رفتن به مطلب

سوال های عجیب کودکان را اینگونه جواب دهید


ALI

ارسال های توصیه شده

به گزارش http://www.combecom.com به نقل از برترينها: تنها چيزي كه بچه*ها را خسته نمي*كند، سوال كردن است. همه چيز براي كودكان حكم معما را دارد معمايي كه خودشان از پاسخ دادن به آن عاجزند و براي همين دست به دامن بزرگ*ترها مي*شوند. غافل از اينكه همين سوالات گاهي بزرگ*ترها را حسابي گيج مي*كند. به خصوص اگر اين سوال*ها علمي باشد. همان پدر و مادري كه هميشه دوست داشتند فرزندشان فردي عاقل بار بيايد حالا در جواب دادن به پرسش او ناتوانند. نگران نباشيد، اين مشكلي است كه تقريبا بيشتر والدين با آن دست به گريبان هستند. در اين جا برخی پرسش*های رايج كودكان و نحوه پاسخ* به آنها را با شما مرور مي*كنيم.

 

چرا دايناسورها ديگر وجود ندارند؟

 

به فرزندتان بگوييد 65 ميليون سال پيش يك شهاب آسماني با زمين برخورد كرد و همه چيز را در زمين تغيير داد. دايناسورها كه نمي*توانستند با اين تغييرات كنار بيايند از بين رفتند و جايشان را حيوانات ديگري گرفتند كه مي*توانستند با آب و هواي جديد زندگي كنند.

 

آنچه شما بايد بدانيد اين است كه دايناسورها مي*توانند كودكان را با مفاهيم گسترده*تر علمي مواجه كنند. پس از اين فرصت استفاده كنيد و با او درباره اين مسائل صحبت كنيد.

 

http://www.bartarinha.ir/files/fa/news/1392/5/2/184463_621.jpg

 

چرا زبان**هاي مختلفي در دنيا وجود دارد؟

 

به فرزندتان بگوييد هزاران سال قبل، مردم در جوامع مختلف در سراسر دنيا که دور از هم زندگی می*کردند، كلمات مخصوص خودشان را اختراع كردند تا با هم صحبت كنند. به همين دليل امروز مردمي از يك منطقه به يك زبان صحبت مي*كنند و افرادي از مناطق ديگر به زباني ديگر. زبان نيز در طول زمان تكامل پيدا كرده است به طوري كه اگر صحبت*هاي فردي را كه 500 سال پيش انگليسي حرف مي*زده، بشنوي به سختي مي*تواني آن را درك كني.

 

آنچه شما بايد بدانيد اين است كه مي*توانيد به كودك كمك كنيد فرهنگ*ها و زبان*هاي ديگر را بياموزد. به فرزندتان يادآوري كنيد كه شايد از نظر مردمان ديگر هم حرف زدن ما عجيب باشد و به او برخي واژه*هايي كه از زبان ديگر استفاده مي*كند بازگویی كنيد مثلا پاستا كه ايتاليايي است.

 

چرا اين مرد بي*خانمان است؟

 

به فرزندتان بگویید من خوشحالم که تو این را متوجه شدی. دلایل زیادی برای بی*خانمانی مردم وجود دارد. شاید کارشان را از دست داده باشند و... در هر صورت ما باید به آنها احترام بگذاریم و اگر می*توانیم با کارهایی مانند جمع*آوری لباس گرم به آنها کمک کنیم.

 

آنچه شما باید بدانید این است که بچه*ها دید وسیعی درباره نحوه زندگی ندارند و فکر می*کنند همه مانند آنها زندگی می*کنند. آنها شفقت شگفت انگیزی دارند و بنابراین بهتر است یک فکر بکر درباره کمک به این قبیل افراد به کمک کودک*تان بکنید.

 

چرا برخي قسمت*هاي بدن*مان را مي*پوشانيم؟

 

به فرزندتان بگویيد به طور كلي از انسان*ها انتظار مي*رود هميشه به*خصوص در انظار، جسم برهنه خود را از ديگران پوشيده و محفوظ نگه دارند. با توجه به سن كودك با او درباره تما*س*هاي خوب و زشت به گفتگو بپردازيد. به او بگوييد كه جسم او متعلق به اوست و حق مسلم اوست كه آن را پوشيده و محفوظ نگه داشته و بدون رضايت و خواست او هيچ*كس حتي پدر و مادر و ساير نزديكان حق ندارند اندام او حتي دست و صورتش را لمس كنند. كودك خود را توجيه كنيد كه اگر كسي بدون رضايت او يا به اجبار قصد لمس جسم او را كند يا به هر دليلي باعث آزار و ناراحتي او شود، او وظيفه دارد از اين عمل امتناع و اجتناب كرده و موضوع را با والدين خود در ميان بگذارد.

