رفتن به مطلب

با قلب خود مهربان باشیم!


yasi

ارسال های توصیه شده

[h=1]با قلب خود مهربان باشیم!

[/h]

 

كاربر محترم این مطلب در سه قسمت ارائه خواهد شد.

در دنیای پر هیاهوی امروزی، هر اندازه كه تمدن پیشرفت می كند، به همان اندازه باید بشر خود را برای مبارزه با برخی از پیامدهای تمدن نو كه یكی از آنها، افزایش بیماری های قلبی بین افراد جامعه است، مجهز سازد.

 

 

این تجهیز همانا رعایت اصول بهداشت صحیح قلب و عروق است كه فهرست وار به شرح ذیل قابل ذكرند:

 

 

سعی نمایید همیشه غذاهای متوازن و سالم مصرف كنید و از مصرف غذاهایی كه احتمال فاسد شدنشان می رود، بپرهیزید.

 

در مصرف غذاهای چرب( به ویژه چربی حیوانی)، پر نمك و قندی افراط نكنید.بهتر است برای صرف سه وعده غذای اصلی( صبحانه ، ناهار و شام ) ساعات معینی در نظر بگیرید.

 

در فاصله ی بین دو وعده غذا، از خوراكی هایی كه باصطلاح اشتها را كور می كنند استفاده نكنید. در ضمن به هنگام صرف غذا، آهسته غذا بخورید و لقمه را خوب بجوید.

 

غذای روزانه ی هر كس باید متناسب با نوع فعالیت و شرایط جسمانی وی تعیین شود و از پر خوری و نیز فقر غذایی، جداً پرهیز گردد.

 

از مصرف غذاهایی كه به تجربه دریافته اید مصرف آن غذاها ناراحتی هایی در شما به وجود می آورد( یعنی به اصطلاح عامیانه، آن غذاها به شما نمی سازد) پرهیز كنید.

 

 

از مصرف آب آشامیدنی تصفیه نشده و سبزی ها و میوه های نشسته، خودداری كنید.در مصرف مایعات ، به ویژه چای و قهوه افراط نكنید.

 

قهوه محتوی كافئین و چای محتوی تئین است و مصرف زیاد آنها باعث بروز عوارضی نظیر تپش قلب و بی خوابی می گردد.

 

وزن خود را در حد معمولی و مناسب نگهدارید.

 

وزن زیاد باعث خستگی عضله ی قلب و ازدیاد میزان كاركرد عروق قلبی می شود. اشخاص چاق مستعد ابتلا به بیماری های فشارخون و دیابت اند و عروق آنها به سرعت متصلب می گردد. در نتیجه بیماری های عروقی و سكته های قلبی، زودتر به سراغ اشخاص چاق می روند.

 

از مصرف مشروبات الكلی، سیگار، مواد مخدر و محرك، جداً پرهیز كنید. چرا كه مصرف همین سیگار به ظاهر كم خطر، در ایجاد ترومبوز دخالت دارد.

 

غلظت لیپیدها را افزایش می دهد و تشكیل آتروم را تسریع می كند. همچنین اریتمی ها را زیاد می كند كه ممكن است باعث مرگ ناگهانی گردد.

 

 

سعی كنید در محیط شاد و با نشاط به صرف غذا بپردازید و از عصبانیت و اضطراب كه موجب كند شدن عمل هضم و ایجاد سوء هاضمه و كاهش قدرت بدنی و كارایی می شود، خوددای كنید.

 

 

هرگز در تفریحات شبانه و شب زنده داری ها افراط نكنید كه جز خستگی جسمی و روحی نتیجه ی دیگری نخواهد داشت.

 

 

 

سعی كنید خواب و استراحت كافی داشته باشید. مقدار خواب لازم برای هر كس بستگی به سن، میزان فعالیت، سلامت و كنترل اعصاب و هیجانات وی دارد؛ ولی در هر حال، حداقل 6 تا 8 ساعت خواب در هر شبانه روز برای هر فردی لازم و ضروری است تا رفع خستگی كند. در ضمن ثابت شده است كه بهترین ساعات برای به خواب رفتن بین ساعات 10 تا 12 شب است.

