در سال ۱۹۵۹ رابطهٔ برادرانه*ای با وی داشت برنامهٔ چه گوارا در مورد جنگ در کنگو راناعاقلانه دید و به وی در مورد اینکه چهره اش تبدیل به یک چهرهٔ تارزانی شود هشدار داد و وی را محکوم به شکست دانست.اماعلی رغم هشدارهای وی چه گوارا راهنمای عمل کوبان با پشتیبانی حرکت سیمبای مارکسیست که همزمان با بحران کنگو اتفاق افتاده بود شد.

سربازان مزدور آفریقای جنوبی که رهبریشان را مایک هوارا بر عهده داشت که با ارتش کنگو کار می*کرد در صدد خنثی کردن برنامه*های چه گوارا برآمدند. آنها می*توانستند ارتباطات چه گوارا را ببینند و خطوط ارتباطی وی را تحریم کنند. با وجود اینکه چه گوارا در تلاش برای مخفی نمایاندن حضورش در کنگو بود دولت آمریکا از موقعیت مکانی وی و فعالیت*هایش آگاه بود. سازمان امنیت جهانی از تمامی سخن پراکنی*های داخلی و خارجی وی که به وسیلهٔ تجهیزات برون مرزی یو اس ان اس والدز که یک سیستم پستی شنیداری شناور بر روی اقیانوس هند بود جلو گیری می*کرد.

هدف چه گوارا صادر کردن انقلاب کوبا از طریق تربیت کردن جنگجویان محلی سیمبا در مکتب مارکسیست و نظریه فوکو و استراتژی*های جنگی پارتیزانی بود.

 

اعدام

 

 

در بامداد ۸ اکتبر ۱۹۶۷ در نزدیکی لاایگه را (دهکده کوچکی در بولیوی و در نزدیکی کوه*های آند)، چه*گوارا به همراه چندتن دیگر از گروه چریکی به محاصره ارتش بولیوی -که به وسیله ماموران سیا و افسران آمریکایی همراهی می*شد- درآمدند و دستگیر شدند.چند روز بعد چه توسط سربازان بولیویایی تران پس از شکنجه اعدام می*گردد. چه به قاتل خود می*گوید:

 

[TABLE=class: cms_table_cms_table_cquote]

[TR]

[TD=align: left]«[/TD]

[TD]می*دانم تو برای کشتن من آمده*ای. مرا بکش. تو یک مرد را می*کشی.[/TD]

[TD=width: 20, align: right] »[/TD]

[/TR]

[/TABLE]

 

 

جلاد از شنیدن این جمله خجالت می*کشد و شروع به تیر اندازی با یک مسلسل نیمه*خودکارمی کند. ابندا ساق پای چه را هدف قرار می*دهد و سپس دستان او را. در این هنگام چه بر روی زمین می*افتد و دست خود را گاز می*گیرد (شاید برای جلوگیری از گریه). در نهایت جلاد تیری به گردن و سینه چه می*زند. به جلاد توصیه شده بود که به سر وی شلیک نکند تا چنین به نظر آید که او در درگیری کشته شده*است[نیازمند منبع] بقایای جسد چه گوارا در ۱۹۹۷ (میلادی) پیدا شد و به کوبا انتقال یافت. در سانتا کلارا بنای یادبودی به افتخار او ساخته شده*است. او پیروزیهای شگرفی در این شهر در جریان جنگ*های انقلابی کوبا آفریده بود. فیدل کاسترو می*گوید:

[TABLE=class: cms_table_cms_table_cquote]

[TR]

[TD=align: left]«[/TD]

[TD]در زندگی از دو خبر خیلی ناراحت شدم. یکی خبر مرگ مادرم و دیگری خبر مرگ چه گوارا.[/TD]

[TD=align: right] »[/TD]

[/TR]

[/TABLE]

 

 

 

 

جلاد رافائل

 

جلاد چه گوا ماریو تران در سال ۲۰۰۶ به بیماری آب مروارید دچار شد و در یک بیمارستان در کوبا مداوا گردید. پسر وی در مصاحبه با روزنامه Santa Cruz de la Sierra این گونه بیان داشت: ۴ دهه از زمانی که پدرم کوشید تا یک رویا را نابود کند گذشت، و چه بازگشت و نبرد دیگری را برد. به او ماریو تران پیر چشمهایش را برای دیدن رنگ آسمان و جنگلها و خنده نوه*هایش هدیه داد.

 

 

میراث رافائل

 

چهل سال بعد از اعدام چه گوارا هنوز هم زندگی وی و کارهایش یکی از بحث*های ادامه*دار در جهان است. خیلی از صاحب*نظران از جمله نلسون ماندلا از وی به عنوان یک قهرمان نام می*برد و او را الهام*دهندهٔ آزادی برای تمامی کسانی می*داند که آزادی را دوست دارند، همچنین ژان پل سارتر وی را هم روشنفکر می*دانست و هم از او به عنوان کاملترین انسان عصر ما یاد می*کرد. چه گوارا یک قهرمان ملی دوست*داشتنی برای کوبائیان باقی می*ماند و تصاویر وی روی سکه*های فلزی کوبایی را زینت داده*است و دانش آموزان هر روز را در مدرسه با این حرف آغاز می*کنند که: ما نیز مثل چه خواهیم شد. ترانه آستا سیمپره که به یاد او ساخته شده از ترانه*های محبوب است و به چند زبان اجرا شده*است. در سرزمین مادری وی آرژانتین جایی که در دبیرستانها نام وی را به خاطر می*سپارند موزه*های بیشماری از چه کشور را پر کرده*است و در سال ۲۰۰۸ یک مجسمهٔ برنزی از او در شهر تولدش روزاریو نصب گردید. علاوه بر این چه گوارا برای بعضی از بولیویایی*ها به حضرت ارنست معروف است و او را فرد مقدسی دانسته و می*پرستند. ‏

 

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/3/3f/Che_Guevara_statue.jpg/220px-Che_Guevara_statue.jpg

مجسمه ی ارنستو

 

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/fa/thumb/6/69/Che-dead.jpg/250px-Che-dead.jpg

جسد ارنستو رافائل

 

 

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/4/48/CheGuevaraSignature.svg/124px-CheGuevaraSignature.svg.png

اینم امضاشه

 

 

wiki pedia منبع

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

بایگانی شده

این موضوع بایگانی و قفل شده و دیگر امکان ارسال پاسخ نیست.

×
×
  • اضافه کردن...