 

آنچه شما بايد بدانيد اين است كه اين بهترين فرصت براي نگرش طبيعي شما به اندام بدن است. از اين فرصت استفاده كنيد و به كودك*تان برخي محدويت**هاي بدنش را توضيح دهيد.

 

چرا مردم مریض می*شوند؟

 

به فرزندتان بگویید دلیل آن میکروب است. این موجودات کوچک از طریق هوایی که تنفس می*کنیم یا غذایی که می*خوریم وارد بدن می*شوند و اغلب اوقات هم ما را بیمار نمی*کنند اما گاهی وقت*ها بدن ما نمی*تواند با آنها مبارزه کند و بنابراین ما مریض می*شویم. اما خوشبختانه استراحت و مصرف دارو می*تواند به بهبود بیماران کمک کند.

 

آنچه شما باید بدانید این است که بین شرایط رایج مانند سرماخوردگی و بیماری*های خطرناکی مانند سرطان تمایز قائل شوید و عادات سالمی مانند شستن دست**ها را در او ایجاد کنید و به او بگویید این کار باعث زدودن میکروب*ها می*شود.

 

http://www.bartarinha.ir/files/fa/news/1392/5/2/184454_574.jpg

 

چرا بعضی از بزرگ*ترها وقتی خوشحالند گریه می*کنند؟

 

به فرزندتان بگویید وقتی بچه*ها خوشحال می*شوند بالا و پایین می*پرند اما بزرگ*ترها احساسات پیچیده**تری دارند و وقتی بسیار خوشحالند ممکن است کمی هم غمگین باشند.

 

آنچه شما باید بدانید این است که کودکان طیف وسیعی از احساسات را ندارند و بنابراین این مفهوم می*تواند آنها را دست*پاچه کند. به این ترتیب می*توانید کودک را تشویق کنید که احساساتش را بیان کند.

 

چرا آسمان آبی است؟

 

به فرزندتان بگویید نور خورشید از رنگ*های زیادی تشکیل شده(رنگین کمان)، اما زمانی که به ذرات هوا برخورد می*کند ما فقط رنگ آبی را می*بینیم.

 

آنچه شما باید بدانید این است که اگر کودک چنین سوالی کرد باید خودتان را برای سوال*های علمی دیگر او نیز آماده کنید و بنابراین برای آنکه او را به آنچه پرسیده علاقه*مند کنید بهتر است از وسایل کمک آموزشی استفاده کنید.

 

چرا کودک همسایه بیشتر از من اسباب بازی دارد؟

 

به فرزندتان بگویید این بستگی به بزرگ*ترها دارد که با پول*هایشان چه کار کنند و شاید همسایه ما ترجیح می*دهد بیشتر از ما برای فرزندش اسباب بازی بخرد اما در عوض ما کارهایی انجام می*دهیم که خانواده را شادتر می*کند.

 

آنچه شما باید بدانید این است که بهتر است از این فرصت استفاده کنید و درباره مفهوم پول بیشتر با او صحبت کنید از کجا می*آید و خانواده چطور آن را پس انداز یا خرج می*کنند. برای او توضیح دهید که هر چیزی هزینه*ای دارد و بعد درباره تفاوت خواستن و نیاز با او صحبت کنید.

 

چرا باید کودک همسایه را برای تولدم دعوت کنم؟

 

به فرزندتان بگویید اگر این کار را نکنی ممکن است او ناراحت شود و ما تمام تلاش*مان را می*کنیم که نسبت به دیگران مهربان باشیم. تو مجبور نیستی با همه صمیمی باشی اما تصور کن که چه احساسی داری اگر او مهمانی داشته باشد و همه را دعوت کند

به جز تو.

 

آنچه شما باید بدانید این است که بچه*ها در سنین پیش دبستانی می*توانند گروه تشکیل دهند و دیگران را از عضویت آن محروم کنند اما مبارزه با این رفتار تاثیر عمده*ای در پیشگیری از این رفتار دارد.

 

چرا من نمی*توانم مثل شما شب*ها تا دیر وقت بیدار بمانم؟

 

به فرزندتان بگویید بدن و مغز شما بعد از یک روز پر فعالیت به استراحت بیشتری نیاز دارد. از آنجا که تو خیلی بیشتر از بزرگ*ترها فعالیت می*کنی و در حال یادگیری هستی باید بیشتر استراحت کنی. با زود خوابیدن بدن و مغز تو در طول روز بهتر کار می*کند.

 

آنچه شما باید بدانید این است که محققان معتقدند استراحت در بهبود فعالیت*های فکری بسیار موثر است و وقتی کودکان کمتر از 10 ساعت استراحت می*کنند یادگیری*شان کاهش می*یابد.

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

بایگانی شده

این موضوع بایگانی و قفل شده و دیگر امکان ارسال پاسخ نیست.

×
×
  • اضافه کردن...