 

از استراحت كردن بلافاصله بعد از غذا خودداری كنید و بین صرف غذا و خوابیدن حدود دو ساعت، فاصله در نظر بگیرید. در ضمن چنانچه پس از غذا خوردن، پیاده روی، حتی به مقدار كم انجام شود، بر اثر تحرك جدار عروق و گردش بهتر جریان خون، قدرت ته نشینی مواد چربی و سایر مواد متشكله ی خون، كم تر گردیده، از بروز اختلالات قلبی – عروقی به مقدار زیادی كاسته می شود.

 

 

هر روز متناسب با سن خود ورزش كنید. ورزش موجب فراهم شدن بهترین امكانات برای رشد همه جانبه ی بدن انسان است كه دستگاه گردش خون، به نحو بارزی از اثرات مثبت آن برخوردار می گردد. ورزش، كل بدن به ویژه دستگاه قلب را آبدیده و تقویت می كند و قدرت تحمل و عملكرد مكانیسم های تطبیق دهنده را كه توسط سیستم مركزی اعصاب تنظیم می شوند، رشد و بهبود می بخشد.

 

ناگفته نماند كه ورزش سنگین برای سنین بالای 40 سال مجاز نیست و پیاده روی به عنوان بهترین ورزش كه نیاز به امكانات مالی و تجهیزات هم ندارد، توصیه می گردد. زیرا در اثر حركت و فعالیت پاها و فعالیت مداوم و آرام بدن، تحرك جدار عروقی تأمین می گردد كه كمك بزرگی در بهداشت و سلامت قلب می باشد. مدت مناسب برای پیاده روی ، روزانه نیم تا یك ساعت است.

 

محلی كه برای پیاده روی انتخاب می گردد، بهتر است صاف و هموار یا با شیب مناسب باشد ، چرا كه پیاده روی در مسیر باد و سربالایی جایز نیست.از داد و فریاد بیهوده صرف نظر نمایید و در مقابل شوك هیجانات، خونسردی خود را حفظ كنید.

 

 

 

از مسئولیت های چند جانبه دوری كنید و روح و روان خود را بی جهت در اثر فكرهای دور و دراز و تخیلات بیجا خسته ننمایید.

 

حتی الامكان هر مشكلی را حل شده تصور كنید و از شوك هیجانات آنی كه نتیجه ی آن فقط فرسودگی مغز، خستگی روح ، و ناتوانی قلب است ، دوری بجویید.

 

از انزواطلبی، آرمیدن و كم تحرك بودن شدیداً خودداری كنید و پیوسته به زندگی خود، تحرك مثبت و سازنده بدهید.

 

در مواقع بیكاری حتی الامكان خود را با انجام كاری سالم مشغول كنید و نگذارید زمان و تراوشات مغز یعنی افكار بر شما مستولی گردد.

 

آخر هر هفته استراحت كنید و سالی یك ماه نیز فعالیت های اجتماعی را كنار گذاشته، به گردش و تفریح بپردازید.

 

سعی كنید مسكن خود را در مناطق بی سر و صدا، خلوت و خوش آب و هوا انتخاب كنید.از مراقبت های پزشكی غافل نباشید و به طور مرتب و كامل تحت معاینات لازم قرار بگیرید.

 

نسبت به امراضی چون دیابت، بیماری های كلیوی، سیفیلیس، روماتیسم، كانون های چركی مثل لوزتین، سینوزیت، دندان های چركی و بیماری های عفونی دیگری كه به نحوی دستگاه قلب از آنها تأثیر می پذیرد، بی توجه نباشید و در صورت بروز ، سریعاً نسبت به مداوای آنها تحت نظر پزشك اقدام كنید.

 

در میزان روابط جنسی هرگز افراط نكنید، زیرا افراط در این زمینه، به خصوص در سنین بالا و به ویژه در صورت وجود اختلاف سن بین طرفین، خطر جدی برای سلامت و بهداشت قلب ایجاد می كند.

