رفتن به مطلب

معبد بوروبودور – بزرگترین معبد بودای جهان


LaDaN

ارسال های توصیه شده

معبد بوروبودور – بزرگترین معبد بودای جهان

در قرن نوزدهم اشغالگران هلندی معبد ویران شده بسیار عظیم و کهنی را در اعماق جنگل جاوا در اندونزی یافتند. آنچه که آنها یافتند ساختار غول پیکری است که بیش از ۵۵۰۰۰ متر مکعب سنگ در آن بکار رفته است. این معبد نزدیک به ۲۷۰۰ تخته سنگ حجاری برجسته و ۵۰۴ مجسمه بودا دارد.

این معبد، بزرگترین معبد بودای جهان محسوب می شود و در تاریخ ۷۵۰ تا ۸۴۲ میلادی ساخته شده است. معبد «بوروبودور» ۱۴۶۰ نقش حجاری شده دارد. مضمون بیشتر این حجاری*ها زندگی انسانی است که در قید شهوت و هوس اسیر گشته.

در سراسر این معبد تپه هایی به چشم می خورند که استوپا نام دارند. درون هر یک از این*ها، یک مجسمه*ی بودا قرار دارد و هر کدام یک معبد محسوب می*شوند. مردم اندونزی باور دارند که در «بوروبودور» ۱۰۰۰ معبد وجود دارد که همگی در یک شب، آن*هم توسط جن*ها ساخته شده*اند. ورودی معبد از چهار جهت است و از هر جهتی که وارد شویم مجسمه*های بودا را می*بینیم که ژست دست*ها و آرنج*هایش متفاوت است. معبد «بوروبودور» (Borobudur) در فهرست میراث جهانی به ثبت رسیده و تاکنون دو مرتبه در سال*های ۱۹۱۱- ۱۹۰۷ و ۱۹۸۳-۱۹۷۳ مرمت شده است.نام «بوروبودور» از دو بخش BORO به معنی «معبد» و BUDUR به معنی «بالای تپه» تشکیل شده است.

[ATTACH=CONFIG]52._xfImport[/ATTACH]

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

بایگانی شده

این موضوع بایگانی و قفل شده و دیگر امکان ارسال پاسخ نیست.

×
×
  • اضافه کردن...