رفتن به مطلب

چگونه آرام شویم


mehdi shamloo

ارسال های توصیه شده

دانشمندان معتقدند، نگه داشتن دست کسی که خیلی دوستش دارید (معشوقه یا معشوق) در موقعیت های پر اندوه و اضطراب و استرس، می تواند از درد و نگرانی ها بکاهد.

محققان دریافته اند که لمس کردن یا دیدن عزیزان، به نظر می آید که باعث آرامش می شود، بخصوص در مورد خانمها. حتی عکس معشوق نیز برای اثر گذاشتن تاثیرگذار است.

این آزمایش توسط روانشناسان یکی از دانشگاه های کالیفرنیا انجام شده و اینطور گزارش کرده اند: “روابط اجتماعی و در ارتباط بودن با جامعه، بسیار مهم و ضروری است.”دستم را بگیر

... در این راستا آزمایشی بر روی ۲۵ دانشجوی دختر انجام شدکه آنها حداقل برای ۶ ماه روابط خوبی با نامزدشان داشتند. آزمایشات نشان داد خانم هایی که دارای حس عشق و دوست داشتن در حد معمول هستند، در هنگام سختی ها اگر به عکس نامزدشان بنگرند، ناراحتی کمتری را احساس می کنند.

اثر آرامش بخش دیگر اینست که در زمان عصبانیت های دردناک و رنج آور، همسران، بازوهای همسران خود رانگه دارند.

روانشناس، نومی ایسنبرگر، که یکی از محققین این طرح است می گوید: اگر زنان به تصاویر نامزدشان بنگرند، نسبت به زمانی که به عکس های اشیاء یا غریبه ها می نگرند، درد و ناراحتی کمتری را احساس می کنند.

حتی یادآوری نامزد و یا کسی که خیلی دوستش داریم، که از طریق یک عکس ساده صورت بگیرد نیز می تواند درد و اندوه را بکاهد و این درک می تواند نظر ما را در مورد اینکه روابط اجتماعی چطور بر روح و روان و حتی حالتهای فیزیکی مردم تاثیرگذار است، تغییر دهد. ما معمولا می پنداریم برای اینکه روابط اجتماعی باعث شوند که احساس خوبی داشته باشیم، آنها باید پاسخگوی نیازهای احساساتمان باشند. ولی در اینجا می بینیم که دیدن عکس عزیزانمان هم می تواند اثر مشابهی داشته باشد.

در آزمایشات بعدی، تعدادی از خانمها دست نامزدشان، تعدادی دست مردی غریبه و عده ای دیگر یک توپ فشرده را در دست گرفتند. در این حالت فقط برای یک دهم ثانیه، یک شیء داغ به دست آنها نزدیک شد. خانمهایی که دستان نامزد خود را نگه داشته بودند، نسبت به کسانی که دستان یک غریبه یا یک توپ را نگه داشته بودند، در هنگام دریافت حرارت، درد فیزیکی کمتری را احساس نمودند.

ایسنبرگر همچنین می گوید: این مطالعه ثابت کرده که روابط اجتماعی چقدر می توانند بر روی تجارب ما تاثیر گذاشته و ما را برای دیگر کارها که بر اهمیت سلامت جسم و روح تاکید دارند، آماده سازند.

همچنین این یافته ها نشان می دهند که چرا یک مادر می تواند با بوسیدن فرزندش، آرامشی لحظه ای به وی بدهد.

 

 

 

 

 

10325510_645527238866478_757745947924007910_n.jpg

 

 

 

 

منبع face book khodam

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

بایگانی شده

این موضوع بایگانی و قفل شده و دیگر امکان ارسال پاسخ نیست.

×
×
  • اضافه کردن...