 

از مصرف خودسرانه ی هر نوع دارو به هنگام احساس ناراحتی های قلبی – عروقی جداً خودداری كنید و با مراجعه ی سریع به پزشك متخصص، معالجه را تا بهبودی كامل ادامه دهید

 

 

تبیان

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

[h=1]با قلب خود مهربان باشیم [/h]

 

 

در قسمت قبل به یك سلسله اصول و نكات بهداشتی در زمینه ی پیشگیری از ابتلا به بیماری های قلبی – عروقی پرداختیم ؛ مواردی كه رعایت كردن آنها موجب می شود انسان اصولاً دچار بیماری های قلبی نگردد. ولی متأسفانه در هر جامعه ای، گروه كثیری از مردم به دلایل مختلف دچار بیماری های قلبی اند كه این قبیل افراد نیز در صورت توجه به پاره ای نكات بهداشتی قادرند تا حد نسبتاً زیادی همانند افراد سالم، به زندگی عادی خود ادامه دهند. این بخش از مقاله در ارتباط با چنین بیمارانی است.

 

 

 

اكثر بیماران قلبی چنین تصور می كنند كه ضایعات قلب و رگ های خونی هرگز معالجه نمی شوند و غیر ممكن است كه هرگونه نقیصه ی ماهیچه ی قلب یا دستگاه دریچه ای ترمیم شود و رگ های سخت شده بتوانند دوباره كیفیت عادی خود را بازیابند و اصولاً می اندیشند كه بیماری های قلبی غیر قابل درمان اند.

علم پزشكی از چنین دیدگاه بدبینانه ای به دور است و كلیه ی تجارب پزشكی ، به ویژه در چند دهه ی اخیر نتایج كاملاً رضایت بخش و امیدوار كننده ای نشان داده است. در حال حاضر علاوه بر داروهای بسیار مؤثری كه برای مداوای بیماران قلبی در اختیار پزشكان قرار دارد، پیشرفت های گسترده در تكنیك های جراحی نیز شایسته ی توجه ویژه ای است. امروزه این امكان وجود دارد كه قلب از حركت ایستاده را با ماساژ ریتمیك یا به كمك ابزار مخصوص دوباره به تپش واداشت، قلب دیگری را به بدن پیوند زد و از قلب مصنوعی برای معالجه ی بیماران بهره جست. بنابراین با مداوای صحیح و رعایت اصول بهداشتی، زندگی بیماران قلبی تقریباً طبیعی می شود ، گاهی مدت زمانی دراز ادامه خواهد داشت. در این قسمت از مقاله سعی شده است اهم اصول بهداشتی كه در زندگی بیماران قلبی باید رعایت شوند یادآوری گردند. به امید آن كه در زندگی این بیماران مؤثر افتند و در رفع ناملایمات زندگی شان چاره ساز باشند.

 

 

 

[h=2]استراحت[/h]

نخستین دستور اساسی برای بیماران قلبی، استراحت به موقع و كامل است. بایستی از میهمانی های شبانه حتی الامكان پرهیز كرد و به موقع به استراحت پرداخت.

 

در صورت امكان نیز یك تا دو ساعت خواب بعدازظهر بسیار مفید و سودمند خواهد بود. همچنین باید سعی كرد عواملی را كه مانع خواب راحت است بر طرف نمود. به عنوان مثال، دیر هضم شدن غذای سنگین در شب، خوردن چای در اوایل غروب، صرف آشامیدنی ها به مقدار زیاد در شب و خوابیدن دیروقت، از جمله مواردی هستند كه نظم و آرامش لازم برای خواب شبانه را بر هم می زنند، باعث بیخوابی می گردند.

 

 

 

 

[h=2]محل سكونت[/h]

 

متأسفانه بیماران قلبی زمانی به عیوب منزل خود پی می برند كه قبلاً دچار یك یا چند حمله ی قلبی شده اند. بعضی توجه نمی كنند كه همین مسكن، سهم بزرگی در ابتلای آنها به بیماری داشته یا حداقل ظهور و بروز بیماری را پیش انداخته است.

 

در این زمینه به طور كلی، نداشتن راه سربالایی، داشتن امكانات لازم برای رفت و آمد، نزدیك بودن به فروشگاه های اجناس ضروری و مراكز پزشكی، استفاده از وسایل مدرن، توجه به وضع تهویه، نور، رطوبت و ایمنی ساختمان، واقع بودن در خارج از مناطق پر سر و صدا و … از اهم مسائلی است كه در انتخاب مسكن مناسب برای بیماران قلبی باید مورد توجه قرار گیرند.

