رفتن به مطلب

موسیقی درمانی و اثرات آن بر انسان ها


LaDaN

ارسال های توصیه شده

ز بدو خلقت انسان ، نیاز های متنوعی (اعم از جسمی و روانی) با او همراه بوده است که برای برآورده ساختن این نیازها ، و سازگاری با محیط، به ابزار هایی نیاز داشته است.هنر به عنوان یکی از وسایل اولیه سازگاری بشر در خدمت نیاز های کمال جویی و زیبا طلبی و از طرف دیگر ، آرام بخش ناراحتی ها و سختی های زندگی او بوده است. موسیقی شکلی از هنر است که احساس عاطفه، ادراک و شناخت انسان را بدون نیاز به تکلم و زبان منتقل می کند. کاربرد موسیقی برای درک زیبایی و سلامت زندگی اجتناب ناپذیر است، ادیان و نژاد ها بی شمارند ، امّا زبان و روح یکی است، زبان عشق. موسیقی نوعی زبان عشق است.

استفاده بشر از موسیقی امری آسان و قابل دسترسی بوده است، چون ریتم و ملودی به عنوان دو رکن اساسی موسیقی، در سرشت انسان وجود داشته و از طرفی آواگری ها و حرکات ریتمیک نیز نیازی به تکلّم نداشته است، از این رو در بیشتر قبایل ابتدایی، مراسم و آیین های مختلف موسیقایی که وسیله ای برای ابراز همبستگی جمعی و از بین بردن ترس ها و غم ها و ایجاد ارامش و شادی و اراده در بنی افراد قبیله بوده، برگزار می شده است.

موسیقی، زبان آرزوها، انتظارها، و عواطف بشری است و هر قوم و ملتی بر حسب ویژگی های عاطفی و فرهنگی خود، موسیقی خاصی دارد. با درک موسیقی، عواطف زیبا، همدردی و تفاهم بیشتر قلبی میسّر خواهد شد.

پژوهشگران توصیه می کنند که والدین روزانه یک ساعت برای فرزندان کوچک خود موسیقی پخش کنند. این عمل موجب بهترشدن وضعیت تغذیه، خواب و افزایش وزن آنها می شود.

از ابتدای تاریخ ، بشر از موسیقی برای شفای بیماران استفاده می کرده است، برای مثال ریتم طبل ها در مراسم شفابخش جادوگران و درمان گرانه نقش مهمی داشته است، ارسطو می گوید از موسیقی می توان در بسیاری از شئون زندگی ،تربیت، سرگرمی، درمان، خوشگذرانی، و تعدیل احساسات و عواطف استفاده کرد (منتهی تصریح می کند که گرچه پرکردن اوقات فراغت امری لازم است، لیکن باید با نوعی از موسیقی مفید و تعالی بخش شود.)

فارابی موسیقی را با سه خاصیت مطرح می ساخت: احساس انگیز، نشاط انگیز، خیال انگیز، و یا تحت شرایطی هر سه خصوصیت را دارا می باشد. نغمه های موسیقی برحسب ترکیب فواصل و ریتم دارای ارتعاشات خاصی هستندکه با تحریک ارتعاشات سلول های عصبی احساس انگیزه ای را تقویت، تضعیف یا منتقل می سازند.

اگرچه فواید درمان با موسیقی از دوران های قبل مطرح بوده است، اما تا قبل از این که در قرن اخیر به عنوان یک رشته ی تخصصی شناخته شود، خوب معرفی نشده است. امروزه از تأثیر و فواید موسیقی درد مراحل مختلف، رشد و زندگی انسان (از دوره ی جنینی تا سالمندی)، گیاهان و جانوران سخن به میان می آیدو از تغییرات آن بر روی سیستم های حسی _حرکتی _ هیجانی _ عاطفی _ ترشح غدد ، هوشیاری و اگاهی و شناخت فرد بحث می شود.

به گفته ی پژوهشگران مرکز پزشکی نیویورک، شنیدن موسیقی های کلاسیک و حتی موسیقی جاز موجب کاهش اضطراب و افزایش عمل درد بیماران می شود.

در مقاله های آتی، بیشتر در خصوص اثرات مفید موسیقی درمانی بر روح و روان انسان ها و نقش سازنده ی آن در زندگی، صحبت خواهیم کرد، امیدوارم که این مبحث مورد علاقه مخاطبین عزیز قرار گرفته باشد.

پوژنگ پروازی

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

بایگانی شده

این موضوع بایگانی و قفل شده و دیگر امکان ارسال پاسخ نیست.

×
×
  • اضافه کردن...