رفتن به مطلب

نگاهی به چیپ x8 موتورولا


ارسال های توصیه شده

http://narenji.ir/sites/default/files/images/pw/10629/2013/07/xmotorola-x8-engadget-narenji-20130724.jpg.pagespeed.ic.mkQ-dTOfTM.jpg

نگاهی به چیپ X8 موتورولا

 

دیشب موتورولا اعضای جدید خانواده دروید را معرفی کرد که شاید به خودی خود اهمیت کمی داشته باشند ولی همراهی چیپ اختصاصی X8 با آنها٬ نوید از تغییرات جالبی در موتورولا می دهد که احتمالا در موتو ایکس نیز نمونه شان را خواهیم دید.

 

اول به این نکته اشاره کنیم که در حال حاضر تنها چیپ ۸ هسته ای که در محصولات موبایل به کار رفته اگزینوس ۵ اکتا نام دارد که ساخت سامسونگ است٬ ولی در آن واحد تنها ۴ هسته آن فعال هستند و همه آنها نقش پردازشی برای برنامه ها ایفا می کنند -نه نقش گرافیکی یا موارد دیگر.

 

 

اما موتورولا X8 را نه فقط یک چیپ ۸ هسته ای بلکه "اولین سیسنم رایانشی واقعی برای موبایل" معرفی می کند که ۲ هسته پردازشی Krait با فرکانس ۱.۷ گیگاهرتز٬ ۴ هسته گرافیکی آدرنو با فرکانس ۴۰۰ مگاهرتز٬ ۱ هسته پردازش زبان های طبیعی (صوتی و ...)٬ و ۱ هسته برای رایانش مفهومی دارد.

 

 

۲ هسته اختصاصی زبان طبیعی و مفهومی در اصل وقف کنترل بدون لمس دستگاه هستند. یعنی تلفن همیشه بیدار است و به اطراف گوش می کند تا سریعا دستورات صوتی را انتقال دهد، همچنین آگاهسازی ها با روشن کردن بخشی محدود از نمایشگر، به مخاطب انتقال داده می شود. هسته های اختصاصی امکان داشتن این امکانات را بدون مصرف زیاد باتری فراهم می کند.

 

 

 

نکته مهم این است. از آنجایی که عملکردهای بی نیاز از لمس در خبرهای لو رفته از موتو ایکس نیز مشاهده شده٬ هیچ بعید نخواهد بود اگر آن محصول هم با چیپ X8 رونمایی شود. یعنی هسته های پردازشی سری اسنپدرگون پرو مبنای عمل قرار گرفته و گرافیک به همراه هسته های زبان طبیعی و مفهومی نیز در کنار آن باشند.

 

 

با تصاحب موتورولا توسط گوگلی که یک شرکت مهندسی است٬ هیچ عجیب نیست که موتورولا نیز پا جای پای اپل و سامسونگ بگذارد و چیپ های مجتمع مورد نیازش را خود طراحی کند. البته در اینجا هسته های پردازشی و گرافیکی بر مبنای طراحی کوالکام ساخته شده٬ باید دید در آینده موتورولا تا کجا جلو می رود.

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

بایگانی شده

این موضوع بایگانی و قفل شده و دیگر امکان ارسال پاسخ نیست.

×
×
  • اضافه کردن...