 

[h=2]رژیم غذایی[/h]

مصرف غذا طبق اصول كلی بهداشت قلب، بایستی متعادل باشد و همیشه سفره را در حالی باید ترك كرد كه نه قلب خسته گردد و نه كبد رنجور و فرسوده شود و نه اندام تغییر شكل دهد، زیرا مهم ترین عامل تغییر شكل اندام، پرخوری است.

 

در ضمناز مصرف غذاهای چرب، پر نمك و قندی، حتی الامكان باید خودداری شود، زیرا مصرف بی رویه و بیش از حد این مواد، در اغلب موارد بحران های قلبی شدیدی را موجب می گردد.

 

همچنین مصرف مواد مخدر و محرك برای بیماران قلبی مناسب نیست و لازم است ضمن اجتناب از مصرف این مواد، با رعایت رژیم غذایی توصیه شده، وزن بدن در حد متناسب حفظ گردد.[h=2]

پوشاك[/h]

لباس بیماران قلبی در تابستان باید گشاد و سبك و در زمستان گرم و سبك باشد.

 

جوراب های تنگ و چسبان و از جنس نایلون مناسب نیست، كفش ها هم باید به اندازه ی پا و راحت انتخاب شوند.

 

همچنین استفاده از كلاه مناسب برای جلوگیری از تابش آفتاب به سر ( مخصوصاً برای مبتلایان به فشارخون) توصیه می شود تا از بروز عوارض مغزی در فصول گرم جلوگیری به عمل آید.

 

[h=2]ازدواج و بارداری[/h]

مشورت با پزشك معالج قبل از تصمیم گیری به ازدواج و بارداری بیماران قلبی از ضروریات امر است و همه ی مسائل باید قبلاً پیش بینی گردد تا بتوان تصمیمات لازم را تحت نظر پزشك، به موقع اتخاذ كرد. مخفی كردن واقعیات و بی قیدی ممكن است عواقب ناگواری داشته باشد. در صورت بلامانع بودن ازدواج، بایستی راهنمایی های لازم در مورد روابط جنسی با توجه به شرایط جسمانی بیماران قلبی به آنها ارائه شود تا از بروز برخی اتفاقات ناگوار احتمالی پیشگیری گردد.

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

[h=1]با قلب خود مهربان باشیم

[/h]

 

استفاده از تعطیلات در مواقع فراغت، روز به روز اهمیت بیشتری پیدا می كند. این تمایل تنها برای گردش و استراحت نیست بلكه یك نیاز روانی است كه بر اثر تحولات اجتماعی و در فرار از زندگی روزمره و یكنواختی احساس می شود.

 

با این حال، بیماران قلبی قبل از این كه بخواهند به مسافرت بروند بایستی تمام اطلاعات لازم را كسب كنند و به یاد داشته باشند كه

 

 

مسافرت های طولانی و بدون پیش بینی برای آنان اصلاً مناسب نیست و چه بسا ممكن است با عوارض شدیدتری از تعطیلات باز برگردند.

 

توصیه می شود كه قبل از مسافرت با پزشك معالج خود تماس بگیرند و مطابق نظریات وی عمل كنند. در ضمن در طول سفر داروهای مصرفی خود را حتماً به همراه داشته باشند و در این مورد هرگز كوتاهی روا ندارند.[h=2]فعالیت های ورزشی[/h]به جز موارد استثنایی كه پزشك معالج، تمرینات ورزشی خاصی برای بیماران قلبی تجویز می نماید، غالب اوقات،بهترین ورزش برای این قبیل از افراد، پیاده روی در هوای آزاد و در مناطق مسطح استكه باید با توجه به شرایط بیمار، مقدار آن را تعیین كرد.

 

[h=2]فعالیت های حرفه ای[/h]انجام كار برای بیماران قلبی نیز مثل هر شخص سالم ، لازم به نظر می رسد، زیرا كار و فعالیت جوهر زندگی و عامل آسایش روانی برای هر انسان است و شخصیت اجتماعی او را تضمین می كند. با وجود این ، نوع فعالیت های حرفه ای در بیماران قلبی در مقایسه با افراد سالم كاملاً متفاوت است و هر حرفه ای كه مستلزم تلاش سخت و زیاد بدنی باشد، برای بیماران قلبی اكیداً ممنوع است.

 

در مورد انواع كارهای مجاز كه بیمار قلبی با توجه به نوع و سابقه ی بیماری می تواند انجام دهد ، پزشك معالج انواع فعالیت های مجاز را اعلام می دارد كه بهتر است به صورت فهرستی در اختیار بیمار و بستگان وی قرار گیرد.

 

 

این فهرست ثابت نیست و تابع وضع بیمار، نوسانات بازار كار و امكانات محلی است؛ ضمناً نباید سلیقه یا بی میلی بیمار را نادیده گرفت. توافق خانواده را نیز باید جلب كرد.

 

http://img1.tebyan.net/big/1383/06/13480931421085712883620622238205102203108.jpg

 

[h=2]فرصت های بیكاری[/h]ملال و غم و غصه، عمدتاً از یكنواخت بودن زندگی سرچشمه می گیرد. در حقیقت مبارزه علیه این یكنواختی كه دشمنی آب زیر كاه است و تیشه به ریشه ی انسان می زند، استفاده از فرصت های بیكاری است. هر كس می تواند با امكاناتی كه در اختیار دارد و تابع قواعد خاصی نیست ، این یكنواختی را تغییر دهد، مشروط بر آن كه باعث خستگی قلب نگردد.

 

تلویزیون را می توان بهترین یا بدترین سرگرمی ها دانست. قبل از گذاشتن تلویزیون در اتاق بیمار باید مطمئن شد كه در تماشای آن زیاده روی نكند.

از تماشای فیلم های طولانی و دیروقت و برنامه های هیجان آور مانند مسابقات فوتبال، كشتی كج و بوكس ، باید خودداری كرد.

 

برنامه های رادیویی نیز به شرط آن كه آرام و متنوع باشد و طولانی نشود سرگرمی خوبی خواهد بود. به طور كلی اگر بیمار قلبی كتابخانه ی خوبی در اختیار نداشته باشد یا علاقه ی چندانی به مطالعه در خود احساس نكند ، بهترین سرگرمی ، استفاده از برنامه های رادیو و تلویزیون در حد معقول است.

[h=2]

دستورهای دارویی و مراقبت های پزشكی[/h]

درمان دارویی و مراقبت های پزشكی و بهداشتی در بیماران قلبی از اهم مسائل است. این افراد باید به پزشك معالج خود اعتماد كامل داشته باشند و دستورهای دارویی وی را به دقت انجام دهند. نكته ی قابل تذكر در مورد بیماران قلبی این است كه از مصرف خودسرانه ی هر نوع دارو به هنگام احساس ناراحتی باید اكیداً خودداری كنند و در اسرع وقت به پزشك معالج خود مراجعه نمایند تا تحت نظر وی مداوا گردند.[h=2]محیط خانوادگی[/h]

می توان گفت كه معاشرت با خانواده بهترین یا بدترین چیزها برای بیماران قلبی است ، زیرا علاوه بر خانواده های صمیمی كه قادرند بیمار را از تشویق، حسن تفاهم و محبت برخوردار كنند و تحت مراقبت دقیقی برای پیشرفت بهبود بیماری و معالجات قرار دهند، متأسفانه خانواده هایی هم هستند كه به علت بی خبری از خلق و خوی خود موجب دلسردی می شوند: بستگانی كه از آرامش لازم برخوردار نیستند. اقوامی ناآگاه كه نمی توان به كمك و مواظبت آنها متكی شد. خانواده هایی كه از نظر تظاهرات شدید به دوستی ، تندرو و افراطی اند. اقوامی كه به علت طولانی بودن مدت بیماری ، از نظر مالی ناراضی اند و اقوامی كه وارث شناخته شده اند و بهتر است نارضایی آنها را تعبیر و بر ملا نكنیم. پزشك باید همواره از نظر وضع روانی ، بیمار و اطرافیانش را شناسایی كند و نكات لازم برای حُسن تفاهم هر چه بیشتر با بیمار قلبی را به بستگان وی یادآوری كند. بر افراد خانواده نیز لازم است كه در غیاب پزشك ، رفتار معقولانه و صحیحی را نسبت به بیمار در پیش بگیرند و از هرگونه برخوردی كه موجب كدورت خاطر وی گردد بپرهیزند.

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

بایگانی شده

این موضوع بایگانی و قفل شده و دیگر امکان ارسال پاسخ نیست.

×
×
  • اضافه کردن...